Stres jest nieodłącznym elementem życia każdej osoby. Czynniki stresogenne mają niekorzystny wpływ na organizm człowieka. Mogą one także wpływ na cykl menstruacyjny u kobiet. Zatem jaki ma wpływ stres na okres?
Stres a okres
Warto wiedzieć że stres może doprowadzić do opóźnienia okresu lub jego zaniknięcia. Zmiany mogą być wywołane stresem ostrym, jak również przewlekłym.
Stres powoduje zwiększenie poziomu kortyzolu w organizmie oraz prolaktyny, a w konsekwencji doprowadza do zaburzenia funkcjonowania osi podwzgórze-przysadka-jajnik. W efekcie dochodzi do zaburzenia cyklu u kobiety.
Ponadto do ginekologów zgłaszają się też nastolatki u których okres występuje rzadko lub wystąpił tzw. wtórny brak miesiączki. Jest to również często związane ze stresem.
Dodatkowo oprócz zmian w cyklu u kobiet mogą się pojawić dodatkowe zaburzenia tj. spadek nastroju, zaburzenie emocjonalne, spadek libido, zaburzenia depresyjne, a nawet upośledzenie czynności seksualnej.
Jeżeli ginekolog stwierdzi, że zaburzenia miesiączkowania są związane ze stresem, to może skierować pacjentkę do psychiatry albo psycholog. W leczeniu wykorzystuje się także psychoterapie w różnych nurtach.
Polecane wpisy na blogu: