Ból jajnika może być dolegliwością, która jest odczuwana przez kobiety. Ból może występować w prawym lub lewym podbrzuszu. Czy ból jajnika jest groźną dolegliwością? Co należy wiedzieć na temat dolegliwości bólowych?
Spis treści
Przyczyny bólu jajnika
Ból jajnika może być związany z różnymi dolegliwościami, lecz także może być związany z fizjologią organizmu kobiety. Może mieć charakter przeszywający, kłujący a także rozpierający. Oprócz dolegliwości bólowych podbrzusza może także wystąpić m.in. gorączka, upławy, parcie na mocz, świąd okolic intymnych.
Ból może także promieniować do różnych okolic ciała.
Niektóre przyczyny, które mogą wywołać dolegliwości bólowe jajników to m.in.:
- nieodpowiednia pozycja seksualna,
- owulacja,
- zespół napięcia przedmiesiączkowego,
- stres.
Fizjologiczny ból powinien ustąpić samoistnie, lecz jeżeli dolegliwości się utrzymują, to należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ mogą świadczyć o toczącym się procesie chorobowym.
Przyczyny patologiczne to m.in.:
- torbiel jajnika,
- nowotwór jajnika,
- viąża pozamaciczna,
- zapalenie przydatków,
- endometrioza,
- nadżerka.
Diagnostyka
Diagnostykę powinien przeprowadzić lekarz ginekolog podczas stacjonarnej konsultacji lekarskiej. Wykona badanie fizykalne, jak również może zlecić wykonanie badania USG dopochwowego, a czasami także przez powłoki brzuszne.
Ponadto może także zlecić wykonanie dodatkowych badań np. z krwi, czy moczu.
W niektórych sytuacjach może być konieczne przeprowadzenia zabiegu operacyjnego – laparoskopii zwiadowczej celem oceny poszczególnych narządów.
Ból jajnika – leczenie
Leczenie dolegliwości bólowych związanych z jajnikiem jest ustalone indywidualnie na podstawie występujących objawów oraz możliwych przyczyny występowania dolegliwości. Stosuje się leki przeciwbólowe, a także antybiotyki (np. w sytuacji zapalenia przydatków). Jeżeli jest to ból związany z okresem oraz PMS, to stosuje się także leki rozkurczowe.