Medspan

Clatra – informacje, wskazania, przeciwwskazania

Clatra – informacje ogólne

Clatra jest lekiem stosowanym w leczeniu alergii.

Wygląd oraz skład leku Clatra

Clatra występuje w dawce 10 mg oraz 20 mg

Tabletki 10 mg

Są to tabletki, które ulegają rozpadowi w jamie ustnej. Są okrągłe, białe oraz obustronnie wypukłe. Główną substancją czynną jest bilastyna. Natomiast substancjami pomocniczymi są:

  • Mannitol
  • Kroskarmeloza sodowa
  • Sodu stearylofumaran
  • Sukraloza
  • Aromat czerwonych winogron

Tabletka 20 mg

Są to tabletki do stosowania doustnego. Owalne, obustronnie wypukłe i z widoczną linią do podziału. Tabletki nie dzieli się na dwie dawki, lecz połówki mają pomóc w łatwiejszym połknięciu.

Substancją czynną również jest bilastyna, lecz substancje pomocnicze są nieco inne:

  • Celuloza mikrokrystaliczna
  • Krzemionka koloidalna bezwodna
  • Magnezu stearynian
  • Karboksymetyloskrobia sodowa

Wskazania do zastosowania leku Clatra

Lek Clatra stosuje się w ramach leczenia objawów alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, spojówek, a także pokrzywki.

Dawkowanie leku Clatra

Dawkowanie zawsze ustala lekarz. Dawka 10 mg jest przeznaczona dla dzieci w wieku 6-11 lat, których masa ciała wynosi powyżej 20 kilogramów.

Stosuje się jedną tabletkę dziennie i należy ją przyjąć godzinę przed lub dwie godziny po spożyciu posiłku albo wypiciu soku owocowego.

Tabletkę ulegającą rozpadowi w jamie ustnej należy zastosować w jamie ustnie, ponieważ ulegnie ona rozpadowi pod wpływem śliny.

Tabletkę 20 mg należy stosować u dzieci powyżej 12 roku życia oraz u osób dorosłych. Stosuje się jedną tabletkę dziennie – godzinę przed posiłkiem lub dwie godziny po spożyciu jedzenia lub soku owocowego.

Tabletkę należy połknąć, popijając wodą.

Jak długo się stosuje lek Clatra?

Clatra w alergicznym zapaleniu błony śluzowej. nosa a także spojówek, powinna być stosowana w sytuacji w której następuje ekspozycja na alergeny. Natomiast czas leczenia w sytuacji wystąpienia pokrzywki jest uzależniony od czasu trwania, występujących dolegliwości oraz rodzaju pokrzywki.

Clatra przeciwwskazania

Stosowanie leku Clatra będzie przeciwwskazane w sytuacji w której pacjent ma stwierdzoną nadwrażliwość na substancje czynną lub substancje pomocnicze.

Interakcje Clatry z innymi lekami

Interakcje wyłącznie przeprowadzono na osobach dorosłych, więc nie są znane interakcje u dzieci.

Badania pokazały, że dostępność biologiczna spada o 30% w interakcji z pokarmem. Ponadto sok grejpfrutowy również zmniejsza dostępność biologiczną.

Ponadto występuję interakcje z ketokonazolem lub erytromycyną, dilitiazemem.

Czy można stosować Clatrę w ciąży?

Jest brak danych związanych ze stosowaniem Clatry u kobiet w ciąży.

Clatra a karmienie piersią

Nie przeprowadzono badań na ludziach, lecz badania u zwierząt wykazały bilastynę w mleku.

Czy Clatra wpływa na zdolność prowadzenie pojazdów?

Badania wykazały, że Clatra nie wpływu, lecz należy wziąć pod uwagę sytuację, że indywidualna reakcja na zastosowane leczenie może być inna.

Clatra – działania niepożądane

Podczas stosowania leku Clatra może dojść do wystąpienia działań niepożądanych:

Objawy przedawkowania leku Clatra

Objawami przedawkowania bilastyny było zwiększone występowanie działań niepożądanych.   

Czy Clatra jest na receptę?

Clatra jest lekiem dostępnym na receptę.

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 28.05.2022