W cyklu miesięcznym kobiety występują dni płodne oraz niepłodne. Zatem czy można zajść w ciąże w czasie trwania okresu? O czym kobiety powinny pamiętać?
Okres a dni niepłodne
Najczęściej dni niepłodne przypadają w trakcie trwania okresu, lecz należy mieć na uwadze fakt, że dni płodne/niepłodne są uzależnione od wielu czynników. Ponadto u kobiet, które mają nieregularny cykl, trudno może być określić dni płodne, a także niepłodne. Dodatkowo m.in. stres, infekcje, leki – mają wpływ na cykl miesięczny kobiety, dlatego warto o tym pamiętać.
Miesiączka jest uznawana zazwyczaj za dni niepłodne. Natomiast są niewielkie szanse na zajście w ciąże w tym okresie. Warto zaznaczyć, że plemnik może przeżyć nawet siedem dni i być zdolny do zapłodnienia komórki jajowej. Zatem krwawienie miesiączkowe, czyli okres nie chronią przed zajściem w ciąże, lecz jest to mało prawdopodobne.
Para uprawiając seks bez zabezpieczeń w trakcie miesiączki, powinna być świadoma ryzyka zapłodnienia. Dodatkowo należy pamiętać, że kobieta, która uprawia stosunek seksualny w trakcie okresu jest szczególnie narażona na powstanie zakażeń układu moczowego oraz płciowego, dlatego szczególnie należy dbać o higienę w trakcie okresu.
Owulacja, czyli szczególny moment
Każda kobieta powinna wiedzieć, że owulacja jest momentem w cyklu w którym dochodzi do uwolnienia komórki jajowej, która może być później zapłodniona. Zazwyczaj owulacja wypada na 14 dni przed miesiączką, jeżeli cykl trwa między 25 a 35 dni. Są to najbardziej płodne dni w cyklu kobiety.
Należy pamiętać o tym, że jeżeli przed owulacją, doszło do stosunku seksualnego bez zabezpieczenia, to plemniki mogą przeżyć do momentu owulacji, a następnie zapłodnić komórkę jajową. Jak już wcześniej napisaliśmy – ich żywotność może być nawet siedmiodniowa.
W sieci są dostępne kalkulatory, które pomagają w obliczeniu dni płodnych oraz niepłodnych. Należy pamiętać o tym, że jest to tylko przybliżona informacja. Ponadto kobieta samodzielnie – obserwując temperaturę ciała, wydzielinę z dróg rodnych – może ocenić dni płodne.
Pomoc w obliczeniu dni płodnych można uzyskać również u lekarza ginekologa. Ginekolog w trakcie konsultacji online może dokładnie wytłumaczyć informacje w jaki sposób liczyć dni płodne i na jakie czynniki zwrócić uwagę. Ponadto może także wystawić e-receptę na tabletki antykoncepcyjne, które będą jedną z metod zapobiegania zajściu w ciążę lub także na tabletkę dzień po, którą stosuje się po niezapieczonym stosunku seksualnym. Recepta może być zrealizowana w każdej aptece w Polsce.
Kobiety, które mają regularny cykl, będą miały ułatwiony proces liczenia dni płodnych, lecz należy pamiętać o tym, że może dochodzić do wahań hormonalnych, więc dni niepłodne – mogą się okazać dniami płodnymi. Trudniejsze zadanie jest przed kobietami, których cykl jest nieregularny, ponieważ owulacja jest uzależniona od długości trwania cyklu. Niekiedy kobiety stosują metody, które mają na celu wywołanie okresu.
https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-zajsc-w-ciaze-podczas-okresu
https://www.medme.pl/artykuly/czy-mozna-zajsc-w-ciaze-podczas-okresu-czy-to-mozliwe,69766.html
https://www.polmedis.pl/warto-wiedziec/kalkulator-dni-plodnych/
https://www.medonet.pl/zdrowie,czy-mozna-zajsc-w-ciaze-podczas-okresu,artykul,1734286.html