Medspan

Dermisil – informacje

Dermis jest lekiem złożonym i zawiera antybiotyk oraz glikokortykosteroid. Jest stosowany w ramach leczenia m.in. stanów zapalnych skóry oraz zakażeń bakteryjnych. 

Substancja czynna: betametazon (walerianian betametazonu) + kwas fusydowy

Dostępne formy: krem

e-Recepta online: jest możliwość uzyskania e-recepty w ramach zdalnej konsultacji lekarskiej, jeżeli nie występują przeciwwskazania. 

Spis treści

Skład oraz postać farmaceutyczna

Skład

1g kremu Dermisil zawiera 20 mg kwasu fusydynowego i 1 mg betametazonu, w postaci 1,214 mg betametazonu walerianianu. Ponadto lek zawiera również substancje czynne: alkohol cetostearylowy, makrogolu eter cetostearylowy 22, chlorokrezol, sodu diwodorofosforan dwuwodny, parafina ciekła, wazelina biała, all-rac-α-tokoferol, sodu wodorotlenek, woda oczyszczona.

Postać farmaceutyczna

Dermisil występuje w formie kremu. Jest biały lub prawie biały oraz jednolity.

Wskazania do stosowania

Lek jest wskazany w ramach leczenia stanów zapalnych skórny. Może być stosowany w:

 • atopowym zapaleniu skóry
 • wyprysku dziecięcym (od 1 roku życia)
 • wyprysku pieniążkowatym
 • wyprysku zastoinowym
 • kontaktowym zapaleniu skóry
 • łojotokowym zapaleniu skóry

Dawkowanie oraz sposób podania

Dawkowanie

Czas stosowania leku w ramach pojedynczej terapii, nie powinien przekroczyć dwóch tygodni.

W ulotce znajduje się wyszczególnienia dawkowania dla osób dorosłych, jak również dzieci. Miarą dawkowania jest jednostka opuszki palca.

Sposób podania

Lek jest podawany miejscowo – na chorobowo zmienioną skórę. Stosowanie dwa razy na dobę.

Przed oraz po użyciu leku Dermisil należy umyć dłonie. Ponadto nie należy dopuścić do kontaktu z oczami, ponieważ może dojść do podrażniania spojówek.

Przeciwwskazania

Leku nie wolno stosować w poniższych sytuacjach:

Nadwrażliwość na substancje zawarte w leku

U niemowląt poniżej 1 roku życiu

Przy pierwotnych zmianach skórnych pochodzenia: grzybiczego, bakteryjnego (m.in. opryszczka, ospa wietrzna), wirusowego

Przy zmianach na skórze, które powstały w ramach: kiły, gruźlicy, trądziku pospolitego oraz różowatego oraz w okołoustnym zapaleniu skóry

Środki ostrożności

Stosując Dermisil należy wziąć pod uwagę, że jest możliwość ogólnoustrojowego wchłaniania betametazonu walerianianu. Ponadto ze względu obecność kortykosteroidu, należy z ostrożnością używać w pobliżu oczu.

Produkt należy stosować z ostrożnością u dzieci oraz młodzieży. Ponadto należy unikać długotrwałego stosowania Dermisilu.

Stosując lek mogą pojawić się zaburzenia widzenia.

Interakcje z innymi produktami

Jest brak danych.

Ciąża oraz karmienie piersią

Ciąża

Nie ustalono bezpieczeństwa stosowania leku Dermisil u kobiet w ciąży.

Karmienie piersią

Lek może być stosowany podczas karmienia piersią, lecz nie może być nakładany na pierś.

Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów

Produkt nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów lub jego wpływ jest niewielki.

Działania niepożądane

Stosując Dermisil, mogą wystąpić działania niepożądane. Najczęściej dochodziło do podrażnień skóry.

 • Reakcja alergiczna
 • Podrażnienie skóry
 • Uczucie pieczenia skóry
 • Świąd
 • Uczucie kłucia
 • Rumień
 • Nieostre widzenie

Ponadto mogą wystąpić działania niepożądane związane z kortykosteroidami m.in.: rozstępy skóry, atrofia skóry, zapalenie mieszków włosowych, nadmierne owłosienie, alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, jaskra, niedoczynność kory nadnerczy.

E-recepta na Dermisil

Lek jest z przepisu lekarza, więc jest wymagana recepta, aby móc stosować Dermisil. Dokument może być wystawiony w ramach konsultacji online, jak również stacjonarne. Korzystając z e-konsultacji, warto dołączyć zdjęcie, aby lekarz mógł ocenić zmiany.

Opinie

Opinie na temat Dermisilu są różne. Należy pamiętać o tym, że są to subiektywne informacje, dlatego w razie wątpliwości, należy się skontaktować z lekarzem.

Cena oraz refundacja

W dniu pisania artykułu, lek nie podlega refundacji. Jego koszt wynosi ok. 30 zł w zależności od apteki.

Pełna specyfikacja znajduje się w Charakterystyce Produktu Leczniczego. 

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 08.09.2022. Data aktualizacji 17.11.2022.