Escapelle – informacje ogólne
Escapelle jest to tabletka dzień po, którą stosuje się w ramach antykoncepcji awaryjnej, czyli w sytuacji w której doszło do stosunku seksualnego bez zabezpieczeń lub jeżeli dotychczasowe metody antykoncepcji zawiodły (np. pęknięta prezerwatywa, pomięcie tabletki antykoncepcyjnej).
Escapelle powinna być zastosowana w sytuacjach incydentalnych i nie może zastąpić innych metod antykoncepcji.
Wygląd oraz skład tabletki Escapelle
Tabletka jest prawie biała oraz płaska i zawiera:
- 150 mg lewonorgestrelu
- laktoze jednowodna
- skrobie ziemniaczaną
- skrobie kukurydzianą
- krzemionkę koloidalną bezwodna
- talk
- magnezu stearynian
Wskazania do zastosowania Escapelle
Escapelle należy zastosować do 72 godzin po stosunku seksualnym w którym inne metody antykoncepcji zawiodły lub nie były zastosowane.
Jak stosować Escapelle?
Jedną tabletkę Escapelle należy zastosować najszybciej jak to możliwe po stosunku bez zabezpieczenia. Najlepiej w przeciągu 12 godzin lecz nie później niż po 72 godzinach.
Jeżeli w przeciągu trzech godzin po zażyciu nastąpią wymioty. To należy zażyć kolejną tabletkę Escapelle.
Po zastosowaniu tabletki dzień po, zaleca się stosowanie miejscowych metod antykoncepcji, aż do momentu wystąpienia następnego krwawienia miesiączkowego.
Zastosowanie Escapelle nie jest przeciwwskazaniem do stosowania regularnej metody antykoncepcji hormonalnej.
Escapelle przeciwwskazania
Głównym przeciwwskazaniem do zastosowania Escapelle jest nadwrażliwość na substancje czynną lub pomocniczą, dlatego przez użyciem warto zapoznać się z ulotką.
Nie zaleca się stosowania leku Escapelle kilkukrotnie podczas jednego cyklu miesiączkowego.
Skuteczność Escapelle
Escapelle nie zawsze zapobiega niepożądanej ciąży. Badania pokazały, że przyjęta do 72 godzin od stosunku bez zabezpieczenia, zapobiega ciąży w 84%. Lewonorgestrel nie jest skuteczny, jeżeli proces implantacji został rozpoczęty. Escapelle zastosowana zgodnie z zaleceniami działa głównie poprzez zapobieganie owulacji, pod warunkiem, że stosunek seksualny został zrealizowany w okresie przedowulacyjnym.
Czy Escapelle ma wpływ na miesiączkę?
Po zażyciu tabletki dzień po – Escapelle, krwawienie miesiączkowe powinno być prawidłowe, lecz niekiedy może dojść do opóźnienia okresu lub miesiączka może wystąpić kilka dni wcześniej.
Interakcje Escapelle z innymi produktami
Stosowanie niektórych leków, które pobudzają enzymy wątrobowe przyśpieszają metabolizm tabletki Escapelle. Ponadto istnieje prawdopodobieństwo, że leki zawierające barbiturany, fenytoinę, karbamazepine, leki ziołowe zawierające dziurawiec zwyczajny, a także ryfampicyna, ryntonawir, ryfabutyna i gryzeofulwina mogą mieć zdolność do obniżania skuteczności tabletki dzień po.
Escapelle a ciąża
Tabletki Escapelle nie powinna zażywać kobieta w ciąży. Escapelle nie jest tabletką wczesnoporonną i nie powodu przerwania niechcianej ciąży.
Escapelle a karmienie piersią
Należy pamiętać o tym, że lewonorgestrel, który jest w Escapelle, przenika do mleka matki. Kobieta karmiąca piersią powinna zastosować tabletkę tuż po karmieniu, a następnie unikała karmienia piersią po przyjęciu tabletki.
Działania niepożądane po zastosowaniu Escapelle
Mogą wystąpić różne działania niepożądane po zażyciu tabletki dzień po. Najczęściej są to nudności.
Ponadto mogą pojawić się:
- Bóle głowy
- Zawroty głowy
- Nudności i bóle podbrzusza
- Biegunka
- Wymioty
- Krwawienie niezwiązane z miesiączką
- Zmęczenie
- Nieregularne krwawienie
- Tkliwość piersi
Czy tabletka Escapelle jest na receptę?
Tak. W dniu publikacji artykułu, tabletka Escapelle jest dostępna wyłącznie na receptę.