Medspan

Ile ważna jest e-recepta na antykoncepcję?

Jeśli regularnie przyjmujesz tabletki antykoncepcyjne, być może zastanawiasz się, ile ważna jest e-recepta na antykoncepcję. Obecnie nie ma możliwości wykupienia tego typu preparatów, jeśli nie przepisał ich lekarz-ginekolog lub inny specjalista. Wiele kobiet zastanawia się więc, co się stanie, jeśli nie zdąży wykupić recepty w terminie. Możemy Cię jednak uspokoić. Nawet jeśli termin realizacji dokumentu już upłynął, lekarz może wystawić go ponownie. Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, ile ważna jest recepta na antykoncepcję i co zrobić, gdy zapomnisz ją zrealizować.

Ile jest ważna e-recepta na antykoncepcję?

W przypadku recept wypisywanych ręcznie mogłaś w każdej chwili sprawdzić ich datę ważności na dokumencie. Obecnie również jest taka możliwość. Jeśli otrzymałaś receptę w formie PDF na adres mailowy lub w formie druku informacyjnego – bez problemu znajdziesz datę ważności na dokumencie. Jeśli jednak otrzymałaś tylko czterocyfrowy kod do odbioru leków, również masz możliwość sprawdzenia daty realizacji — wystarczy, że zalogujesz się na swoje Internetowe Konto Pacjenta.

Standardowa ważność e-recepty na antykoncepcję

Ile jest ważna recepta na antykoncepcję? Zazwyczaj taki dokument jest ważny 30 dni. Co ważne, nie zawsze liczymy 30 dni od daty wystawienia recepty. Specjalista ma także możliwość wystawienia recepty z późniejszą datą realizacji. Jak to sprawdzić? Twój lekarz zapewne poinformuje Cię o tym w czasie wizyty, jednak w każdej chwili możesz znaleźć taką informację na Internetowym Koncie Pacjenta.

Co zrobić, by recepta na tabletki antykoncepcyjne była ważna rok?

Nie każdy jednak wie, że e-recepta na tabletki antykoncepcyjne może być ważna również przez 365 dni. Lekarz ma jednak taką możliwość. Wystarczy, że wystawiając dokument w systemie, wpiszę w pole „data realizacji do” datę na następny rok.

Mimo że taka recepta będzie ważna przez dokładnie 365 dni, lekarz może zapisać dawkę na maksymalnie 360 dni. Nie musisz odbierać od razu wszystkich zapisanych preparatów, jednak ważne jest, żebyś wykupiła przynajmniej jedno opakowanie w ciągu pierwszych 30 dni. W przeciwnym razie farmaceuta będzie musiał odliczyć odpowiednią ilość leku. Pamiętaj także, że wszystkie tabletki na tabletki antykoncepcję musisz wykupić w tej samej aptece.

E-recepta na antykoncepcję przez Internet

Tabletki antykoncepcyjne to preparaty, które należy przyjmować regularnie przez dłuższy okres. Często się więc zdarza, że pacjentki umawiają się na wizytę do ginekologa, żeby przepisał im ten sam preparat, co w zeszłym miesiącu, Na szczęście obecnie można zaoszczędzić dużo czasu, ponieważ e-recepta na tabletki antykoncepcyjne (podobnie jak e-recepta na tabletki dzień po) może być wystawiana także bez osobistego kontaktu ze specjalistą. Lekarz równie dobrze może przepisać Ci preparaty w czasie e-konsultacji. Wiele kobiet zamawia także e-recepty online. W ten sposób może otrzymać dokument bez wychodzenia z domu. Jak zamówić receptę przez Internet? Należy zrealizować zdalną konsultacje lekarską.

Co robić, jeśli zapomnisz o realizacji e-recepty?

Czasem zdarza się, że pacjentki zapominają o wykupieniu tabletek antykoncepcyjnych. Co zrobić w takiej sytuacji? Udaj się ponownie na wizytę do ginekologa lub zamów receptę online jeszcze raz. Lekarz będzie wiedział, że recepta nie została wykupiona — taką informację znajdzie w systemie.

Podsumowanie

Ile jest ważna e-recepta na antykoncepcję? Zazwyczaj jest to 30 dni, jednak czasem lekarz może wydłużyć termin do 365 dni. Pamiętaj jednak, że w takiej sytuacji pierwszą dawkę preparatu i tak trzeba wykupić w ciągu pierwszych 30 dni. Jeżeli zapomnisz o wykupieniu tabletek w terminie, nie ma możliwości wydłużenia daty ważności recepty. Lekarz może jednak wystawić ją ponownie. Możesz także zamówić taki dokument online. Jak działa e-recepta? Po pozytywnej weryfikacji przez specjalistę otrzymasz czterocyfrowy kod, który wystarczy podać w aptece wraz z numerem PESEL, by lekarz wydał Ci przepisane preparaty. Pamiętaj jednak, że ta metoda jest rekomendowana kobietom, które kontynuują przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych. Jeśli dopiero planujesz rozpoczęcie antykoncepcji hormonalnej, warto skonsultować się z ginekologiem. Jeżeli nie masz możliwości udania się na wizytę stacjonarną, dobrą alternatywą może być konsultacja lekarska online.

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 13.10.2022.