Medspan

Antykoncepcja awaryjna

Czym jest antykoncepcja awaryjna?

Celem antykoncepcji awaryjnej  jest niedopuszczenie do wystąpienia zapłodnienia. Jest to metoda antykoncepcji, którą stosuje się po stosunku seksualnym podczas którego obecna metoda antykoncepcji zawiodła (np. pęknięcie prezerwatywy, zsunięcie prezerwatywy).

Antykoncepcja awaryjna to inaczej: tabletki dzień po.

Jakie są dostępne leki?

Obecnie w Polsce są dostępne dwa leki o nieco innym mechanizmie działania.

  • Octan ulipristalu

Mechanizm polega na hamowaniu lub opóźnieniu owulacji, czyli zapobiega prawidłowemu jajeczkowaniu oraz zagnieżdżeniu.

Jeżeli kobieta jest w ciąży, to zażycie tabletki ochrania zarodek.

  •  Lewonorgestrel

Działanie leku może polegać na hamowaniu uwalniani komórki jajowej oraz uniemożliwieniu zapłodnienia uwolnionej komórki jajowej.

W Polsce od 2017 roku antykoncepcja awaryjna jest dostępna dla kobiet, które posiadają e-receptę.

W wielu krajach powyższe preparaty są dostępne bez recepty dla osób pełnoletnich. W Stanach Zjednoczonych, jeden z medykamentów można otrzymać bez recepty mając szesnaście lat.

Kiedy należy zażyć antykoncepcję awaryjną?

Tabletkę należy zażyć jak najszybciej po niezabezpieczonym stosunku seksualnym.

  • Octan ulipristalu można zażyć do 120 godzin
  • Lewonorgestrel do 72 godzin

Karmienie piersią a antykoncepcja awaryjna

Substancje czynne przechodzą do mleka matki, dlatego należy zachować ostrożność podczas karmienia piersią.

W sytuacji zażycia tabletki zawierającej octan ulipristalu, kobieta nie powinna karmić piersią przez tydzień. Jeżeli kobieta zażyje tabletkę z zawartością lewonorgestrelu, to musi się powstrzymać z przez osiem godzin.

W przypadku wstrzymania się od karmienia piersią, należy pokarm odciągać laktatorem oraz wyrzucić. W czasie przerwy należy stymulować proces laktacji, ponieważ za laktację są odpowiedzialne hormony, które są wytwarzane podczas stymulacji brodawki sutkowej.

Kto może wystawić receptę na antykoncepcję awaryjną?

Każdy lekarz, który ma aktywne prawo wykonywania zawodu i może wystawiać e-recepty. Nie musi to ginekolog. E-receptę można uzyskać nawet od medyka, który nie posiada specjalizacji. 

Kobiety często korzystają z przychodni online w której można w szybki sposób uzyskać receptę na tabletkę po. Recepta online jest świetnym rozwiązaniem, ponieważ bez wychodzenia z domu można uzyskać receptę na potrzebny lek. 

Należy pamiętać o tym, że lekarz ma prawo odmówić wystawienia e-recepty ze względu na klauzulę sumienia, dlatego Pacjentki preferują korzystanie z placówek medycznych o których wiedzą, że można uzyskać receptę na antykoncepcję awaryjną.

Jaka jest cena tabletki dzień po?

Tabletki nie podlegają refundacji, więc każda apteka ma różne ceny danego leku. Przed realizacją e-recepty warto zajrzeć do sieci i sprawdzić ceny w poszczególnych aptekach, ponieważ różnica może wynieść kilkadziesiąt złotych.

Czy antykoncepcja awaryjna ma skutki uboczne?

Oczywiście, że istnieją skutki uboczne, które mogą wystąpić lecz niekoniecznie. Do najczęstszych należy rozregulowania cyklu menstruacyjnego. Ponadto:

  • wymioty i nudności
  • biegunka
  • ból brzucha
  • ból i zawroty głowy
  • plamienie oraz krwawienie pomiędzy cyklami

Przed zażyciem tabletki należy przeczytać ulotkę, a w sytuacji wystąpienia wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem, który wystawił receptę.

Czy antykoncepcja awaryjna jest na 100% skuteczna?

Zastosowanie antykoncepcji awaryjnej nie chroni w 100% przed zajściem w ciążę, podobnie jak w przypadku stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Zawsze istnieje ryzyko zajścia w ciążę.

Im szybciej tabletka zostanie zażyta, tym mniejsze prawdopodobieństwo zapłodnienia.

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.