Linefor – informacje ogólne
Linefor jest stosowany w leczeniu padaczki oraz uogólnionych zaburzeń lękowych.
Linefor – wygląd oraz skład leku
Substancją czynną leku Linefor jest pregabalina. Lek jest dostępny w wielu różnych dawkach, a wygląd tabletek różni się w zależności od dawki. Oprócz pregabaliny, lek zawiera również substancje pomocnicze.
Wskazania do leku Linefor
Lek ma zarejestrowane dwa wskazania. Linefor jest stosowany w leczeniu skojarzonym napadów częściowych u osób dorosłych. Dodatkowo lek ma zastosowanie w leczeniu uogólnionych zaburzeń lękowych również u osób dorosłych.
Linefor – dawkowanie
Linefor należy stosować zgodnie z zaleceniem lekarza. Dawka wynosi 150 mg, a maksymalna to 600 mg podawana w dwóch lub trzech dawkach.
W sytuacji leczenia padaczki, dawkę należy zwiększać systematycznie. Po pierwszym tygodniu można zwiększyć do 150 mg na dobę, a po kolejnym tygodniu – do 600 mg.
Dawkowanie w leczeniu lęku uogólnionego jest bardzo podobne, lecz dawkę należy zwiększyć po tygodniu do 300 mg, następnie po kolejnym tygodniu do 450 mg. Po upływie kolejnego tygodnia można zwiększyć do 600 mg. Ponadto należy regularnie ocenić konieczność stosowania leku.
Należy pamiętać o tym, że nie wolno samodzielnie ostawić leku Linefor, ponieważ odstawiając lek – powinno być to wykonane stopniowo, poprzez zmniejszenie dawkowanie.
Stosowanie leku Linefor
Pregabalinę można zażyć niezależnie od posiłku. Może też być stosowane podczas posiłku, a lek jest tylko do stosowania doustnego.
Linefor – przeciwwskazania
Leku Linefor nie wolno stosować jeżeli występują nadwrażliwość na substancję czynną lub pomocniczą.
Linefor a wiek rozrodczy oraz ciąża
Podczas stosowania leku Linefor należy stosować skuteczne metody antykoncepcji. Ponadto nie ma badań dotyczących stosowania pregabaliny u kobiet w ciąży, lecz badania na zwierzętach wykazały toksyczny wpływ na rozród.
Linefor a karmienie piersią
Substancja czynna Lineforu przenika do mleka kobiecego, a wpływ na noworodka lub niemowlaka nie jest znany. Decyzja o przerwaniu karmienia piersią lub decyzja o zaprzestaniu stosowania leku, powinna być podjęta po rozmowie z lekarzem prowadzącym.
Linefor – wpływ na prowadzenie pojazdów
Linefor może wywierać niewielki lub umiarkowany wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn, ponieważ może wywoływać senność oraz zawroty głowy.
Działania niepożądane Lineforu
Podobnie jak inne leki, Linefor może powodować działania niepożądane. Poniżej możliwe dolegliwości, lecz lista nie jest kompletna.
- Zapalenie jamy nosowo – gardłowej
- Reakcje alergiczne
- Zwiększenie apetytu
- Anoreksja
- Zaburzenia psychiczne (np. splątanie, drażliwość, napady paniki, bezsenność, nastrój euforyczny, zmiany nastroju, apatia)
- Senność
- Zawroty głowy
- Bóle głowy
- Zaburzenia mowy
- Zaburzenia koordynacji
- Omdlenie
- Drgawki
- Problemy ze wzrokiem
- Tachykardia
- Niedociśnienie
- Nadciśnienie tętnicze
- Uderzenia gorąca
- Krwawienie z nosa
- Kaszel
- Uczucie zatkanego nosa
- Chrapanie
- Ucisk w gardle
- Wymioty
- Nudności
- Zaparcia
- Biegunki
- Wzdęcia
- Bóle mięśni
- Zaburzenia erekcji
- Brak miesiączki
- Powiększenie piersi
- Zwiększenie masy ciała
Ponadto u niektórych Pacjentów zaobserwowano objawy ostawienia po przerwaniu leczenia lekiem Linefor.
Czy Linefor jest na e-receptę?
Linefor jest lekiem dostępnym wyłącznie na e-receptę. Recepta przez internet jest rozwiązaniem, który może umożliwić uzyskanie e-recepty w ramach kontynuacji leczenia.