Sumamed jest antybiotykiem stosowanym w leczeniu różnych chorób wywołanych przez bakterie. E-recepta na Sumamed jest konieczna, aby móc stosować lek. Lek może być stosowany również przez dzieci.
Spis treści
Sumamed – informacje, skład oraz wygląd leku
Azytromycyna jest substancją czynną Sumamedu. Ponadto lek także zawiera substancje pomocnicze. Występuje w kilku dawkach oraz w różnych postaciach (tabletki, kapsułki, tabletki oraz proszek do sporządzenia zawiesiny doustnej).
Wskazania oraz stosowanie leku Sumamed
Sumamed jest stosowany w leczeniu zakażeń, które są wrażliwe na azytromycynę.
Ostre zapalenie ucha środkowego
Zakażenie górnych dróg oddechowych (zapalenie migdałku, zapalenie zatok, bakteryjne zapalenia gardła)
Zakażenie dolnych dróg oddechowych (ostre zapalenie oskrzeli, zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, zapalenie płuc)
Zakażenie skóry oraz tkanek miękkich (m.in. liszajec, róża, ropne zapalenie skóry, rumień wędrujący, trądzik pospolity)
Choroby weneryczne (chlamydia)
Sumamed – dawkowanie oraz sposób podania
Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Dawkowanie jest zróżnicowane i zależy od jednostki chorobowej oraz stanu klinicznego.
Lek jest stosowany doustnie i można zażyć bez względu na posiłek.
Sumamed – przeciwwskazania
Sumamed nie mogą stosować osoby u których stwierdzono nadwrażliwość na substancje czynną oraz pomocniczą a także na: erytromycynę, inne antybiotyki makrolidowe oraz ketolidowe.
Sumamed – ciąża, karmienie piersią, prowadzenie pojazdów
Ciąża
Badania kliniczne przeprowadzone na zwierzętach pokazały, że azytromycyna przenika przez łożyska, lecz nie wywiera negatywnego wpływu na płód. Nie przeprowadzono badań na kobietach w ciąży. Sumamed może być stosowany w ciąży, lecz tylko w sytuacji w której jest to konieczne.
Karmienie piersią
Substancja czynna Sumamedu przenika do mleka kobiecego. Nie zaleca się stosowania leku w czasie karmienia piersią oraz dwa dni po zakończeniu stosowania azytromycyny.
Prowadzenie pojazdów oraz obsługa maszyn
Nie przeprowadzono badań związanych z wpływem Sumamedu na prowadzenie pojazdów oraz obsługę maszyn. Należy pamiętać o tym, że stosowanie leku może powodować zawroty głowy oraz drgawki.
Sumamed – działania niepożądane
Sumamed jest antybiotykiem, który powoduje występowanie działań niepożądanych. Niektóre z nich znajdują się na poniższej liście.
- Małopłytkowość
- Niepokój
- Lęk
- Nerwowość
- Zawroty głowy
- Senność
- Ból głowy
- Drgawki
- Zaburzenia smaku oraz węchu
- Szumy uszne
- Kołatanie serca
- Obniżenie ciśnienia tętniczego krwi
- Nudności
- Wymioty
- Biegunka
- Dyskomfort w jamie brzusznej
- Wzdęcie
- Zapalenie trzustki
- Zaparcia
- Zapalenie języka
- Zapalenie wątroby
- Świąd i wysypka
- Bóle stawów
- Ostra niewydolność nerek
- Zapalenie pochwy
- Osłabienie
- Zmęczenie
Sumamed – opinie, e-recepta
E-recepta online jest wymagana, aby móc stosować Sumamed. Ponadto na niektórych stronach internetowych można znaleźć opinie na temat azytromycyny. Nie należy sugerować się informacjami, który zostały napisane przez innych pacjentów, ponieważ organizm indywidualnie reaguje na leczenie.