Spóźniający się okres może wzbudzić strach oraz lęk u kobiet, ponieważ może świadczyć o ciąży lub chorobach narządu rozrodczego, lecz niekoniecznie. Jest wiele powód dla który miesiączka może się spóźnić, lecz nigdy nie powinno się bagatelizować spóźniającej się miesiączki.
Jak przebiega cykl u kobiet?
Przyjmuje się, że standardowo cykl miesiączkowy trwa 28 dni, lecz może być zarówno krótszy, jak również dłuższy i będzie to również normą. Wiele źródeł podaje, że cykl optymalnie może trwać od 21 do 35 dni. Istotna jest jego regularność. Jest on zależny od hormonów płciowych, a także w jego regulacji bierze udział podwzgórze, przysadka oraz jajniki. Podczas jego trwania w błonie śluzowej macicy powstają dodatkowe warstwy, których zadaniem jest stworzenie jak najbardziej optymalnych warunków dla ewentualnej komórki jajowej. Jeżeli nie dojdzie do zapłodnienia, to błona się złuszcza i wywołuje krwawienie miesiączkowe.
Jak liczyć cykl menstruacyjny?
Pierwszy dzień krwawienia jest pierwszym dniem cyklu, a dzień przed wystąpieniem miesiączki określa się jako ostatni dzień cyklu. Zmiany długości cyklu oraz jego regularność zawsze powinny być konsultowane z ginekologiem lub lekarzem rodzinnym, ponieważ zmiany mogą wymagać dalszej diagnostyki. Pierwsza miesiączka (menarche) może pojawić się między 11 a 15 rokiem życia i początkowe cykle mogą być nieregularne. Natomiast zakończenie może przypadać na 45 a 55 rok życia. Przed menopauzą może wystąpić okres okołomenopauzalny w którym miesiączka może pojawiać się rzadziej.
Jakie zmiany zachodzą podczas cyklu miesięcznego?
Dochodzi do zmian w całym ciele, lecz największe zmiany można zaobserwować w ramach zespołu napięcia przedmiesiączkowego, które może pojawić się na kilka dni przed pojawieniem miesiączki.
Może się pojawić ponad trzysta różnych objawów:
- zmiany nastroju (apatia, smutek, rozdrażnienie, płaczliwość, gwałtowne zachowania)
- zaburzenia perystaltyki jelit (wzdęcia, zaparcia, biegunka, uczucie pełności)
- bolesność oraz napięcie piersi
- opuchnięte dłonie oraz kostki, a także twarz
- wzrost wagi ciała spowodowany zatrzymaniem wody w organizmie
- zwiększony apetyt
Czy obfite miesiączki są powodem do niepokoju?
Jednorazowo obfity okres nie powinien wzbudzać niepokoju, lecz jeżeli jego nasilenie będzie się zwiększać podczas kolejnych menstruacji lub nadal będzie obity, to należy skonsultować się z ginekologiem. Podobnie w kwestii skąpego okresu.
Dlaczego okres się może spóźniać?
Okres często spóźnia się z powodu ciąży, lecz jest wiele czynników, które mogą również wywołać opóźnioną miesiączkę.
- Stres
- Zbyt duża aktywność fizyczna
- Głodówka
- Cukrzyca, insulino oporność
- Zespół policystycznych jajników
- Zespół Cushinga
- Choroby związane z hormonami
- Niewydolność nerek lub wątroby
- Leki
- Zmiany strefy czasowej
- Przemęczenie oraz bezsenność
Stres często powoduje zmiany w cyklu miesięcznym kobiety. Może doprowadzić nie tylko do opóźnienia się okresu, lecz także spowodować, że cykle będą nieregularne. Przewlekły stres niekorzystnie wypływa na zdrowie. Ponadto rygorystyczna dieta lub zaburzenia odżywiania również mogą spowodować problemy związane z długością cyklu oraz jego regularnością. Mogą też doprowadzić do braku miesiączki. Okres może się spóźnić kilka dni.
Jeżeli jesteś dziewicą i spóźnia się okres, to niewątpliwie ciąża nie będzie tego przyczyną. Jeżeli miesiączki pojawiły się od niedawna, to cykl potrzebuje trochę czasu, aby uregulował się. Wszelkie pytania oraz wątpliwości należy kierować do lekarza rodzinnego lub ginekologa.