Lekarz może zalecić stosowanie antybiotyku w ramach leczenia bakteryjnego zapalenia zatok. Czy antybiotyk można dostać bez recepty? Jak przebiega leczenie zapalenia zatok?
Antybiotyki wyłącznie na e-receptę
Antybiotyki są lekami dostępnymi wyłącznie z przepisu lekarza, czyli są dostępne na e-receptę. W ramach leczenia zapalenia zatok, lekarz może zalecić stosowanie antybiotyków, lecz nie zawsze będzie takie postępowanie.
W niektórych sytuacjach lekarz zaleci stosowanie innych leków, a także leków donosowych, które mają na celu zmniejszenie odczuwanych dolegliwości. Antybiotyki w zapaleniu zatok głównie stosuje się w ramach leczenia bakteryjnego zapalenia zatok, czyli w sytuacji w której to bakterie powodują występowanie dolegliwości.
W wirusowym zapaleniu zatok zazwyczaj stosuje się leki, które mają na celu zmniejszenie występujących objawów i często są to leki dostępne bez recepty. Zazwyczaj w wirusowym zapaleniu zatok nie stosuje się antybiotyków. Lekarz może zalecić antybiotyki na receptę w sytuacji w której dojdzie do bakteryjnego nadkażenia.
Warto wiedzieć, że e-recepta na antybiotyki jest ważna tylko siedem dni. Jej krótki termin ważności jest związany z tym, że pacjent powinien niezwłocznie zacząć stosować antybiotyk.
W ramach leczenia zapalenia zatok jest dostępnych bez recepty wiele preparatów. Mają one postać tabletek, lecz także mogą być w formie stosowanej miejscowo, czyli donosowo. Przed zastosowaniem leków należy skonsultować się z farmaceutą lub zrealizować konsultacje lekarską.
Ponadto leczenie można także wspomagać domowymi sposobami, które mogą pomóc w walce z zapaleniem zatok. Mogą to być różnego rodzaju inhalacje, a także stosowanie okładów.