Medspan

Antybiotyk na zatoki bez recepty

Lekarz może zalecić stosowanie antybiotyku w ramach leczenia bakteryjnego zapalenia zatok. Czy antybiotyk można dostać bez recepty? Jak przebiega leczenie zapalenia zatok?

Antybiotyki wyłącznie na e-receptę

Antybiotyki są lekami dostępnymi wyłącznie z przepisu lekarza, czyli są dostępne na e-receptę. W ramach leczenia zapalenia zatok, lekarz może zalecić stosowanie antybiotyków, lecz nie zawsze będzie takie postępowanie.

W niektórych sytuacjach lekarz zaleci stosowanie innych leków, a także leków donosowych, które mają na celu zmniejszenie odczuwanych dolegliwości. Antybiotyki w zapaleniu zatok głównie stosuje się w ramach leczenia bakteryjnego zapalenia zatok, czyli w sytuacji w której to bakterie powodują występowanie dolegliwości.

W wirusowym zapaleniu zatok zazwyczaj stosuje się leki, które mają na celu zmniejszenie występujących objawów i często są to leki dostępne bez recepty. Zazwyczaj w wirusowym zapaleniu zatok nie stosuje się antybiotyków. Lekarz może zalecić antybiotyki na receptę w sytuacji w której dojdzie do bakteryjnego nadkażenia.  

Warto wiedzieć, że e-recepta na antybiotyki jest ważna tylko siedem dni. Jej krótki termin ważności jest związany z tym, że pacjent powinien niezwłocznie zacząć stosować antybiotyk.

W ramach leczenia zapalenia zatok jest dostępnych bez recepty wiele preparatów. Mają one postać tabletek, lecz także mogą być w formie stosowanej miejscowo, czyli donosowo. Przed zastosowaniem leków należy skonsultować się z farmaceutą lub zrealizować konsultacje lekarską.

Ponadto leczenie można także wspomagać domowymi sposobami, które mogą pomóc w walce z zapaleniem zatok. Mogą to być różnego rodzaju inhalacje, a także stosowanie okładów.

https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.3.2.
Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 27.03.2024