Zapalenie pęcherza – ile trwa? Leczenie układu moczowego
Zapalenie pęcherza moczowego jest wywołane przez bakterie lub inne drobnoustroje, które wniknęły do pęcherza moczowego przez cewkę moczową, powodując stan zapalny. Ile trwa zapalenie pęcherza?
Zapalenie pęcherza moczowego – infekcja – zakażenie – diagnostyka
Zakażenie układu moczowego jest spowodowane występowaniem drobnoustrojów – zazwyczaj bakterii w układzie moczowym. Drogi moczowe są jałowe, więc dostanie się bakterii i innych drobnoustrojów może wywołać stan zapalny. Najczęściej dochodzi do zakażenia pęcherza moczowego, lecz bardziej poważniejsze jest zakażenie nerki.
Zapalenie może przebiegać bezobjawowo w sytuacji w której nie występują żadne objawy, lecz stwierdzono obecność bakterii w moczu. Aby uzyskać konkretne informacje należy wykonać posiew moczu. Zapalenie pęcherza należy wyleczyć w sposób skuteczny, ponieważ może ono nawracać. Taki problem intymny częstego oddawania moczu jest uciążliwy dla sprawnego funkcjonowania. Rozpoznanie zapalenia pęcherza nie jest trudne i nie wymaga złożonej diagnostyki. Lekarz może wskazać m.in. leki wspomagające jak i antybiotyki.
Przyczyny zapalenia pęcherza – leczenie zapalenia pęcherza – powikłania – objawy zapalenia pęcherza
Najczęstszą przyczyną zakażenia jest bakteria E.coli, która powstaje w jelicie grubym. Jest ona często przeniesiona z okolic odbytu w okolice cewki moczowej. W ok. 10 procent zakażeń, czynnikami są inne drobnoustroje. Warto wiedzieć, że do zakażenia częściej dochodzi u kobiet, niż u mężczyzn.
Zakażenie pęcherza – ile trwa? Objawy zapalenia pęcherza moczowego – diagnostyka układu moczowego
Czas trwania dolegliwości najczęściej jest uzależniony od czynnika, który spowodował zakażenie. Jeżeli jest to szczep bakterii, który jest zjadliwy, to czas leczenia może wynieść nawet kilka miesięcy a zakażenie może przybrać postać przewlekłą. Dłuższy czas leczenia będzie także w sytuacji w której wystąpi antybiotykooporność.
Leczenie bez powikłań trwa zazwyczaj do 10 dni, a najczęściej jest to 5 dni. Niekiedy dochodzi także do samowyleczenia.