Medspan

Wirusowe zapalenie spojówek – przyczyny, leczenie, diagnostyka

    e recepta

Wirusowe zapalenie spojówek – przyczyny, leczenie, diagnostyka

Wirusowe zapalenie spojówek jest popularną dolegliwością okulistyczną, która jest zaraźliwa. Jak przebiega choroba? Na czym polega leczenie oraz diagnostyka? Co warto wiedzieć? Z teksu dowiesz się, czym jest opryszczkowe zapalenie spojówek, jak wpływa na widzenie, co to jest grudkowy bakteryjny wirus oka, dlaczego powoduje łzawienie, zaczerwienienie i powiększenie węzłów chłonnych, kiedy może się pojawić i czy trwa więcej czy mniej niż 3 tygodnie. Dowiesz się również o oznakach pierwszych objawów oraz jaki lek przeciwwirusowy stosować, czym jest wirusowe zapalenie oka i czy ma przekład epidemiczny.
Czy zapalenie spojówek jest zaraźliwe?

Czym jest wirusowe zapalenie spojówek? Leczenie wirusowego zapalenia spojówek

Jest to zapalenie spojówek, które jest najczęściej wywołane przez adenowirusy, a także przez wirusa opryszczki. Dolegliwości może powodować także wirus ospy wietrznej i półpaśca, pikornawirus, wirusy wywołujące mięczaka zakaźnego, a także wirus brodawczaka ludzkiego. Do zakażenia najczęściej dochodzi poprzez kontakt z chorą osobą lub poprzez dotknięcie powierzchni na której znajdują się wirusy, a następnie dotknięcie oczu lub okolic. Wirusowe zapalenie spojówek jest zaraźliwe i może nawet powodować wystąpienie epidemii.
Czym jest zespół suchego oka?

Objawy wirusowego zapalenia spojówek – krople na wirusowe zapalenie spojówek

Głównym objawem jest przekrwienie spojówek oraz surowicza wydzielina, a także obrzęk powiek. Warto wiedzieć, że zmiany mogą być obecne w obrębie rogówki. Czas trwania dolegliwości wynosi ok. dwóch – trzech tygodni i mogą być powiększone przyuszne węzły chłonne. Może także wystąpić światłowstręt. W leczeniu stosuje się także krople do oczu zawierające steryd. O rodzaju kropli decyduje lekarz, przepisując lek podczas wizyty lekarskiej.

Infekcja – przyczyny wirusowego zapalenia spojówek, czy zapalenie spojówek jest bardzo zakaźne?

Czasami wirusowe zapalenie spojówek może przebiegać jednocześnie z zapaleniem górnych dróg oddechowych lub wystąpić po przebytej infekcji. Należy pamiętać o tym, że wirusowe zapalenie spojówki jest bardzo zaraźliwe, dlatego osoby chore powinny być izolowane, a także chory nie powinien dotykać oczu oraz ich okolic, aby zmniejszyć ryzyko przeniesienia wirusów na przedmioty.
Zazwyczaj lekarz stawia diagnozę na podstawie przeprowadzonego wywiadu medycznego. Niekiedy lekarz pierwszego kontaktu może skierować pacjenta do okulisty celem przeprowadzenia specjalistycznych badań. Przekrwione oczy – co należy wiedzieć?

Wirusowe zapalenie spojówki – leczenie – zakażenie – jak można się zarazić?

Lekarz może zalecić podanie gancyklowiru w formie miejscowej, lecz należy pamiętać, że lek ten jest skuteczny tylko w przypadku niektórych adenowirusów. Całkowite leczenie może zająć nawet trzy tygodnie, lecz czasami nacieki w rogówce mogą być obecne przez kilka miesięcy.

Domowe sposoby leczenia – nagminny problem – jak wygląda leczenie – rogówka oka

Najczęściej dochodzi do samowyleczenia, lecz można zastosować domowe sposoby, które mogą zmniejszyć dolegliwości związane z zapaleniem spojówek. Pomocne mogą być chłodne kompresy przykładane na oczy, a także stosowanie kropli do oczu (po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą). Ponadto może się sprawdzić także okład z czarnej herbaty lub rumianku. Można także rozważyć zaprzestania noszenia soczewek kontaktowych na czas w którym występują dolegliwości.