Medspan

Czym jest zespół suchego oka?

Zespół suchego oka to uciążliwa dolegliwość związana z uczuciem suchego oka, które powoduje dyskomfort. Jakie są przyczyny? Jak przebiega leczenie? Co warto wiedzieć na temat zespołu suchego oka?

Spis treści

Zespół suchego oka – co to jest?

Zespół suchego oka są to schorzenia, które przebiegają z upośledzonym nawilżaniem powierzchni oka. W konsekwencji dochodzi do wysychania spojówki oraz rogówki. Jest to częste schorzenie, które nawet może występować u 17% dorosłych osób.

Przyczyny zespołu suchego oka

Często problemy z nawilżeniem oka występują w okresie menopauzy, lecz także w związku z występowaniem chorób autoimmunologicznych. Ponadto zespół suchego oka może wystąpić w przebiegu choroby Parkinsona oraz chorób dermatologicznych.

Warto wiedzieć, że dolegliwość może także pojawić się po laserowej korekcji wzroku oraz podczas stosowania niektórych leków. Nie można zapomnieć o tym, że zespół suchego oka jest także dolegliwością towarzyszącą osobom, które palą tytoń.

Objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem jest pieczenie oka, a także uczucie suchości w oku. Należy pamiętać o tym, że brak uczucia suchości, nie wyklucza istnienia choroby, ponieważ może ona przebiegać z prawidłową produkcją łez, które mają problem z odpowiednim nawilżeniem powierzchni okna. Objawem, który także może wystąpić jest obecność surowiczej wydzieliny, uczucie piasku, a także przekrwienie oka.

Warto wiedzieć, że objawy mogą się nasilać zimą, a także w suchym, gorącym klimacie oraz w pomieszczeniach, które są klimatyzowane. Zespół suchego oka może także się nasilać w trakcie korzystania z komputera, a także u kobiet przed miesiączką.

Diagnostyka zespołu suchego oka

Jeżeli pojawią się dolegliwości związane z oczami, to należy się udać na stacjonarną konsultacje okulistyczną. Lekarz przeprowadzi dokładny wywiad, a także może wykonać różne badania. W procesie diagnostycznym wykonuje się m.in. test Schirmera, który polega na ocenie wydzielania łez, a także badanie w którym ocenia się szybkość wysychania oczu.

Leczenie

Leczenie polega na unikaniu sytuacji w których nasilają się dolegliwości związane z oczami. Warto wiedzieć, że monitor komputera powinien być ustawiony 10-20 stopni poniżej poziomu oczu. Ponadto warto także nosić okulary z szerokimi oprawami, które zmniejszają niekorzystne działanie wiatru.

Leczenie zespołu suchego oka polega głównie na zmniejszeniu odczuwanych dolegliwości. W leczeniu stosuje się zazwyczaj miejscowe preparaty np. substytuty łez lub sztuczne łzy. Większość tych preparatów jest dostępna bez recepty.

Czasami lekarz może także zalecić preparaty, które będą miały na celu zmniejszenie stanu zapalnego. Bardzo rzadko stosuje się procedury, które mają na celu zamknięcie punktów łzowych.

W leczeniu uzupełniającym można także wykorzystać domowe sposoby. Popularną metodą są napary z rumianka. Zamoczony płatek kosmetyczny, można przyłożyć na kilka minut na oczy. Podobnie jest w wykorzystaniem wody z chabra bławarka.

Objawy związane z zespołem suchego oka zazwyczaj trwają przez wiele lat i nie można ich całkowicie wyleczyć.

A. Opala, D. Wiącek, I. Grabska-Liberek, Zespół suchego oka – jak diagnozować i kiedy leczyć w gabinecie lekarza POZ, “Lekarz POZ” 2022 nr 1.
https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobyspojowki/86727,zespol-suchego-oka
Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 05.02.2024