Medspan

Jak niwelować dolegliwości związane z menopauzą?

Menopauza to inaczej klimakterium lub przekwitanie. Według definicji WHO jest to ostatnia miesiączka po której przez dwanaście miesięcy nie wystąpiło krwawienie, a brak miesiączki nie ma związku z np. przebytą operacją.

Biologiczna menopauza to utrata zdolności rozrodczych kobiety. Jest to proces fizjologiczny z którym spotka się każda kobieta. Czas wystąpienia menopauzy jest indywidualny dla każdej kobiety. Niektóre doświadczają tego w wieku czterdziestu lat, a inne dopiero w wieku pięćdziesięciu lat.

Trudy menopauzy

Dla wieku kobiet menopauza wiąże się uciążliwymi dolegliwościami. Szacuje się, że na świecie ponad 10% kobiet ma menopauzę, a więc ponad siedemset milionów kobiet z czego u 80% kobiet występują dolegliwości.

Jest to trudny czas dla kobiety, nie tylko pod względem psychicznym, lecz także fizycznym. To etap w życiu kobiety w którym coś się kończy – może mieć znaczenie symboliczne.

Menopauza może się objawiać uderzeniami gorąca, potliwością, zmiennym nastrojem, depresyjnością, wycofaniem z życia społecznego, zmniejszoną satysfakcją w życiu intymnym. Każda kobieta boryka się z różnymi objawami, lecz niektóre kobiety twierdzą, że nie mają żadnych objawów związanych z menopauzą.

Mogą też pojawić się objawy związane z układem moczowo – płciowym:

  • suchość pochwy
  • ból podczas stosunku
  • nietrzymanie moczu
  • częste infekcje intymne

Badania pokazały, że na występujące objawy może mieć wpływ genetyka, liczba ciąż, przebyte choroby, stosowanie antykoncepcji doustnej oraz styl życia.

Depresja w okresie menopauzy

Wahania nastroju oraz spadek satysfakcji z życia są częstymi objawami związanymi z menopauzą. Mogą one doprowadzić do powstania depresji. Depresja menopauzalna może się objawiać:

  • płaczliwością
  • niepokojem
  • poczuciem lęku
  • smutkiem
  •  zmęczeniem
  • problemami z koncentracją

W przypadku zaobserwowania objawów depresji należy skorzystać z konsultacji psychiatrycznej i przede wszystkim podczas pierwszego spotkania z lekarzem należy powiedzieć o menopauzie, ponieważ może to mieć wpływ na zaproponowanie leków.

Kobieta może też skorzystać z konsultacji psychologicznej lub psychoterapeutycznej, ponieważ nie zawsze leczenie farmakologiczne będzie wdrożone.

Jak zmniejszyć dolegliwości związane z menopauzą?

Farmakologiczne może być wdrożona Hormonalna Terapia Zastępcza (HTZ). Szacuje się, że tylko 4% kobiet korzysta z tej formy leczenia. Leki powinien dobrać lekarz ginekolog lub ewentualnie lekarz rodzinny.

W aptece są również dostępne suplementy diety stworzone na bazie ziół, które mogą niwelować uderzenia gorąca oraz stabilizować nastrój psychiczny, lecz nie wszystkie kobiety odczuwają poprawę.

Badania pokazały, że odpowiednia dieta ma wpływ na dolegliwości. Kobieta w okresie menopauzy powinna stosować dietę bogatą w soje oraz spożywać produkty sojowe, które zmniejszają ryzyko powstania osteoporozy. Ponadto do diety warto włączyć orzechy, len, sezam, cukinię oraz nasiona słonecznika.

Jak żyć z menopauzą?

Przede wszystkim należy rozmawiać na temat uciążliwych objawów z rodziną oraz znajomymi. Jeżeli pojawiają się znaczne wahania nastroju, to należy poinformować bliskich o jego możliwych przyczynach.

Jest to zupełnie nowy rozdział życia kobiety, a menopauza przestała być tematem tabu, dlatego warto rozmawiać o swoich troskach, problemach oraz wątpliwościach.

Menopauza nie świadczy o czymś gorszym, dlatego należy starać się prowadzić normalny tryb życia, a nieprzyjemne dolegliwości próbować zniwelować różnymi dostępnymi sposobami.

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.