Medspan

Bakteryjne zapalenie spojówek – jak sobie radzić?

Bakteryjne zapalenie spojówek jest częstą chorobą okulistyczną, która może wystąpić w każdym wieku. Jest związana ze stanem zapalnym, który pojawił się w obrębie spojówki, która chroni oko. Zatem co warto wiedzieć na temat tego schorzenia?

Spis treści

Przyczyny bakteryjnego zapalenia spojówek

Jest to stan zapalny w obrębie oka, za który są odpowiedzialne bakterie. Najczęściej są to różnego rodzaju szczepy gronkowców, paciorkowców. Rzadziej dochodzi do zakażenia wywołanego przez bakterie gram ujemne.

Należ pamiętać, że zapalenie spojówek może być również alergiczne, wirusowe, grzybicze oraz spowodowane zespołem suchego oka.

Objawy bakteryjnego zapalenia spojówek

Objawy związane z bakteryjnym zapaleniem spojówek mogą być przewlekłe lub ostre. W przewlekłym zapaleniu (trwa ponad cztery tygodnie), objawy są mniej nasilone, lecz trwają znacznie dłużej. Natomiast ostre bakteryjne zapalenie spojówek charakteryzuje się szybkim przebiegam, które zaczyna się w jednym oku.

Możliwe występujące objawy:

  • ropna wydzielina (zwłaszcza rano),
  • przekrwienie spojówek,
  • obrzęk.

Czas trwania dolegliwości zazwyczaj wynosi od pięciu do siedmiu dni.

Bakteryjne zapalenie spojówek – jak leczyć?

Zazwyczaj dolegliwości ustępują po kilku dniach. Jeżeli po trzech do pięciu dni, dolegliwości nie ustąpią, to należy udać się na konsultacje lekarską. Może to być lekarz pierwszego kontaktu lub okulista.

Jeżeli wizyta będzie u okulisty, to lekarz przeprowadzi dokładne badanie przy użyciu lampy szczelinowej. Dodatkowo badania zazwyczaj nie są potrzebne, lecz w cięższych postaciach, lekarz może zlecić posiew oraz badanie cytologiczne.

Leczenie polega na aplikacji kropli z antybiotykiem. Zazwyczaj są stosowane m.in. aminogklikozydy lub fluorochinolony). Jest to choroba, która ulega samowyleczeniu, więc antybiotyki mają głównie na celu skrócenie czasu występowania dolegliwości.

Istotne jest to, aby przestrzegać zaleceń lekarza w kwestii dawkowania kropli.

Domowe sposoby leczenia

Leczenie farmakologiczne można również wspomóc leczeniem domowym (po konsultacji z lekarzem). Można zastosować napar z rumianku, słabej herby lub świetlika. Podczas przemywania oczu, należy używać sterylnych i jednorazowych gazików.

Jak uniknąć zachorowania?

Jest to zakażenie bakteryjne, więc higiena ma istotne znacznie, ponieważ bakterie można ,,przenieść” z innego miejsca np. z nosa. Nie zaleca się dotykania oczu, rękami. Jeżeli jest taka potrzeba, to dłonie powinny być wcześniej umyte.

Należy pamiętać, że bakteryjne oraz wirusowe zapalenie spojówek jest zaraźliwe. Żeby doszło do wystąpienia zakażenia, musi dojść do kontaktu z osobą chorą. Odpowiednia higiena zmniejsza ryzyko powstania dolegliwości.

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 31.01.2023