W bieżącym roku znacząca wzrosła w Polsce liczba zachorowań na boreliozę oraz na kleszczowe zapalenie mózgu. Eksperci jednogłośnie twierdzą, że zwiększa się liczba kleszczy w Polsce oraz natęża ich aktywność.
Niebawem ma powstać europejska aplikacja, która pozwoli monitorować występowanie kleszczy. Prace nad aplikacją realizowane są w ramach unijnego projektu ,,Pragmatic Cost”. W ramach zespołu biorącego udział w projekcie jest także jedna osoba z Polski – dr inż. Anna Wierzbicka.
Celem projektu jest zwiększenie świadomości związanej z profilaktyką chorób przenoszonych przez kleszcze, a także edukacja w zakresie szczepień przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. Ponadto aplikacja ma na celu także porównanie sytuacji epidemiologicznej występujących w różnych krajach oraz miastach.
Aplikacja będzie umożliwiać przesyłanie zdjęć, a także osoby korzystające z aplikacji będą mogły podzielić się swoimi objawami oraz spostrzeżeniami związanymi z kleszczami. Przesłane informacje będą weryfikowane, a także analizowane przez naukowców. W efekcie ma powstać mapa występowania kleszczy z podziałem na gatunek kleszcza.
W aplikacji znajdzie się również wiele dodatkowych informacji związanych z kleszczami.