Medspan

Alergia – leczenie, rodzaje, przyczyny

Alergia inaczej nazywa się nadwrażliwość lub uczulenie. Jest to nieodpowiednia reakcja tkanek na oddziaływanie substancji obcych, które nazywają się alergenami. Wywołują one reakcje immunologiczną podczas której powstają przeciwciała, które po związaniu z antygenem prowadzą do uwolnienia substancji tzw. mediatorów stanu zapalnego.

Termin ,,alergia” po raz pierwszy został użyty w 1906 przez wiedeńskiego pediatrę.

Jak przebiega reakcja alergiczna?

Możemy wyróżnić dwa typy reakcji alergicznej.

  • Reakcja natychmiastowa – polega na natychmiastowej odpowiedzi na alergen.
  • Reakcja późna – rodzaj odpowiedzi immunologicznej w populacji 50% alergików. Do wystąpienia reakcji anafilaktycznej może dość po kilku lub po kilkunastu godzinach od kontaktu z alergenem.

Jaka jest epidemiologia?

Szacuje się, że z alergią zmaga się ok. 40% populacji na całym świecie. Najczęściej występuje pylica, astma oskrzelowa oraz atopowe zapalenie skóry (AZS).

Ze względu na uprzemysłowienie w niektórych krajach zwiększa się ryzyko zachorowalności na alergie.

Alergia – jakie mogą być czynniki predysponujące?

Można wyróżnić czynniki genetyczne oraz środowiskowe.

Badania pokazały, że osoby, których członek rodziny jest alergikiem mają większą predyspozycje do zachorowania na choroby alergiczne. Szacuje się, że między 40% a 80% alergików jest obciążonych genetycznie.

W czynnikach środowiskowych znaczącym zachowaniem jest karmienie piersią. W pokarmie matki znajdują się przeciwciała IgG, które pełnią funkcje ochronną. Dodatkowo badania pokazały, że karmienie piersią może zmniejszyć wystąpienie alergii u dziecka nawet siedmiokrotnie.

Na pewno duże znaczenie ma również zanieczyszczenie środowiska. Głównie szkodliwe są dymy oraz spaliny. Niektóre badania naukowe potwierdziły, że powyższe czynniki predysponują do wystąpienia chorób układu oddechowego.

Jakie są schorzenia – alergie?

Wyróżniamy kilkanaście chorób, które mają związek z alergią m.in.:

Objawy alergiczne są różnorodne i mogą przyjąć wiele postaci.

Jakie są objawy alergii?

Objawy alergii mogą się manifestować w różnorodnych sposób.

Do najczęstszych należą:

  • nieżyt nosa – zatkany nos, napady kichania, wodnista wydzielina
  • zapalenie spojówek – łzawienie, pieczenie, swędzenie
  • uczucie pełności w uszach
  • zmiany skórne – egzema, pokrzywka, obrzęk, swędzenie

Objawów alergii nie wolno bagatelizować, ponieważ mogą prowadzić do powstania reakcji anafilaktycznej, która jest stanem zagrożenia życia.

Czym jest wstrząs anafilaktyczny?

Wzrost stężenia histaminy w krwi powoduje wzrost tętna oraz spadek ciśnienia tętniczego krwi, a także zwiększenie temperatury ciała. Dodatkowo może wystąpić skurcz mięśni gładkich, przewodu pokarmowego oraz obrzęk.

Najpoważniejszym objawem jest pojawienie się obrzęku w okolicy ust oraz szyi, ponieważ może utrudnić proces oddychania, a w konsekwencji doprowadzić do zgonu.

Alergia na jad owadów błonkoskrzydłych może doprowadzić do powstania wstrząsu anafilaktycznego, jeżeli dojdzie do użądlenia przez owada.

Jak się leczy alergie?

Zazwyczaj stosuje się odczulanie, czyli podawanie odpowiedniego alergenu. Proces zaczyna się od podawania małych dawek, stopniowo zwiększając.

Celem niwelowania nieprzyjemnych objawów alergii, stosuje się miejscowe leki w postaci areozolu do nosa lub maści czy kremów na skórę.

Osoby u których jest wysokie ryzyko wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego lub u których wystąpił epizod, powinny być w posiadaniu EpiPena. Jest to ampułkostrzykawka, która zawiera adrenalinę.

Aplikacja jest bardzo prosta, a lek działa natychmiastowo.  

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.