Medspan

Ból kręgosłupa – przyczyny i leczenie

Ból kręgosłupa może być wywołany wieloma czynnikami, dlatego istotne jest to, aby przeprowadzić dokładną diagnostykę.

Kręgosłup człowieka zbudowany jest z 26 kości, czyli z 24 kręgów oraz kości krzyżowej i kości guzicznej. Natomiast kręgosłup można podzielić na pięć odcinków:

  • szyjny – 7 kręgów
  • piersiowy – 12 kręgów
  • lędźwiowy – 5 kręgów
  • krzyżowy – 5 zrośniętych kręgów krzyżowych
  • guziczny – 4-5 zrośniętych kręgów guzicznych

Ból może być lokalizowany w każdym odcinku, a także może promieniować do innych części ciała.

Ból pleców – przyczyny

Szacuje się, że ból pleców jest bardzo częstą dolegliwością występującą u osób aktywnych zawodowo. Ponad 40% osób na całym świecie skarży się na dolegliwości przynajmniej raz w roku.

Przyczyny bólu można podzielić na dwa rodzaje: mechaniczne oraz chemiczne. Najczęściej występują czynniki mechaniczne, które powodują dolegliwości. Większość dolegliwości jest spowodowana najczęściej uszkodzeniem krążka międzykręgowego. Do urazu może dojść w bardzo łatwy sposób – wystarczy, że gwałtownie zostanie podniesiony ciężki przedmiot lub wykonamy niewłaściwy ruch. W takiej sytuacji ból może również promieniować do kończyn. Przyczyną może być także mało aktywny tryb życia, przebywanie w jednej pozycji przez dłuższy okres czasu, a także wcześniejsze urazy lub zabiegi operacyjne.

Niecno inaczej wyglądają objawy związane z przyczynami chemicznymi. Najczęściej zmiana pozycji nie łagodzi dolegliwości, które występują nieprzerwalnie przez dłuższy okres czasu. Mogą się pojawić dodatkowe objawy w postaci gorączki, obrzęku lub zaczerwienienia.

Ból kręgosłupa lędźwiowego – problem wielu osób

Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym często występuje z przyczyny mechanicznych do których należy przeciążenie kręgosłupa w wyniku niewłaściwej posty ciała lub wykonywania gwałtownych ruchów. Dolegliwości bólowe są sygnałem alarmowym, który informuje nas o tym, że może dojść do poważniejszego urazu, dlatego niezwłocznie po pojawieniu się dolegliwości powinniśmy zmienić pozycje ciała lub zaprzestać wykonywania czynności, które wzmagają ból. Jest to ochrona przed poważniejszymi urazami.

Ból również może być spowodowany dyskopatią, czyli krążek międzykręgowy jest uwypuklony na zewnątrz i powoduje nacisk na naczynia krwionośne, mięśnie, a nawet nerwy. Jest to przewlekłe schorzenie, które przebiega z okresami w której następuje zmniejszenie odczuwanych dolegliwości.

Natomiast ucisk korzenia nerwowego może wywołać tzw. rwę kulszową. Jest to bardzo silny i przeszywający ból nogi, który może uniemożliwić poruszanie się. Może się też pojawić drętwienie kończyny.

Kolejną przyczyną są zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, które są skorelowane z wiekiem. Do zmian zwyrodnieniowych może się przyczynić mała aktywność fizyczna, która doprowadza do osłabienia mięśni, które stabilizują kręgosłup. Dolegliwości mają różny charakter: mogą się pojawiać podczas długiego stania lub w ruchu.

Jak złagodzić ból kręgosłupa lędźwiowego?

Przede wszystkim należy wykonać niezbędne badania, celem diagnozy. Często jest to wykonanie badania RTG i/lub tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. W zależności od zmian w kręgosłupie, lekarz dobierze odpowiedni plan leczenia.

Najczęściej jest to rehabilitacja, przestrzeganie odpowiedniej pozycji ciała. W czasie trwania silnych dolegliwości bólowych zaleca się zażycie tabletek przeciwbólowych. W niektórych sytuacjach wymagane jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, który ma na celu zniwelowanie dolegliwości, które obniżają komfort życia.

Można również zastosować domowe sposoby:

  • gorąca kąpiel
  • zimny/gorący kompres
  • ćwiczenia
  • maści rozgrzewające

Należy pamiętać o tym, że każdy ma inny próg bólu oraz nie wszystkie sposoby niwelowania dolegliwości bólowych będą skuteczne, dlatego warto próbować różne metody.

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.