Medspan

Czy kolonoskopia boli?

Choroby przewodu pokarmowego i jelit to coraz częstsza przypadłość. Dlatego powstały badania endoskopowe. Kolonoskopia to medyczne badanie, które umożliwia wizualną ocenę wnętrza jelita grubego i części końcowej jelita cienkiego za pomocą elastycznego, oświetlonego endoskopu zwanego kolonoskopem. Jest to ważne narzędzie diagnostyczne, które pozwala lekarzom ocenić stan jelit, zidentyfikować zmiany patologiczne, a także przeprowadzić niektóre zabiegi terapeutyczne. Kluczowe pytanie brzmi, czy kolonoskopia boli? Badanie w znieczuleniu ogólnym czy znieczuleniu miejscowym? Odpowiadamy!

Kolonoskopia – na czym polega?

Przebieg kolonoskopii jest możliwy dzięki zastosowaniu elastycznego endoskopu, który ma na końcu małą kamerę. Endoskop ten jest wprowadzany przez odbyt pacjenta i przemieszcza się powoli przez jelito grube i dalej w kierunku jelita cienkiego. Procedura wymaga odpowiedniego przygotowania, które obejmuje oczyszczenie jelita za pomocą specjalnej diety i preparatów przeczyszczających.

Podczas kolonoskopii lekarz ma możliwość dokładnego oglądania wewnętrznej powierzchni jelita i poszukiwania ewentualnych nieprawidłowości. Może to obejmować polipy, guzy, owrzodzenia, stany zapalne lub krwawienia. W przypadku wykrycia jakiejkolwiek nieprawidłowości, lekarz może pobrać próbki tkanki (biopsję) do dalszej analizy laboratoryjnej lub usunąć znalezione polipy.

Kolonoskopia – co diagnozuje?

Kolonoskopia ma wiele zastosowań zarówno w diagnostyce, jak i w profilaktyce chorób jelit. Oto kilka przykładów:

1.      Diagnostyka chorób jelit: kolonoskopia jest często stosowana w celu diagnozowania chorób jelit, takich jak choroba Crohna, nowotwór jelita grubego, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, polipy jelitowe czy choroby zapalne jelit. Badanie pozwala lekarzom ocenić stan jelit, zidentyfikować ewentualne zmiany patologiczne i ustalić odpowiednie plany leczenia.

2.      Rak jelita grubego i jego profilaktyka: kolonoskopia jest również wykorzystywana w profilaktyce raka jelita grubego. Badanie może pomóc w wykryciu i usunięciu polipów jelitowych, które mogą potencjalnie przerodzić się w raka. Regularne przeprowadzanie kolonoskopii może pomóc w wczesnym wykrywaniu raka jelita grubego i zapobieganiu jego rozwojowi. Umożliwia też przeprowadzenie badania histopatologicznego, które obejmuje pobranie wycinków.

3.      Monitorowanie stanu jelit: osoby cierpiące na przewlekłe choroby jelit, takie jak choroba Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego, powinny korzystać z wykonania kolonoskopii w celu monitorowania stanu swojego jelita grubego. Badanie może pomóc w ocenie skuteczności terapii, zidentyfikowaniu ewentualnych zmian chorobowych i wdrożeniu odpowiednich działań leczniczych.

Przed przeprowadzeniem kolonoskopii pacjenci powinni skonsultować się ze swoim lekarzem, omówić wszelkie wątpliwości i przygotować się zgodnie z zaleceniami.

Czy kolonoskopia boli?

Badanie kolonoskopowe jest jednym z najważniejszych badań diagnostycznych w dziedzinie gastroenterologii, pozwalającym na wizualną ocenę wnętrza jelita grubego i części końcowej jelita cienkiego. Jednak wielu pacjentów obawia się tego badania ze względu na możliwość odczuwania bólu. Warto więc przyjrzeć się bliżej, czy kolonoskopia rzeczywiście jest bolesna.

Przebieg kolonoskopii polega na wprowadzeniu elastycznego endoskopu, zwanej kolonoskopem, przez odbyt pacjenta, który przemieszcza się powoli przez jelito grube i dalej w kierunku jelita cienkiego. W celu zapewnienia komfortu pacjenta, zazwyczaj stosuje się znieczulenie miejscowe lub ogólne, które zmniejsza odczuwanie bólu podczas badania.

W większości przypadków pacjenci zgłaszają uczucie dyskomfortu i niewielkiego napięcia podczas wprowadzania kolonoskopu przez odbyt. Jednak doświadczenie bólu podczas kolonoskopii może różnić się w zależności od indywidualnej wrażliwości pacjenta, umiejętności lekarza oraz stopnia skurczu jelit.

Ważne jest, aby pacjenci otwarcie rozmawiali ze swoim lekarzem o swoich obawach i odczuciach bólowych. Lekarz może wówczas dostosować procedurę do indywidualnych potrzeb pacjenta, zwiększając skuteczność znieczulenia miejscowego lub stosując techniki relaksacyjne w celu zmniejszenia napięcia mięśniowego.

W przypadku przeprowadzenia kolonoskopii przy zastosowaniu znieczulenia (znieczulenie dożylne), pacjent nie powinien odczuwać żadnego bólu ani dyskomfortu w trakcie badania. W takim przypadku pacjent śpi podczas procedury.

Warto również wspomnieć, że kolonoskopia jest przeprowadzana przez wykwalifikowanych lekarzy gastroenterologów, którzy posiadają umiejętności i doświadczenie w minimalizowaniu dyskomfortu pacjenta. Lekarze starają się zapewnić maksymalny komfort pacjentowi, mimo, że tempo badania bywa różne, stosując odpowiednie techniki, monitorując reakcje i kontrolując skurcze jelit.

Podsumowując, kolonoskopia może wiązać się z pewnym dyskomfortem i napięciem. W przypadku pacjentów o większej wrażliwości lub lęku, istnieją różne metody łagodzenia dyskomfortu i dolegliwości bólowych, które mogą być zastosowane, takie jak sedacja oraz badanie w znieczuleniu miejscowym. Dlatego ważne jest, aby przed badaniem porozmawiać ze swoim lekarzem i wyrazić swoje obawy, aby zapewnić sobie jak największy komfort podczas kolonoskopii oraz zadbać o prawidłowe przygotowanie do kolonoskopii. Coraz popularniejsza jest też endoskopia kapsułkowa jelita grubego, która jak najbardziej redukuje dyskomfort.

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 03.07.2023