Medspan

Dlaczego potas jest korzystny dla zdrowia? Jak działa i gdzie szukać źródła potasu?

Potas to pierwiastek, który nieustannie pracuje dla naszego organizmu, pełniąc funkcje niezbędne dla zdrowia. Współdziała z innymi elektrolitami, takimi jak sód, magnez i wapń, aby umożliwić naszym komórkom komunikację za pomocą impulsów elektrycznych. Co więcej, potas wspomaga utrzymanie odpowiedniego ciśnienia krwi i napięcia mięśni. dlaczego potas jest korzystny dla zdrowia?

Czym jest potas?

Potas to istotny element w procesie przekazywania impulsów elektrycznych pomiędzy komórkami. Pozwala tym samym na utrzymanie prawidłowego napięcia na błonach komórkowych.  Jest on również aktywnym uczestnikiem w twórczych procesach syntezy, gdzie pomaga w budowie aminokwasów i białek. Ale to nie koniec – jest również niezbędny w cyklach energetycznych, gdzie komórki wykorzystują go do produkcji energii.

Potas i jego rola w organizmie

Potas to nie tylko przewodnik dla komórek, ale także składnik odpowiadający za balans mięśni. Zapewnia prawidłowe ich działanie, łącznie z mięśniami serca, kontrolując tym samym ilość uderzeń.  Działa przeciwnie do sodu, pomagając w kontrolowaniu ilości wody w organizmie i utrzymaniu odpowiedniego ciśnienia krwi. Potas ma też kluczową rolę w budowie mięśni, pomagając w utrzymaniu prawidłowej masy mięśniowej.

Jak potas wpływa na zdrowie?

Dobrze funkcjonujący organizm utrzymuje równowagę między potasem a sodem. Zaburzenia w stężeniu tych makroelementów mogą prowadzić do poważnych chorób, takich jak nadciśnienie tętnicze i choroby serca. Niskie stężenie potasu sprzyja powstawaniu tych schorzeń, choć warto zaznaczyć, że zdarza się to rzadko. 

Gdzie szukać źródeł potasu?

Potas jest obecny w wielu produktach spożywczych, takich jak:
 • mięso, 
 • ryby, 
 • brokuł, 
 • groch,
 • fasola, 
 • pomidory, 
 • ziemniaki, 
 • soczewica,
 • banany, 
 • kiwi, 
 • cytrusy, 
 • śliwki, 
 • morele,
 • mleko, 
 • jogurt,
 • orzechy.
To tylko niektóre z produktów bogatych w potas. Jeśli występuje u nas jego niedobór, warto wspomagać się suplementami diety zawierającymi ten cenny składnik.

Dlaczego warto pamiętać o potasie?

Potas to makroelement, który odgrywa kluczową rolę dla naszego zdrowia. Dzięki niemu nasze komórki mogą przekazywać impulsy elektryczne, co umożliwia nam wykonywanie każdego ruchu. Potas pomaga także utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi i napięcie mięśni.  Jest też ważny dla prawidłowego napięcia mięśni – pomaga zachować równowagę kwasowo-zasadową, a także wspiera wydzielanie insuliny, co jest niezwykle ważne dla osób z cukrzycą.

Potas — niezastąpiony dla naszego zdrowia

Zdrowy organizm utrzymuje równowagę między potasem a sodem, a wszelkie zaburzenia stężenia tych makroelementów mogą prowadzić do nadciśnienia tętniczego i chorób serca. Niedobór potasu, czyli hipokalemia, może być spowodowany np. stosowaniem diuretyków lub wystąpieniem długotrwałych wymiotów czy biegunek. Hipokalemia może powodować takie objawy jak: zwiotczenie mięśni, zaburzenia rytmu serca czy wzrost ciśnienia krwi.  Z kolei zbyt duże stężenie potasu, czyli hiperkalemia, powoduje niebezpieczne zaburzenia rytm

Czym jest hiperkaliemia i jak jej zapobiegać?

Hiperkaliemia to stan, w którym stężenie potasu (K+) w surowicy krwi jest zbyt wysokie. Normalne wartości potasu w surowicy krwi mieszczą się w przedziale 3,5-5,0 mmol/l. O nadmiarze potasu mówimy, gdy stężenie tego makroskładnika przekracza 5,5 mmol/l. Hiperkaliemia może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, w tym do nieprawidłowości w rytmie serca (arytmii), które mogą być potencjalnie (w skrajnych przypadkach) zagrożeniem dla życia. Inne objawy to między innymi osłabienie mięśni, zmęczenie, drętwienie i mrowienie, uczucie palpitacji serca czy bradykardia. Aby zapobiec hiperkaliemii, można podjąć następujące działania:
 1. Kontroluj dietę – dieta z nadmiarem potasu może przyczynić się do hiperkaliemii. Zwracaj uwagę na pokarmy bogate w potas, takie jak banany, pomarańcze, ziemniaki, szpinak, fasola, czy orzechy. Jeśli lekarz zalecił ci ograniczenie spożycia potasu, należy dostosować dietę.
 2. Monitoruj leki – niektóre leki mogą zwiększać stężenie potasu we krwi, w tym niektóre leki przeciwnadciśnieniowe, jak inhibitory konwertazy angiotensyny (ACE), blokery receptora angiotensyny II (ARB) czy niektóre diuretyki. Jeśli przyjmujesz te leki, regularne badania krwi mogą pomóc w monitorowaniu poziomu potasu.
 3. Kontroluj choroby towarzyszące – osoby z pewnymi chorobami, takimi jak niewydolność nerek, cukrzyca, czy choroba Addisona, są bardziej narażone na hiperkaliemię. Regularne kontrole lekarskie i prowadzenie zdrowego trybu życia mogą pomóc w kontroli tych stanów i zapobieganiu hiperkaliemii.
 4. Regularne badania krwi – regularne badania krwi są niezbędne, aby monitorować poziom potasu i innych elektrolitów.
W przypadku hiperkaliemii istotna jest współpraca z lekarzem, który dostosuje plan leczenia i diety, aby utrzymać prawidłowy poziom potasu w organizmie.  Pamiętaj, że samodzielne podejmowanie decyzji dotyczących zmiany leków czy diety bez konsultacji z lekarzem może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych

Podsumowanie

Potas jest niezwykle istotnym makroelementem dla zdrowia naszego organizmu. Jako jeden z głównych elektrolitów, umożliwia przekazywanie impulsów między komórkami, zapewniając prawidłowe funkcjonowanie systemu nerwowego i mięśni, w tym serca. Potas wpływa na utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi oraz napięcia mięśni, a także jest kluczowy w procesach syntezy białek i aminokwasów oraz w cyklach energetycznych komórek.  Niedobór potasu (hipokalemia) i jego nadmiar (hiperkaliemia) mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak zaburzenia rytmu serca, wzrost ciśnienia krwi czy zwiotczenie mięśni. Dlatego utrzymanie odpowiedniego stężenia potasu w organizmie jest tak ważne dla naszego zdrowia.
Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 14.06.2023