Medspan

Menopauza a zajście w ciążę. Co warto wiedzieć o płodności w tym okresie życia kobiety?

Wiele kobiet nurtuje pytanie, czy w czasie menopauzy istnieje możliwość zajścia w ciążę. Odpowiedź jest jednoznaczna: nie. Menopauza oznacza zakończenie cyklu płodności, związane z wygaśnięciem funkcji jajników. Jednakże, istnieje okres przedmenopauzalny, podczas którego kobiety nadal są płodne, co może prowadzić do nieplanowanych ciąż.

Menopauza a płodność

W okresie przedmenopauzalnym, który poprzedza menopauzę, niektóre kobiety doświadczają nieregularności w cyklu miesiączkowym, a nawet długich okresów bez krwawienia. Wtedy często zdarza się mylne przekonanie, że menopauza już nastała, co może skłonić kobiety do zaprzestania stosowania antykoncepcji. Paradoksalnie, właśnie w tym okresie najczęściej dochodzi do niechcianych ciąż. Jest to związane z faktem, że płodność nie ustaje natychmiast po rozpoczęciu okresu przedmenopauzalnego. W ostatnich latach, dzięki postępom w dziedzinie medycyny, wiedza na temat menopauzy stała się bardziej powszechna. Niemniej jednak, nadal istnieją nieporozumienia dotyczące tego, czym dokładnie jest menopauza i kiedy występuje. Menopauza to ostateczne ustanie miesiączkowania, co jest potwierdzone, gdy przez 12 miesięcy nie wystąpi żadne krwawienie miesiączkowe.

Kiedy są dni płodne w okresie menopauzy? Określenie dni płodnych

Objawy menopauzy, takie jak wahania nastroju, uderzenia gorąca, suchość pochwy czy spadek libido, mogą być mylone z innymi stanami, szczególnie gdy występują w okresie przedmenopauzalnym między 40. a 50. rokiem życia. Dlatego ważne jest, aby kobiety w tym wieku, które doświadczają nieregularności cyklu miesiączkowego, zachowały ostrożność i nie rezygnowały z antykoncepcji bez konsultacji z lekarzem. Jest to również czas, w którym występuje najwięcej przypadkowych zapłodnień, co może prowadzić do nieplanowanej ciąży.

Menopauza a ciąża – podsumowanie

Jeśli masz podejrzenia, że przeszłaś już menopauzę i rozważasz zaprzestanie stosowania antykoncepcji, warto potwierdzić ten fakt. Możesz skorzystać z prostego testu na menopauzę, który bada stężenie hormonu FSH. Jednak pamiętaj, że zasięgnięcie porady specjalisty zawsze jest zalecane, szczególnie w przypadku podejrzenia menopauzy i planowania rodziny w późnym wieku. Menopauza jest okresem w życiu kobiety, który charakteryzuje się wygaśnięciem funkcji jajników i ustaniem płodności. Jest to czas, w którym nie dochodzi już do owulacji i menstruacji, co oznacza, że kobieta nie może zajść w ciążę. Menopauza jest wyznaczona przez okres 12 miesięcy bez krwawienia miesiączkowego, co jest ostatecznym potwierdzeniem jej nadejścia. Jednakże, warto zauważyć, że czasie poprzedzającym menopauzę, czyli w okresie premenopauzalnym i okołomenopauzalnym, nadal istnieje ryzyko zajścia w ciążę. Obecnie istnieje możliwość skorzystania z e-konsultacji z ginekologiem, co może ułatwić uzyskanie profesjonalnej porady w przypadku wątpliwości związanych z menopauzą i płodnością. Dodatkowo, dostępne są e-recepty, umożliwiające wygodne i bezpieczne uzyskanie odpowiednich leków. Dlatego też, w przypadku podejrzeń dotyczących menopauzy i planowania rodziny, warto skonsultować się z lekarzem i uzyskać profesjonalną opiekę medyczną.
Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 09.05.2024