Medspan

Symptomy wolnego metabolizmu – w jaki sposób go przyspieszyć?

Metabolizm, to zestaw procesów, które regulują zużycie energii i składników odżywczych w naszym ciele. Nauka udowadnia, że choć z wiekiem nasz metabolizm zwalnia, to nie dzieje się to tak drastycznie, jak pierwotnie przypuszczaliśmy. Jakie są symptomy spowolnienia procesów metabolicznych i jak można je przyspieszyć? symptomy wolnego metabolizmu - jak go przyspieszyć?

Czym jest metabolizm i co na niego wpływa?

Metabolizm obejmuje wszelkie reakcje zachodzące w naszym ciele, które regulują wykorzystanie energii i składników odżywczych. Jego tempo zależy od aktywności fizycznej, wieku, płci, masy ciała i genetyki. Istotne są również poziom hormonów i aktywność enzymatyczna, które są regulowane przez różne warianty DNA. Geny wpływają też na ilość mięśni, które posiadamy, a które z kolei mają wyższy wskaźnik metabolizmu. Tempo metabolizmu składa się z trzech kluczowych elementów:
 1. Podstawowa przemiana materii – energia zużywana przez nasz organizm na podstawowe funkcje życiowe, takie jak oddychanie, bicie serca czy krążenie krwi.
 2. Efekt termiczny pożywienia – energia zużywana na trawienie, wchłanianie i magazynowanie składników odżywczych.
 3. Energia zużywana podczas aktywności fizycznej – dotyczy to różnych rodzajów aktywności.
Na każdą z tych składowych mogą wpływać takie czynniki, jak:
 • wzrost człowieka, 
 • ilość tkanki tłuszczowej, 
 • ilość i rodzaj spożywanych pokarmów, 
 • wiek, 
 • płeć,
 • geny, układ hormonalny, infekcje lub choroby, 
 • używki – kofeina czy nikotyna,
 • poziom aktywności fizycznej.

Symptomy spowolnionego metabolizmu – jak je rozpoznać?

Najczęstsze objawy wolnego metabolizmu to:
 • przyrost masy ciała, 
 • zmęczenie, 
 • spadek temperatury, 
 • wzmożoną ochotę na słodycze i węglowodany, 
 • słabe gojenie się ran, suchą skórę, 
 • cienkie i słabe włosy, łamliwe paznokcie, 
 • problemy ze zdrowiem psychicznym (objawy depresji, nasilony lęk), 
 • zaparcia, 
Jeżeli zauważysz u siebie te symptomy, konieczna może być konsultacja z lekarzem, aby wykluczyć inne dolegliwości. 

Dlaczego metabolizm spowalnia?

Spowolnienie metabolizmu może być wynikiem różnych chorób, w tym choroby Hashimoto, niedoczynność tarczycy czy insulinooporność. Często jednak jest efektem niezdrowego stylu życia, obejmującego niezdrową dietę, brak aktywności fizycznej czy spożywanie nadmiernych ilości alkoholu. Pamiętaj, że objawy spowolnionego metabolizmu mogą znacząco obniżyć jakość życia, dlatego nie należy ich ignorować. Ważne jest, aby dbać o zdrowy styl życia i regularnie konsultować swoje zdrowie z lekarzem.

Jak przyspieszyć metabolizm?

Przyspieszenie metabolizmu to proces, który wymaga aktywności z naszej strony. Poniżej znajdują się kilka zaleceń, które mogą pomóc w stymulacji naszego metabolizmu:
 1. Zwiększ aktywność fizyczną
Aktywność fizyczna pomaga zwiększyć tempo metabolizmu poprzez spalanie kalorii i budowanie masy mięśniowej. Im więcej mięśni, tym więcej kalorii spalamy – nawet podczas odpoczynku. Trening siłowy, czyli podnoszenie ciężarów, to najlepszy sposób na budowanie masy mięśniowej
 1. Jedz białko w każdym posiłku
Białko powoduje wzrost tempa metabolizmu przez tzw. efekt termiczny pożywienia. Jest to ilość energii potrzebnej do strawienia, absorbowania i przetwarzania składników odżywczych w posiłkach. Białko ma wyższy efekt termiczny niż tłuszcze czy węglowodany.
 1. Pij dużo wody
Badania pokazują, że picie wody może tymczasowo przyspieszyć metabolizm. Jest to związane z procesem zwanym termogenezą, podczas którego organizm spala kalorie, aby podgrzać wodę do temperatury ciała.
 1. Nie pomijaj posiłków
Pomijanie posiłków może spowodować, że twój organizm przechodzi w tryb głodowy, co spowalnia tempo przemiany materii, aby oszczędzić kalorie.
 1. Pij kawę i zieloną herbatę
Kofeina, zawarta w kawie i zielonej herbacie, może zwiększyć metaboliczną szybkość spoczynkową organizmu, co pomaga spalać więcej kalorii.
 1. Zadbaj o odpowiedni sen
Niewystarczający sen jest związany z wieloma negatywnymi skutkami dla zdrowia, w tym spowolnieniem metabolizmu. Dbałość o regularny, zdrowy sen to kluczowy element w utrzymaniu szybkiego metabolizmu. Pamiętaj, że każda osoba jest inna i może wymagać indywidualnego podejścia do przyspieszenia metabolizmu. W przypadku jakichkolwiek obaw zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

Wolny metabolizm – podsumowanie

Gwałtowne wahania ciśnienia tętniczego, stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia, a czasem nawet życia. Występują one coraz częściej zarówno u osób starszych, jak i młodszych.  Najczęstsze przyczyny to między innymi stres, nadmierny wysiłek fizyczny, zaburzenia endokrynologiczne, zespół Cushinga, zaburzenia lękowe, choroby nerek, zwężenie cieśni aorty czy guz nadnerczy. Aby skutecznie leczyć skoki ciśnienia, konieczne jest ustalenie ich przyczyny i zastosowanie odpowiedniego leczenia, często farmakologicznego.  W sytuacji nagłego skoku ciśnienia należy zażyć przepisany przez lekarza lek. Ważne jest również wprowadzenie zdrowych zmian w stylu życia – zwiększenie aktywności fizycznej i unikanie produktów zwiększających retencję wody w organizmie.
Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 14.06.2023