Medspan

Co jeść w biegunce?

Dieta przy biegunce powinna zawierać odpowiednią ilość płynów, ponieważ biegunka może doprowadzić do odwodnienia i z tego powodu może być wskazana hospitalizacja.

Zaleca się picie co najmniej dwóch litrów płynów. Najlepsza będzie woda przegotowana, słaba herbata lub herbatki ziołowe.

Przede wszystkim należy zrezygnować z picia kawy, mocnej herbaty, napoi gazowych, alkoholu (m.in. piwa oraz wina). Należy się także powstrzymać od spożywania soków warzywnych oraz owocowych.

Menu przy biegunce

Menu  powinno zawierać małe ilości błonnika, więc należy wykluczyć produkty, które zawierają jego duże ilości np.: kasze gruboziarniste, płatki owsiane, pieczywo razowe, tłuste mleko, ostre przyprawy, czekolady, fruktozę, orzechy, tłustych mięs oraz wędlin.

Zaleca się spożywanie:

  • kleiku ryżowego
  • kisielu z siemienia lnianego
  • pieczywa pszennego
  • gotowanego jabłka, marchwi
  • bananów
  • ziemniaków
  • rumianku
  • przetartych borówek i jagód oraz poziomek

Natomiast imbir oraz kawę w biegunce należy stosować ostrożnie, ponieważ mogą nasilać biegunkę.

Niektórzy stosują również gorzką czekoladę. 

Istotne jest to, że początkowo należy się wstrzymać z podawaniem pokarmów, ponieważ najważniejszym celem jest niedopuszczenie do wystąpienia odwodnienia oraz należy uzupełniać elektrolity.

Na stronie Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej jest dostępna szczegółowa lista produktów, które są zalecane w biegunce oraz przeciwwskazane.

Biegunka po jedzeniu – przyczyny

Biegunka po jedzeniu może mieć kilka przyczyn. Może być wołana spożyciem nieświeżych produktów lub z chorobami jelit, a nawet alergią pokarmową, dlatego ważne jest przeprowadzenie diagnostyki. Ponadto należy obserwować, po jakich produktach występuje biegunka oraz spróbować wyeliminować te produkty z diety.

Alergiczną przyczyną może być stwierdzona alergia na białka zbóż oraz białka mleka krowiego.

Leczenie polega na usunięciu z diety, pokarmów zawierających alergeny.

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 29.08.2022