Medspan

Czy należy się bać wizyty u psychiatry?

Absolutnie nie należy się bać wizyty u psychiatry, ponieważ jest to lekarz jak każdy inny. Natomiast mamy świadomość, że część Pacjentów zwleka z wizytą z psychiatry, lecz nie jest to zazwyczaj związane ze strachem, lecz ze stygmatyzacją.

Czym jest stygmatyzacja?

Stygmatyzacja skrótowo oznacza potępianie, naznaczanie innych osób. Stygmatyzacja może być związana z poglądem religijnym, orientacją seksualną czy zachowaniem wśród społeczeństwa.

Jak się przygotować do wizyty u psychiatry?

Przede wszystkim im szybciej umówisz się na wizytę, tym szybciej zostanie wdrożone leczenie. Należy pamiętać o tym, że często leczenie zaburzeń psychicznych jest długotrwałym procesem, dlatego nie powinno się zwlekać z rezerwacją terminu, licząc: ,,a może się poprawi”.

Kiedy należy pójść na wizytę u psychiatry?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ jest to uzależnione od wielu czynników. Jeżeli uważasz, że Twoje życie nie ma sensu, nie jesteś zadowolony ze życia, czujesz się przygnębiony, często płaczesz, nie masz siły – to są jawne sygnały, które mogą wskazywać na problemy natury psychicznej.

Kto może zgłosić się do psychiatry?

Każda osoba, która podejrzewa, że może mieć zaburzenia psychiczne. Jeżeli jesteś osobą niepełnoletnią, to poproś rodziców lub opiekuna prawnego o pójście na wizytę, ponieważ tylko osoby pełnoletnie mogą korzystać ze świadczeń zdrowotnych bez zgody opiekuna prawnego.

Czy psychiatra zawsze pomoże?

Wszystko jest uzależnione od stanu zdrowia. Czasami psychiatra może przekazać informacje, że leczenie farmakologiczne jest na tym etapie zbędne i zaleci psychoterapie lub konsultacje psychologiczne. Innym razem psychiatra może wdrożyć leczenie farmakologiczne oraz jednocześnie rekomendować psychoterapie lub inne formy terapii.

Jak przebiega wizyta u psychiatry?

Pierwsza wizyta zazwyczaj jest dłuższa, ponieważ lekarz zbierze dokładny wywiad. Będzie zadawał dużo pytań. Na podstawie zachowania Pacjenta oraz zebranych informacji, może przekazać wstępną diagnozę. Warto pamiętać o tym, że czasami sam proces diagnostyczny może trwać kilka miesięcy.

Gabinety psychiatryczne mogą się mieścić w placówce medycznej, więc jego wygląd będzie przypominał wygląd zwykłego gabinetu (czasami bez kozetki). Jeżeli jest to wizyta prywatna, to często gabinety znajdują się w budynkach wielorodzinnych lub innych miejscach i nie przypominają typowego gabinetu lekarskiego. W środku będzie można znaleźć stół, biurko oraz fotele, a czasami nawet sofę.

Czy jestem wariatem chodząc do psychiatry?

Jasne, że nie. Jest to złośliwe określenie osób, które korzystają z usług psychiatry. Na szczęście jest używane coraz rzadziej, ponieważ temat zdrowia psychicznego nie jest już takim tabu, jakim jeszcze był kilka lat temu.

Warto wspomnieć o tym, że w krajach zachodnich, bardzo dużo osób korzysta z usług psychoterapeuty, ponieważ ich zadaniem jest poprawa komfortu życia.

Można napisać, że psychiatra leczy dusze, a inni lekarze leczą ciało.

Psychiatra, psycholog czy psychoterapeuta – kogo wybrać?

To zależy, ponieważ każdy z wymienionych specjalistów zajmuje się inną dziedziną zdrowia psychicznego. Zdarza się również też tak, że psychiatra jest jednocześnie psychoterapeutą, albo psycholog jest również psychoterapeutą.

Dobór specjalisty musi być związany z Twoim aktualnym stanem zdrowia.

Nie stać mnie na prywatną wizytę u psychiatry – co zrobić?

Konsultacje psychiatryczne są również w ramach świadczeń NFZ, podobnie z psychoterapeutą. Można też się zgłosić do ośrodka interwencji kryzysowej (usługi są zazwyczaj świadczone bezpłatnie). Dla osób w dużym kryzysie znajdują się telefony zaufania przy różnych fundacjach lub stowarzyszeniach.

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.