Medspan

Czy powinno się myć język?

Mycie zębów jest czynnością, która przez wielu z nas jest wykonywana systematycznie. Zatem czy powinno się także myć język? Co warto wiedzieć i o czym należy pamiętać?

Spis treści

Dlaczego należy czyścić język?

Utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej, powinno być codziennym nawykiem. Badania naukowe pokazują, że bakterie, które są w jamie ustnej, mogą być przyczyną nawet występowania chorób nowotworowych. Zazwyczaj pamiętam o codziennym szczotkowaniu zębów oraz nitkowaniu, lecz zdecydowanie mniej osób myje język. Należy pamiętać, że umycie zębów oraz przepłukanie jamy ustnej wodą, nie eliminują bakterii, które znajdują się na języku. Niektóre z nich mogą być nawet przyczyną nieświeżego zapachu z ust.

Język powinno się myć codziennie, ponieważ bakterie przyczepiają się do jego powierzchni, która jest nierównomierna. Warto wiedzieć, że nawet płyn do płukania jamy ustnej, nie likwiduje bakterii, które znajdują się na języku. Z tego powodu bardzo ważne jest mycie języka.

Bakterie, które znajdują się na języku, powodują również rozwój próchnicy, płytki nazębnej oraz powodują nagrodzenie się białego nalotu na języku. Oprócz bakterii na języku mogą również występować grzyby. Zarówno bakterie, jak również grzyby obecne na języku mogą doprowadzić do wystąpienia różnych problemów zdrowotnych. Mogą się pojawić afty, pleśniawki, owrzodzenia, a nawet stany zapalne w obrębie jamy ustnej.

Nagromadzony osad na języku może również powodować uczucie szorstkości języka, pieczenia oraz spuchnięcia.

Czym myć język?

Język powinno się myć szczoteczkę do języka. Jej konstrukcja ułatwia czyszczenie języka i składa się z tzw. skrobaczki, która ułatwia usunięcie bakterii oraz grzybów z powierzchni języka.

Warto wiedzieć, że większość szczoteczek do zębów, jest wyposażona w wypustki, które służą właśnie do czyszczenia języka. Niewiele osób wie, że praktycznie każda standardowa szczoteczka do zębów, umożliwia również mycie języka. Niestety niektóre szczoteczki elektryczne, nie posiadają odpowiedniej konstrukcji, która umożliwia pielęgnacje języka.

Jak prawidłowo czyścić język?

Pielęgnacja języka powinna się odbywać za pomocą specjalnych skrobaczek, lecz można także użyć końcówkę szczoteczki do zębów (końcówka z plastikowymi wypustkami). Po umyciu zębów oraz języka, jamę ustną można wypłukać płynem do jamy ustnej.

Jeżeli do mycia języka jest używana skrobaczka, to język należy wysunąć i skrobaczkę przesunąć od wewnątrz jamy ustnej, do zewnątrz – w stronę czubka języka. Skrobaczka powinna być lekko przyciśnięta do powierzchni języka. Następnie skrobaczkę trzeba umyć, a ślinę wypluć. Czynność powinna być powtórzona od dwóch do pięciu razy. Pielęgnacje można wykona raz lub dwa razy dziennie.

Język można również wyczyścić szczoteczką do zębów (stroną z włosiem). Będzie to mniej skuteczna czynność i bardziej czasochłonna, lecz jest możliwość umycia języka. Technika mycia, różni się od techniki mycia przy użyciu skrobaczki. Szczoteczkę należy przesuwać po języku w kierunku: przód i tył, a także na boki. Inna technika mówi o tym, aby wykonywać koliste ruchy. Niektóre szczoteczki soniczne mają specjalną końcówkę do czyszczenia języka.

https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,jak-prawidlowo-myc-jezyk-i-czy-rzeczywiscie-jest-to-potrzebne-,artykul,35905131.html
https://www.sunstargum.com/pl-pl/zdrowie-jamy-ustnej/nie-czyecisz-jezyka-w-czasie-mycia-zebow-oto-na-co-sie-narazasz.html
Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 27.01.2024