Weterynarz z Ohio Stat University w Stanach Zjednoczonych zbadał próbki kału otyłych kotów, które były w trakcie różnych diet. W trakcie badań wykazano, że koty potrafiły schudnąć, a także utrzymać wagę na tym samym poziomie. Zmiany związane z masą ciała były skorelowane z dietą, a konkretniej mają związek z mikrobiomem jelitowym.
Badania na domowych kotach mogą pomóc uzyskać odpowiedź, czy dieta lub terapia oparta na drobnoustrojach jelitowych może pomóc w redukcji masy ciała. Badania zdecydowano się przeprowadzić na kotach domowych, ponieważ ich styl życia może być podobny do życia ludzi, ponieważ śpią w łóżku, zjadają resztki jedzenia i są narażone na podobne czynniki środowiskowe.
Jenessa Winston, która jest badaczką podkreśla, że mikrobiom, który jest obecny u kotów, również został odkryty w ludzkim ciele.
Badacze analizowali kał, który był pobrany podczas spożywania różnych diet. Sprawdzali jak się zmienia poziom krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych, które są metabolitem wytwarzanym przez bakterie w trakcie trawienia. Badania wykazały, że koty zmniejszyły wagę w trakcie stosowania diety niskokalorycznej. W kale kotów zwiększyła się zawartość kórtkołańcuchowego kwasu tłuszczowego, który u niektórych ssaków odpowiada za regulacje apetytu, a także zmniejsza gromadzenie się tłuszczu.