Osoby, które są w podeszłym wieku, wolniej się poruszają. Dlaczego tak się dzieje? Naukowcy mają wiele teorii, lecz niedawno w The Journal of Neuroscience zostały opublikowane badania z których wynika, że osoby starsze wolnej wykonują ruchy, ponieważ kosztuje ich to więcej energii niż młode osoby.
Dotychczas uważano, że spowolnienie ruchowe w podeszłym wieku jest głównie związane ze słabszym metabolizmem, utratą mięśni oraz zmniejszoną ilością aktywności fizycznej. Nowe badania pokazują, że jest jeszcze inny czynnik, który powoduje spowolnienie ruchowe u osób starszych.
W badaniu wzięło udział 84 zdrowych ochotników w dwóch grupach wiekowych: 18 -35 lat oraz w grupie 66-87 lat. Badanie polegało na tym, że uczestnicy musieli sięgnąć po cel, trzymając w prawej ręce ramie robota. Jego działanie było podobne do działania myszy komputerowej. Naukowcy zauważyli, że starsze osoby modyfikowały swój ruch, aby zaoszczędzić ograniczoną energię, która została włożona w wykonanie ruchu. Dr Alaa A.Ahmed wyjaśniła, że z wiekiem, przekształcenie energii w siłę mięśni może być mniej wydajne.
W trakcie badania, naukowcy także chcieli sprawdzić, czy starzenie się wpływa na ośrodek nagrody, który jest umiejscowiony w mózgu. Z wiekiem ilość wytarzanej dopaminy spada.
Uczestnicy ponownie przy wykorzystaniu ręki robota, która służyła jako kursor, musieli dotrzeć do wyznaczonego celu na ekranie. Jeżeli uczestnik osiągnął, cel to usłyszał dźwięk. Naukowcy zauważyli, że zarówno młode osoby, jak również starsze osoby, szybciej docierają do celu, jeżeli wiedzą, że usłyszą dźwięk. Ciekawe jest to, że młode osoby szybciej poruszały rękami, aby dotrzeć do celu, lecz osoby starsze poprawiły czas reakcji.
Opublikowane badania także pomogą badaczom, którzy zajmują się chorobą Parkinsona oraz stwardnieniem rozsianym.