Medspan

Jakie są przyczyny nagłych skoków ciśnienia?

Nagłe skoki ciśnienia, stanowią poważne ryzyko dla zdrowia, a czasem nawet życia. Obserwuje się, że zjawisko to dotyczy coraz więcej osób. Zdecydowaliśmy się zatem przybliżyć tę problematykę. Odpowiadamy na pytania, dotyczące okoliczności występowania skoków ciśnienia oraz kto najbardziej jest narażony na takie wahania. jakie są przyczyny nagłych skoków ciśnienia?

Najczęściej spotykane przyczyny skoków ciśnienia

Skoki ciśnienia mogą dotknąć każdego z nas. Prowadzą do tego między innymi stresujące okoliczności, których efektem jest podwyższony puls i gwałtowny wzrostu ciśnienia. Analogicznie działa na nas intensywny wysiłek fizyczny, który także może prowadzić do nagłego, ale zdrowego wzrostu ciśnienia tętniczego.  Niezdrowe czynniki, które mogą powodować ten problem to:
 • zaburzenia endokrynologiczne, na przykład nadczynność tarczycy;
 • zespół Cushinga;
 • zaburzenia lękowe;
 • choroby nerek;
 • zwężenie cieśni aorty;
 • guz nadnerczy.

Alarmujące sygnały – jak je rozpoznać?

Nagłe skoki ciśnienia mogą być następstwem takich objawów, jak: 
 • czerwienienie się twarzy
 • trudności z oddychaniem;
 • nadmierne pocenie się;
 • zawroty głowy;
 • nagły ból gałek ocznych;
 • ból w klatce piersiowej;
 • drżenie dłoni;
 • krwawienia z nosa;
 • bezsenność;
 • osłabienie. 
Wspomniane symptomy często towarzyszysz nagłym wahaniom ciśnienia, ale nie tylko. Mogą występować także przy innych schorzeniach, na przykład zawale serca. W związku z tym, jeżeli poczujemy się gorzej, powinniśmy najpierw zmierzyć ciśnienie. Jest to szczególnie ważne dla osób starszych, które często cierpią na nadciśnienie tętnicze. Warto jednak pamiętać, że coraz więcej młodych ludzi również boryka się ze skokami ciśnienia.

Skoki ciśnienia – kiedy udać się do lekarza? 

Odpowiednie leczenie skoków ciśnienia zależy od ustalenia ich przyczyny przez lekarza. W zależności od diagnozy terapia może przybierać różne formy. Jedną z możliwości jest przepisanie leków, które będą stabilizować ciśnienie tętnicze.  Kluczowe jest jednak, aby nie zaniedbać tego problemu i skonsultować się ze specjalistą, ponieważ dzięki temu możemy uniknąć poważnych schorzeń utrudniających codzienne funkcjonowanie. Wśród nich warto wymienić niewydolność serca lub nerek, uszkodzenie nerek lub siatkówki oka, chorobę niedokrwienną serca czy udary krwotoczny mózgu.

Jak zareagować na nagły skok ciśnienia?

Jeśli doświadczamy nagłego skoku ciśnienia, należy zażyć lek przepisany przez lekarza. Osoby, które nie mają przepisanych leków, ale doświadczają skoków ciśnienia, powinny stopniowo wprowadzać zmiany, które pomogą obniżyć ciśnienie tętnicze. Zazwyczaj polega to na zwiększeniu aktywności fizycznej – bardzo dobrym wyborem będą np. ćwiczenia aerobowe. Pomocne mogą być także codzienne spacery, czy nordic walking. Ponadto warto unikać produktów, które zwiększają retencję wody w organizmie.

Co warto włączyć do swojej diety, aby zapobiegać skokom ciśnienia?

Aby zapobiegać skokom ciśnienia, zaleca się wprowadzenie do diety zdrowych i zrównoważonych składników odżywczych. Oto kilka elementów, które warto uwzględnić w diecie w celu utrzymania zdrowego ciśnienia krwi:
 • Warzywa i owoce – zwiększ spożycie warzyw i owoców, ponieważ są one bogate w błonnik, potas i flawonoidy, które pomagają obniżyć ciśnienie krwi. Zaleca się spożywanie przynajmniej 5 porcji warzyw i owoców dziennie.
 • Produkty pełnoziarniste – włącz do diety produkty pełnoziarniste, takie jak pełnoziarniste pieczywo, kasze, ryż brązowy itp. Są one bogate w błonnik i składniki odżywcze, które pomagają w utrzymaniu zdrowego ciśnienia krwi.
 • Zdrowe tłuszcze – zamiast tłuszczów nasyconych i trans, wybieraj te nieco zdrowsze np.: oleje roślinne (oliwa z oliwek, olej rzepakowy), orzechy, nasiona i awokado. Tłuszcze te są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, które mają korzystny wpływ na ciśnienie krwi.
 • Niskotłuszczowe produkty mleczne – jeśli spożywasz produkty mleczne, wybieraj niskotłuszczowe lub odtłuszczone wersje, aby ograniczyć spożycie nasyconych tłuszczów. Są one również źródłem wapnia, który jest ważny dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego.
 • Niskosodowe produkty – ogranicz spożycie żywności bogatej w sól, ponieważ nadmiar sodu może zwiększać ciśnienie krwi. Staraj się unikać przetworzonej żywności, fast foodów i nadmiernie solonych potraw. Zwracaj uwagę na etykiety i wybieraj produkty o niskiej zawartości sodu.
 • Potas – spożywaj produkty bogate w potas, takie jak banany, pomarańcze, awokado, szpinak, bataty, fasola czy jogurt. Potas pomaga w regulacji ciśnienia krwi poprzez zrównoważenie działania sodu.
 • Ograniczanie alkoholu i kofeiny – ogranicz spożycie alkoholu, ponieważ jego nadmierna ilość może podnosić ciśnienie krwi. Staraj się również kontrolować spożycie kofeiny.

Skoki ciśnienia – podsumowanie

Skoki ciśnienia występują coraz częściej zarówno u osób starszych, jak i młodszych. Najczęstsze przyczyny to między innymi stres, nadmierny wysiłek fizyczny, zaburzenia endokrynologiczne, czy zaburzenia lękowe. Aby skutecznie zapobiegać temu problemowi, konieczne jest ustalenie ich przyczyny i zastosowanie odpowiedniego leczenia oraz wprowadzenie zdrowych zmian w stylu życia.
Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 14.06.2023