Medspan

Leczenie choroby Hashimoto – jakie leki?

Choroba Hashimoto, znana również jako przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, jest jedną z najczęstszych przyczyn niedoczynności tarczycy. Schorzenie to polega na autoimmunologicznym ataku na gruczoł tarczowy, co prowadzi do stopniowego zniszczenia tkanki tarczycy i zmniejszenia produkcji hormonów tarczycy (t3 i t4). Skutkiem tego jest niedobór hormonów tarczycy, który wpływa na cały metabolizm organizmu.

Objawy niedoczynności tarczycy

Objawy niedoczynności tarczycy mogą być różnorodne i obejmować zmęczenie, przyrost masy ciała, depresję, suchą skórę, zaparcia, wypadanie włosów, obniżenie nastroju, problemy z pamięcią i koncentracją, a także uczucie zimna. W przypadku choroby Hashimoto objawy te mogą rozwijać się stopniowo i być trudne do zauważenia na początku.

Leczenie choroby Hashimoto

Leczenie choroby Hashimoto polega przede wszystkim na suplementacji brakujących hormonów tarczycy. Najczęściej stosowanym lekiem jest lewotyroksyna, która jest hormonem produkowanym przez tarczycę.

Lewotyroksyna: Podstawowy lek na Hashimoto

Lewotyroksyna (l-tyroksyna) jest standardowym lekiem stosowanym w leczeniu niedoczynności tarczycy spowodowanej chorobą Hashimoto. Preparaty zawierające lewotyroksynę pomagają przywrócić prawidłowy poziom hormonów tarczycy we krwi i normalizują metabolizm.

Jak przyjmować lewotyroksynę?

Lewotyroksynę należy przyjmować rano na czczo, co najmniej 30-60 minut przed posiłkiem. Ważne jest, aby unikać jednoczesnego spożywania preparatów zawierających wapń, żelazo, preparaty glinu oraz pewne pokarmy, takie jak kapusta, brukselka i orzeszki ziemne, ponieważ mogą one zaburzać wchłanianie leku. Dawka leku jest uzależniona od wyników badań laboratoryjnych, zwłaszcza stężenia tsh, ft3 i ft4. W trakcie leczenia dawki leku mogą być stopniowo zwiększane, aby osiągnąć optymalne wyniki.

Wchłanianie lewotyroksyny

Prawidłowe wchłanianie lewotyroksyny jest kluczowe dla skuteczności leczenia. Wchłanianie może być zaburzone przez różne czynniki, takie jak choroby przewodu pokarmowego (np. celiakia), niektóre leki, a także niewłaściwe przyjmowanie tabletek. Dlatego ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza dotyczących sposobu przyjmowania leku.

Inne aspekty leczenia: Dieta i suplementacja

Oprócz farmakologicznego leczenia choroby Hashimoto, istotną rolę odgrywa także odpowiednia dieta i suplementacja. Dieta w chorobie Hashimoto powinna być bogata w składniki odżywcze wspierające zdrowie tarczycy.

Jod, selen i inne mikroelementy

Jod i selen są kluczowymi pierwiastkami niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Niedobór jodu jest rzadką przyczyną niedoczynności tarczycy w krajach rozwiniętych, ale suplementacja selenu może być korzystna, zwłaszcza w przypadku choroby Hashimoto. Należy jednak skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji, aby uniknąć nadmiernego spożycia tych pierwiastków.

Wpływ diety na tarczycę, czyli dieta w chorobie hashimoto

Dieta powinna zawierać pokarmy bogate w witaminy i minerały, takie jak cynk, witamina D i witaminy z grupy B. Unikanie pokarmów mogących zakłócać wchłanianie lewotyroksyny, takich jak sojowe produkty i wysokobłonnikowe pokarmy, również jest zalecane.

Badania i monitorowanie leczenia

Regularne monitorowanie stężenia hormonów tarczycy we krwi jest kluczowe dla skutecznego leczenia choroby Hashimoto. Badania należy wykonywać co kilka miesięcy, zwłaszcza na początku leczenia, aby dostosować dawkę leku do potrzeb organizmu. W przypadku kobiet w ciąży, monitorowanie poziomu tsh jest szczególnie ważne, ponieważ niewłaściwe stężenia hormonów tarczycy mogą zwiększyć ryzyko powikłań ciążowych.

Wpływ choroby Hashimoto na inne aspekty zdrowia

Choroba Hashimoto może wpływać na różne aspekty zdrowia, w tym na masę ciała, nastrój, poziom energii i płodność. Nieprawidłowe leczenie niedoczynności tarczycy może prowadzić do problemów z niepłodnością, dlatego ważne jest, aby kobiety planujące ciążę miały prawidłowo wyrównane poziomy hormonów tarczycy.

Podsumowanie – choroba Hashimoto

Choroba Hashimoto jest przewlekłym schorzeniem, które wymaga długotrwałego leczenia i monitorowania. Lewotyroksyna jest podstawowym lekiem stosowanym w terapii, a odpowiednie przyjmowanie leku i dbałość o dietę są kluczowe dla skutecznego zarządzania chorobą. Regularne badania i konsultacje z lekarzem pomagają w dostosowywaniu leczenia do indywidualnych potrzeb pacjenta, zapewniając prawidłowe funkcjonowanie tarczycy i ogólne zdrowie organizmu. W dzisiejszych czasach, dzięki nowoczesnym technologiom, pacjenci mogą korzystać z e-recept i konsultacji online, co znacznie ułatwia walkę z chorobą Hashimoto W przypadku leczenia choroby Hashimoto, najczęściej przepisywanym lekiem jest lewotyroksyna. Lewotyroksyna pomaga przywrócić prawidłowy poziom hormonów tarczycy we krwi i normalizować metabolizm. E-recepty mogą również obejmować inne leki i suplementy wspierające zdrowie tarczycy, takie jak jod czy selen.  
    Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 06.06.2024