Medspan

Leki na zaparcia – co można stosować?

Zaparcia są uciążliwą dolegliwością, która można leczyć zarówno lekami, jak również poprzez modyfikację stylu życia. Warto pamiętać o tym, że zaparcia mogą być wywołane różnymi chorobami, dlatego niekiedy należy poddać się diagnostyce.

Na rynku jest dostępnych wiele preparatów, które są stosowane w ramach leczenia zaparć. Są to rożnego rodzaju herbatki, czopki, roztwory doustne, czy też drażetki. E-recepta nie jest wymagana na większość dostępnych preparatów, ponieważ są traktowane jako suplement diety.

Należy unikać stosowania preparatów przeczyszczających, ponieważ często one nie są zalecane. Jeżeli zaparcia są idiopatyczne, czyli bez określonej przyczyny, to często wystarczy modyfikacja trybu życia. Przede wszystkim należy wdrożyć dietę zalecaną w zaparciach, a także zwiększyć aktywność fizyczną.

Zaparcia są spowodowane problemem w pasażu przewodu pokarmowego, ponieważ treść jelitowa zalega dłużej w jelicie i powoduje to, że woda jest absorbowana, więc masy kałowe są twarde oraz zbite, więc uniemożliwiają prawidłową defekacje.

Stosowanie środków przeczyszczających, nawet tych bez e-recepty, powinno być zawsze skonsultowane z lekarzem, ponieważ są jednostki chorobowe np. niedrożność jelit, w których stosowanie preparatów przeczyszczających jest przeciwwskazane.

Rodzaje leków na zaparcia

Większość dostępnych leków jest na bazie ziół, które poprawiają perystaltykę. Ponadto są także preparaty osmotyczne, których celem jest zwiększenie ilości wody w jelicie, a więc poprawa konsystencji mas kałowych, na bardziej miękkie. Działanie niektórych leków polega także na ,,natłuszczeniu” ścian jelita celem ułatwienia defekacji.

W aptece można również zakupić czopki glicerynowe, które są dostępne bez recepty. Ich działanie przeczyszczające jest łagodne i powoduje zmniejszenie zaparć. Zawierają w składzie glicerynę, która podrażnia dolny odcinek układu pokarmowego.

Ponadto jest także dostępny syrop przeczyszczający – Lactulose (zawierający laktulozę). Może on być stosowany zarówno przez dzieci, jak również osoby dorosłe. Ponadto zastosowanie ma takżej olej rycynowy.

Kobiety w ciąży przed przyjęciem leków, powinny skonsultować się z lekarzem, ponieważ niektórych preparatów (nawet tych dostępnych bez e-recepty) nie wolno stosować w ciąży.

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 25.08.2022