Medspan

Przepuklina rozworu przełykowego – co musisz wiedzieć?

Przepuklina rozworu przełykowego, zwana także przepukliną przełyku, to schorzenie, w którym część żołądka przemieszcza się przez otwór przełykowy przepony i wchodzi do klatki piersiowej. Choć może wydawać się to problemem jedynie układu pokarmowego, przepuklina rozworu przełykowego może prowadzić do różnych dolegliwości, a nawet poważnych powikłań. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu schorzeniu, jego przyczynom, objawom oraz dostępnym metodom leczenia. Powiemy też, jak leczyć przepuklinę rozworu przełykowego!

Przepuklina rozworu przełykowego – jak zbadać?

Diagnostyka przepukliny rozworu przełykowego opiera się na różnych metodach. Podstawowym narzędziem jest endoskopia, czyli badanie wewnętrznych struktur za pomocą cienkiego, giętkiego endoskopu – jest to gastroskopia. Za jego pomocą lekarz może bezpośrednio zobaczyć ewentualne zmiany w okolicy przełyku oraz żołądka. Dodatkowo, badania obrazowe, takie jak rentgen przełyku z kontrastem lub tomografia komputerowa, mogą dostarczyć dokładniejszych informacji na temat przepukliny oraz jej ewentualnych powikłań. Ostateczna diagnoza jest oparta na wynikach tych badań oraz analizie objawów pacjenta.

Przyczyny i symptomy przepukliny rozworu przełykowego  

Jakie są przyczyny przepukliny rozworu przełykowego? Przepuklina rozworu przełykowego występuje zwykle w wyniku osłabienia mięśni otaczających otwór przełykowy przepony – struktury między klatką piersiową a jamą brzuszną. Ten otwór umożliwia przejście przełyku do żołądka. Osłabienie to może być wynikiem czynników takich jak wiek, otyłość, ciąża, palenie tytoniu oraz przewlekłe nadciśnienie brzuszne. Objawy przepukliny rozworu przełykowego mogą być zróżnicowane, ale najczęściej obejmują:
  1. Refluks kwasu żołądkowego: może powodować zgagę, pieczenie za mostkiem i nieprzyjemne uczucie goryczy w ustach.
  2. Ból w klatce piersiowej: może przypominać ból dławicowy i być mylony z chorobami serca – często jest umiejscowiony po lewej stronie w okolicy żeber i pojawia się na przykład podczas picia i jedzenia.
  3. Trudności w przełykaniu: przemieszczenie żołądka może utrudniać swobodne przejście pokarmu przez przełyk, prowadząc do uczucia zatkania w klatce piersiowej.
  4. Chrypka i kaszel: przepuklina ta może uciskać nerwy przebiegające w okolicy przełyku, powodując objawy takie jak chrypka i kaszel.

Jak radzić sobie z przepukliną rozworu przełykowego?

Leczenie przepukliny rozworu przełykowego zależy od stopnia jej nasilenia oraz objawów. Oto niektóre z dostępnych metod leczenia:
  1. Zmiany stylu życia: obejmują utrzymanie zdrowej diety, unikanie późnego jedzenia przed snem, ograniczenie spożycia alkoholu, papierosów i tłustych potraw, a także unikanie noszenia ciasnych ubrań.
  2. Leki: leki typu inhibitory pompy protonowej mogą pomóc w kontrolowaniu objawów refluksu kwasu.
  3. Chirurgia: w przypadkach cięższych, gdy zmiany stylu życia i leki nie przynoszą ulgi, może być konieczne leczenie chirurgiczne, czyli operacja przepukliny rozworu przełykowego. Chirurgiczne leczenie jest więc stosowane jako ostateczna metoda radzenia sobie z przypadłością.
Leczenie przepukliny przełyku przyjmuje wiele postaci – najważniejsza jest konsultacja z lekarzem.

Odżywianie przy przepuklinie rozworu przełykowego

Praktykowanie odpowiednich nawyków żywieniowych odgrywa istotną rolę w zarządzaniu objawami tej dolegliwości oraz w minimalizacji ryzyka ich nasilenia. W tym fragmencie artykułu przedstawimy zalecenia dotyczące zdrowego odżywiania przy przepuklinie rozworu przełykowego. Zachowaj umiar w ilości spożywanych posiłków, unikając uczucia przepełnienia żołądka. Pełny żołądek może wywierać presję na część przełyku, zwiększając ryzyko refluksu żołądkowo-przełykowego. Wybieraj mniejsze porcje i spożywaj regularnie, lecz niezbyt obfite posiłki. Tłuste posiłki mogą zwalniać opróżnianie się żołądka, co sprzyja refluksowi. Ogranicz spożycie tłustych potraw, smażonych dań oraz pokarmów zawierających dużo tłuszczu. Wybieraj lekkostrawne źródła tłuszczów, takie jak zdrowe oleje roślinne i orzechy. Pikantne i ostre potrawy mogą nasilać objawy refluksu i pieczenia w przełyku. Zwróć uwagę na przyprawy i składniki potraw, które powodują podrażnienie żołądka i przełyku, takie jak papryka czy czosnek. Wybieraj żywność o niskiej zawartości kwasu, w tym chude mięso, ryby, warzywa o niskiej kwasowości oraz owoce o łagodnym smaku. Czekolada, kofeina i napoje gazowane mogą wpływać na zwieracz dolnego odcinka przełyku, co sprzyja refluksowi. Ogranicz spożycie tych produktów lub unikaj ich, jeśli pogarszają Twoje objawy. Poza tym jedzenie tuż przed snem może zwiększyć ryzyko wyrzutów kwasu żołądkowego podczas leżenia. Staraj się zakończyć spożywanie posiłków na kilka godzin przed snem, aby umożliwić żołądkowi prawidłowe trawienie. Długie okresy głodówki mogą skłaniać do nadmiernego jedzenia przy następnych posiłkach, co zwiększa ryzyko przejedzenia i podrażnienia przełyku. Postaw na  regularne posiłki i przekąski, by utrzymać stały poziom energii i zapobiec zbytniemu napełnianiu żołądka.

Zapobieganie przepuklinie rozworu przełykowego

Profilaktyka przepukliny rozworu przełykowego to ważny aspekt dbania o zdrowie układu pokarmowego i zapewnienie sobie komfortu. Choć niektóre czynniki ryzyka, takie jak predyspozycje genetyczne czy wiek, nie są w pełni kontrolowane, istnieje wiele strategii, które mogą pomóc w minimalizacji ryzyka wystąpienia tego schorzenia. Poniżej przedstawiamy kilka kluczowych wskazówek dotyczących zapobiegania przepuklinie rozworu przełykowego. Zachowanie wagi: nadwaga i otyłość to czynniki ryzyka przepukliny rozworu przełykowego, ponieważ nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicach jamy brzusznej może osłabiać napięcie mięśni otaczających otwór przełykowy przepony. Regularna aktywność fizyczna i zrównoważona dieta pomagają utrzymać prawidłową masę ciała, co może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia schorzenia. Unikanie nocnego jedzenia: spożywanie dużych i ciężkostrawnych posiłków tuż przed snem może zwiększać ryzyko refluksu kwasu żołądkowego. Staraj się spożywać posiłki na kilka godzin przed planowanym snem i unikaj przekąsek późnym wieczorem. Ograniczenie używek: zbyt duże spożycie alkoholu i napojów zawierających kofeinę wpływa na pracę zwieracza dolnego odcinka przełyku, co może sprzyjać refluksowi. Palenie tytoniu osłabia mięśnie otaczające otwór przełykowy przepony i może zwiększać ryzyko refluksu kwasu żołądkowego. Zmiany żywieniowe: Unikanie potraw ostrych, tłustych, pikantnych i kwasowych może zmniejszyć ryzyko podrażnienia błony śluzowej przełyku oraz refluksu. Wybieraj lekkostrawne posiłki bogate w warzywa, owoce, chude białka i zdrowe źródła tłuszczów. Unikanie dźwigania: Podnoszenie ciężkich przedmiotów może wywierać presję na mięśnie brzucha, co w efekcie może wpływać na osłabienie napięcia mięśni otaczających otwór przełykowy przepony. Podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów zawsze pamiętaj o właściwej technice i unikaj przeciążania organizmu.

E-recepty w leczeniu

Współczesna medycyna coraz częściej korzysta z cyfrowych rozwiązań, a jednym z nich są e-recepty. W przypadku przepukliny rozworu przełykowego, lekarz może wystawić e-receptę na inhibitory pompy protonowej lub inne niezbędne preparaty. Dzięki e-receptom pacjenci mogą wygodnie odbierać potrzebne leki bez konieczności fizycznego dostarczania papierowych recept. Podsumowując, przepuklina rozworu przełykowego to schorzenie, które wymaga odpowiedniej opieki medycznej. Skonsultowanie się z lekarzem w przypadku pojawienia się charakterystycznych objawów jest kluczowe dla wdrożenia skutecznego leczenia. W niektórych przypadkach zmiany stylu życia i leki mogą przynieść ulgę, a w bardziej zaawansowanych przypadkach konieczna może być interwencja chirurgiczna. E-recepty stanowią wygodne narzędzie w procesie leczenia, umożliwiając pacjentom łatwy dostęp do potrzebnych leków.
Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 03.09.2023