Medspan

Uczucie zatykania ucha – o czym świadczy?

Ucho to jeden z kluczowych narządów zmysłów, a każde zaburzenie w jego funkcjonowaniu może powodować dyskomfort i trudności w codziennym życiu. Uczucie zatkania ucha to jedna z dolegliwości, które może dotyczyć ludzi w różnym wieku i wynikać z różnych przyczyn. W tym artykule zgłębimy temat zatykania ucha, omawiając przyczyny, charakterystyczne objawy, proces diagnostyczny oraz dostępne metody leczenia. Co zrobić, jeśli masz zatkane ucho?

Przyczyny zatkanego ucha – co warto wiedzieć?

Uczucie zatykania ucha może być spowodowane przez różnorodne czynniki. Oto niektóre z głównych przyczyn, dlaczego zatykają się uszy:
 1. Nagromadzenie woskowiny: Najczęstszą przyczyną zatkanego ucha jest zalegająca woskowina w przewodzie słuchowym zewnętrznym. Woskowina może się kumulować, blokując drożność przewodu słuchowego. Jeśli ucho zostało zatkane woskowiną, należy je udrożnić.
 2. Zakażenia ucha: Infekcje ucha, zarówno ucha zewnętrznego, jak i ucha środkowego, mogą prowadzić do uczucia zatykania, bólu oraz do zakłócenia zdolności słuchu.
 3. Retrakcja błony bębenkowej: może powodować wrażenie zatykania ucha oraz innych problemów ze słuchem.

Ucho zatkane woskowiną – przyczyny

Nagromadzenie woskowiny w uchu to powszechny problem, który może prowadzić do uczucia zatkania, ograniczenia słuchu oraz innych nieprzyjemnych dolegliwości. Woskowina, czyli wydzielina produkowana przez gruczoły w przewodzie słuchowym zewnętrznym, ma za zadanie chronić ucho przed zanieczyszczeniami. Jednak czasami woskowina może się gromadzić i spowodować blokadę, prowadząc do niekomfortowych objawów. Nagromadzenie woskowiny może mieć różne przyczyny, a zatkane uszy są częstą konsekwencją. Czynniki, które mogą zwiększać ryzyko tego zjawiska, to:
 • Nadmierna produkcja woskowiny (korek woskowinowy): U niektórych osób gruczoły produkujące woskowinę działają ze zwiększoną intensywnością.
 • Niewłaściwe czyszczenie uszu: na przykład wkładanie do przewodu słuchowego wacików lub innych przedmiotów, może przesuwać woskowinę w głąb, tworząc blokadę.
 • Anatomia ucha: U niektórych osób budowa przewodu słuchowego sprzyja gromadzeniu się woskowiny.
 • Użycie słuchawek: Używanie słuchawek dousznych może przesuwać woskowinę w kierunku błony bębenkowej.

Objawy zatkanego ucha

Ciągłe uczucie zatkania ucha może wykazywać różnorodne objawy, w zależności od przyczyny. Mogą to być:
 • Ograniczenie zdolności słuchowej,
 • Uczucie ucisku w uchu – częsty objaw uczucia zatkania,
 • Ból lub dyskomfort,
 • Szumy uszne,
 • Czasami zawroty głowy.
Proces diagnostyczny, gdy występuje problem zatkanego ucha, obejmuje:
 1. Badanie fizykalne: Lekarz przeprowadzi dokładne badanie ucha, by ocenić stan przewodu słuchowego oraz błony bębenkowej.
 2. Audiometria: To testy słuchu pozwalające określić zakres utraty słuchu.
 3. Badania obrazowe: W niektórych przypadkach lekarz może zalecić badania obrazowe, takie jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny, aby dokładniej ocenić struktury ucha.

Leczenie zatkanego ucha

Oto kilka możliwych podejść:
 1. Usunięcie woskowiny: W przypadku nagromadzenia woskowiny, lekarz może usunąć ją przy użyciu specjalnych narzędzi lub płukanek.
 2. Leczenie infekcji: Jeśli uczucie zatykania wynika z zakażenia, lekarz przepisze antybiotyki lub inne odpowiednie leki.
 3. Zabiegi: W przypadku nagromadzenia płynu w uchu środkowym, konieczne może być wykonanie małego zabiegu w celu drenażu płynu.
Ciesząc się rosnącymi możliwościami technologicznymi, lekarze mogą teraz wydawać recepty online, co umożliwia pacjentom wygodne zdobycie potrzebnych leków. W przypadku niektórych schorzeń ucha, lekarz może przepisać leki lub krople, które pomogą w przypadku zatkanego ucha.

Jak leczyć zatkane ucho?

Podsumowując, zatkane ucho może być wynikiem różnych dolegliwości, warto więc skonsultować się z lekarzem w przypadku utrzymujących się objawów, aby uzyskać odpowiednią diagnozę i wdrożyć właściwe leczenie. Dzięki postępowi technologicznemu, pacjenci mogą także wygodnie otrzymywać e-recepty na niezbędne leki, co ułatwia proces zdrowienia.
Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 03.09.2023