Alergia jest popularną dolegliwością, której objawy mogą powodować dyskomfort w czynnościach dnia codziennego. W leczeniu alergii stosuje się metody farmakologiczne, jak również alternatywne sposoby walki.
Spis treści
Czym jest alergia?
Uczulenie, czyli inaczej alergia to nieprawidłowa odpowiedź układu immunologicznego na obce substancje, które są obecne w środowisku. Substancje określane są jako alergeny i jeżeli układ odpornościowy działa prawidłowo, to nie powodują one występowanie objawów.
Alergia jest reakcją nabytą, czyli powstała po kontakcie z czynnikiem, który powoduje występowanie alergii tzw. alergenem. Alergia może się pojawić po kilkukrotnej ekspozycji na czynniki, lecz także dopiero po kilku latach narażenia na alergen.
Szacuje się, że w krajach rozwinięty jest ok. 30% alergików. Z alergicznym nieżytem nosa zmaga się ponad 500 milionów osób na świecie. Warto wiedzieć, że objawy mogą wystąpić w każdym wieku.
Najczęstszymi chorobami alergicznymi są:
- alergiczny nieżyt nosa,
- astma atopową,
- kontaktowe zapalenie skóry,
- alergiczne zapalenie skóry,
- pokrzywka,
- uczulenie na pokarmy,
- uczulenie na jad owadów błonkoskrzydłych.
Objawy alergii
Częste objawy alergii to m.in.: łzawienie oczu, katar, duszność, wysypka. Do typowych objawów można także zaliczyć biegunkę oraz ból brzucha, które są najczęściej związane z alergią pokarmową. W astmie należy wyróżnić kaszel, oraz świszczący oddech, a w atopowym zapaleniu skóry – świąd oraz suchość skóry, a także wypryski.
Osoby, które są uczulone mogą rozwinąć wstrząs anafilaktyczny, który jest groźny dla zdrowia i życia. Objawia się m.in.: spadkiem ciśnienia tętniczego krwi, kaszlem, dusznością, obrzękiem, swędzącymi bąblami, świszczącym oddechem, bólem brzucha, biegunką, a także utratą przytomności.
Leczenie alergii
Alergia może towarzyszyć przez wiele lat, więc leczenie polega na zmniejszeniu nasilenia dolegliwości związanych z alergią. Osoba, która podejrzewa, że może mieć alergię, to powinna skonsultować się z lekarzem zanim przystąpi do wdrożenia samodzielnego leczenia. W aptece jest dużą dostępność preparatów bez recepty, lecz błędnie stosowane mogą doprowadzić do wystąpienia działań niepożądanych.
Leczenie jest dobrane indywidualnie i zależy od wielu czynników. Lekarz bierze pod uwagę rodzaj alergii, możliwe alergeny, a także sezonowość występowania objawów. Może zalecić stosowanie leków tylko w określonych sytuacjach, lecz także przewlekle. Zazwyczaj stosowane są leki, które działają miejscowo. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić stosowanie leków, które mają działanie ogólnoustrojowe.
Czy alergię można leczyć domowymi sposobami?
Leczenie alergii można wspomagać domowymi sposobami. Warto zwrócić uwagę na nawilżanie oraz oczyszczanie powietrza. Warto wiedzieć, że wietrzenie domu w sezonie pylenia, może nasilać objawy u alergia, który jest uczulony na różnego rodzaju pyłki. Działania należy dostosować do rodzaju alergii.
Należy także unikać suszenia prania na zewnątrz, ponieważ mogą do niego wnikać alergeny. Nie można także zapomnieć o regularnym sprzątaniu mieszkania.
W sieci jest wiele porad związanych ze sposobami leczenia alergii, lecz nie wszystkie mają podstawy naukowe, więc warto zawsze skonsultować z lekarzem. Zwłaszcza sytuacje w których są polecane napary oraz herbaty przygotowane z ziół.
Materiały pomocnicze
https://www.mp.pl/pacjent/astma/wszystkooastmie/kacikalergika/49668,co-to-jest-alergia
https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/wartowiedziec/57558,objawy-alergii
https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/wartowiedziec/57567,leczenie-alergii