Medspan

Domowe sposoby na bolące ucho

Zapalenie ucha może być bardzo dokuczliwym problemem, podobnie jak bolący ząb. Czasami jest to bardzo silny ból, którego leki przeciwbólowe nie chcą zniwelować. Boli Ciebie ucho i chcesz sięgnąć po domowe sposoby łagodzenia dolegliwości? Zapoznaj się z naszym artykułem.

Czym jest zapalenie ucha?

Zapalenie ucha najczęściej dotyka dzieci i jest związane z uchem środkowym. Infekcja może być wywołana przez bakterie lub wirusy i najczęściej dotyczy ucha środkowego, lecz również może być związana z uchem zewnętrznym oraz wewnętrznym. Jest to anatomiczny podział, lecz także możemy wyróżnić różne rodzaje zapalenia ucha środkowego.

 • ostre – w którym oprócz bólu pojawia się ropa oraz opuchlizna, zaczyna się nagle
 • wysiękowe – gromadzi się płyn oraz ropa, może pojawić się uczucie pełności w uchu
 • przewlekłe – może pojawić się płyn, a infekcja może się powtarzać

Podczas zapalenia ucha mogą się pojawić różne dodatkowe objawy:

 • pogorszenie słuchu
 • zawroty głowy
 • gorączka
 • ból
 • drażliwość
 • wypływanie wydzieliny lub uczucie pełności

Trwający ból ucha może być związany również z infekcją górnych dróg oddechowych, a także u osób ze zdiagnozowaną cukrzycą u których może wystąpić złośliwe zapalenie ucha zewnętrznego.

Domowe sposoby na zapalenie ucha

Każde dolegliwości powinno się skonsultować z lekarzem, nawet jeżeli myślimy nad wdrożeniem domowych sposobów, ponieważ nie zawsze informacje uzyskane z różnych źródeł mogą pomóc, a czasami mogą wręcz pogorszyć stan zdrowia, dlatego warto zastanowić nad każdymi działaniami leczniczymi, które zamierzamy wdrożyć na własną rękę.

 • Jeżeli odczuwany jest ból ucha lub dolegliwości związane z uchem, to warto zaprzestać korzystania z basenu oraz sauny.
 • Do pielęgnacji uszu, nie zaleca się korzystania z patyczków higienicznych – te są przeznaczone tylko do pielęgnacji małżowiny usznej. Natomiast w aptece dostępne są preparaty, głównie w sprayu, które umożliwiają oczyszczenie ucha z zalegającej woskowiny.
 • Można stosować ciepłe okłady, jeżeli nie ma innych przeciwwskazań zdrowotnych do stosowania ciepła. Kompres powinien być wyciśnięty z wody i należy go zaaplikować na kilka minut.
 • Sen powinien być w wyższej pozycji, aby poprawić drenaż, a także nie należy spać z głową przechyloną na stronę z bolącym uchem.  Można spróbować położyć się na kilku poduszkach.
 • Na dolegliwości bólowe można zastosować leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne, które są dostępne bez recepty.
 • Suplementacja czosnku wspiera walkę z infekcjami, lecz jeżeli będą przyjmowane jakieś leki, to należy o tym poinformować lekarza, ponieważ czosnek może wchodzić w interakcje z lekami, np. osłabiających ich działanie.
 • Okład z imbiru oraz oliwy z oliwek. Do startego imbiru dodajemy trochę oliwy z oliwek, a następnie mieszamy. Przygotowany preparat można rozprowadzić wokół ucha. Nie jest zalecane aplikowanie substancji do ucha, które nie mają takiego przeznaczenia.
 • Celem zmniejszenia bolesnego ciśnienia, można rzuć gumę lub ssać cukierki. Powoduje to zmniejszenie ciśnienia, które powstało w trąbkach słuchowych.
 • Ziołowe krople można zakupić w sklepie ze zdrową żywnością. W przeciwieństwie to kropli przygotowanych w domu, preparaty zakupione w sklepie można aplikować do ucha, ponieważ takie jest ich wskazanie.
 • Ciepło z suszarki, należy stosować rozważanie, aby nie doszło do poparzenia małżowiny.
 • Okład z cebuli – ugotowaną i ciepłą cebulę można zawinąć w gazę i zastosować jako okład.

Ból ucha trwający ponad trzy dni powinien być skonsultowany podczas wizyty lekarskiej, ponadto jeżeli z ucha wydziela się ropna wydzielina to należy się niezwłocznie skontaktować z lekarzem podczas wizyty stacjonarnej, celem przeprowadzenia otoskopii. Pojawienie się ropnej wydzieliny może świadczyć o perforacji błony bębenkowej.

Mimo, że można znaleźć wiele informacji na temat domowych sposobów na ból ucha, to warto pamiętać o tym, że nie powinno się wkładać ani aplikować substancji, które nie są przeznaczone do ucha. Aplikacja nieodpowiednich substancji może doprowadzić do przerwania błony bębenkowej oraz powstania innych dolegliwości. Nie zaleca się wlewania ziół oraz olejków eterycznych do uszu, lecz można posmarować okolice wokół ucha. Czasami nawet lekarze podczas konsultacji, przekażą informacje na temat domowych sposób leczenia dolegliwości bólowych ucha.

Nie zaleca się również aplikowania wyciśniętego soku z cebuli. Cebula działa przeciwbakteryjnie oraz przeciwwirusowo, więc potrafi zwalczać różne infekcje, lecz nie powinno się jej aplikować do ucha.

Domowe sposoby leczenia bólu ucha są często pierwszym etapem w którym pacjent próbuje zniwelować odczuwane dolegliwości. Kłucie w uchu nie jest przyjemnym doznaniem, dlatego domowe sposoby mogą być pomocne w walce z bólem.

Ból ucha w ciąży

Ciąża jest szczególnym stanem, dlatego każdy ból ucha powinien być skonsultowany z lekarzem podczas wizyty, ponieważ istotne jest to, aby wdrożyć odpowiednie leczenie, którego celem będzie zminimalizowanie konsekwencji powstałej infekcji. Kobieta w ciąży nie powinna stosować żadnych leków bez konsultacji lekarskiej, dlatego domowe sposoby leczenia bólu ucha mogą być przydatne w walce z dolegliwościami. Natomiast nie wolno lekceważyć problemu zdrowotnego.

Domowe sposoby na ból ucha nie pomogły – co dalej?

Lekarz może zalecić stosowanie leków na receptę. Może to być doustny antybiotyk np. amoksycylina lub krople, które są przeznaczone do uszu. Należy pamiętać o tym, że e-recepta na antybiotyki jest ważna tylko siedem dni.

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.