Medspan

e-Recepta – co to i jak działa elektroniczna recepta

Odkąd konsultacje lekarskie przez internet stały się coraz bardziej popularne, część osób zastanawia się, co to jest e-recepta, jak działa i z czym się wiąże. Choć od 2020 roku lekarze powinni zrezygnować z tradycyjnych papierowych recept, część z nich wciąż ma opory przed wdrożeniem tego systemu. Dotyczy to zwłaszcza starszych specjalistów, którzy często mają problemy z wystawieniem takiego dokumentu. Wystawienie recepty papierowej jest wciąż możliwe w szczególnych przypadkach, jednak normą stały się już recepty internetowe. Jak działają i jak wykupić leki? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na wszystkie swoje pytania.

Co to jest e-recepta?

E-recepty online to możliwość otrzymania e-recepty w ramach telekonsultacji lekarskiej. Ta innowacja ma na celu również przeciwdziałanie fałszowania dokumentów i zmniejszenie liczby błędów. Jest zamiennikiem papierowej recepty, którą w założeniu miała całkowicie zastąpić od 2020 roku.

Jak działa elektroniczna recepta?

Mimo że taka forma przepisywania leków jest coraz bardziej popularna, część osób wciąż się zastanawia, jak działa e-recepta. Pierwszym krokiem jest przepisanie leków za pośrednictwem Internetu. W jaki sposób ją otrzymasz? Możesz dostać 4-cyfrowy kod SMS-em lub e-mail z informacją o recepcie. W wyjątkowych przypadkach lekarz może przekazać Ci również druk informacyjny, który wystarczy przekazać farmaceucie. Co ważne, wypisanie recepty bez wizyty u lekarza również jest możliwe. Możliwości takie daje konsultacja lekarska online (np. na stronie medspan.pl).

Jak uzyskać e-receptę?

Żeby uzyskać receptę, wystarczy odwiedzić najbliższą przychodnię. Obecnie bardzo rzadko się zdarza, żeby lekarz nie wystawiał tego typu dokumentu przez Internet. Możesz również uzyskać ją online bez osobistego kontaktu ze specjalistą. Jak zamówić receptę przez Internet w ramach e-konsultacji? Wystarczy wejść np. na stronę medspan.pl i wypełnić krótki formularz, który rozpocznie e-konsultacje lekarską. W ankiecie musisz podać swoje dane osobowe (konieczne do prowadzenia dokumentacji medycznej), nazwę leku, historię choroby i opis objawów. Numer recepty możesz otrzymać SMS-em już po piętnastu minutach. Medspan.pl ma w ofercie również takie usługi jak e-recepta na tabletki antykoncepcyjne czy e-recepta na tabletki dzień po.

Kto może wystawić e-receptę?

W przypadku e-recept obowiązują identyczne zasady jak w przypadku dokumentów papierowych. Prawo do ich wystawiania mają:

  • lekarze,
  • stomatolodzy,
  • pielęgniarze,
  • położnicy,
  • felczerzy,
  • weterynarze (w ich przypadku dopuszcza się wystawianie recept papierowych).

Jak sprawdzić e-receptę?

Kiedy lekarze wypisywali recepty papierowe, sprawdzenie terminu jej ważności zajmowało niewiele czasu. W przypadku e-recept również nie jest to skomplikowane. Wystarczy, że zalogujesz się na stronie pacjent.gov.pl. Znajdziesz tam datę wystawienia i datę realizacji. Data wystawienia oczywiście oznacza dzień, w którym otrzymałeś/aś swoją receptę. Jeżeli pole z datą realizacji jest puste, oznacza to, że na wykupienie leków w większości przypadków masz trzydzieści dni od daty wystawienia recepty.

Jak zrealizować receptę online?

Być może zauważyłeś/aś na niektórych aptekach niebieskie naklejki z napisem „tu zrealizujesz e-receptę”. Nie oznacza to, że w innych punktach nie ma takiej możliwości. Obecnie we wszystkich aptekach można zrealizować elektroniczne recepty — również w tych działających online. Co jest potrzebne do otrzymania e-recepty? Jeśli otrzymałeś/aś jej numer SMS-em, wystarczy, że podasz go farmaceucie wraz z PESEL-em. Jeżeli dostałeś/aś mail, otwórz go na smartfonie i pokaż pracownikowi apteki, żeby mógł go zeskanować. W przypadku druku informacyjnego wystarczy, że oddasz go farmaceucie tak jak tradycyjną papierową receptę. E-recepty nie musisz odbierać osobiście. Może to zrobić każda zaufana osoba, której podasz kod i swój PESEL.

Kiedy przydaje się e-recepta?

Aktualnie e-recepty są normą w większości przychodni. Jedną z ich najważniejszych zalet jest czytelność. Zapewne spotkałeś/aś się z sytuacjami, kiedy farmaceuci mieli problemy z odczytaniem nazwy leku. W skrajnych przypadkach byli zmuszeni odesłać pacjenta z powrotem do lekarza, by wypisał receptę jeszcze raz. E-recepta jest również wygodniejsza i trwalsza. Papierowe dokumenty często się gubiły, a czasem nawet wycierały lub ulegały zniszczeniu. Taki system oczywiście ma również wady. Część osób czuje obawy przed przenoszeniem tego procesu do Internetu. Jeszcze w 2019 roku niektórzy lekarze w wieku emerytalnym mieli trudności z wystawianiem recept online i czuli niechęć wobec tego systemu.

Wady i zalety e-recepty zamawianej online

W wielu przypadkach dobrą opcją jest zamówienie e-recepty przez Internet, czyli zamówienie zdalnej konsultacji lekarskiej. Sprawdza się to zwłaszcza w przypadku osób, które z różnych względów nie mogą skontaktować się ze swoim lekarzem prowadzącym. Ze względu na sytuację epidemiczną wiele osób czuje obawy przed przebywaniem w zatłoczonych przychodniach w oczekiwaniu na wizytę. Taka opcja jest bardzo korzystna, jeśli kontynuujesz terapię. Jeśli potrzebujesz diagnozy, lepszym wyjściem jest osobiste spotkanie z lekarzem.

Internetowe Konto Pacjenta

Bardzo pomocną aplikacją jest Internetowe Konto Pacjenta. Dzięki niemu odebranie e-recepty i e-skierowania jest jeszcze łatwiejsze. Po zalogowaniu na swoje konto możesz sprawdzić, jaką dawkę leku zapisał Ci lekarz. Korzystanie z portalu jest zupełnie bezpłatne — zalogować się może każdy, kto posiada numer PESEL. Do zalogowania potrzebny będzie profil zaufany (przydaje się w wielu sytuacjach) albo dowód osobisty z warstwą elektroniczną.

Podsumowanie

Wiele osób zastanawia się, co to jest e-recepta i jak to działa. W dużym uproszczeniu jest to zamiennik tradycyjnego papierowego dokumentu, który ma zapobiegać fałszowaniu i błędnemu wystawianiu recept. Informacje niezbędne do odbioru leków dostaniesz SMS-em lub mailowo w trakcie albo po zakończeniu wizyty. Receptę zrealizujesz w każdej aptece, również internetowej. Jeśli kontynuujesz terapię i nie masz możliwości spotkania się z lekarzem prowadzącym, zamów receptę online w placówce medycznej w ramach konsultacji. Jest to forma w pełni bezpieczna i wygodna. E-receptę możesz otrzymać SMS-em już w ciągu piętnastu minut.

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno–edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.