Impotencja jest zaburzeniem seksualnym występującym u mężczyzn, które powoduje niemożność osiągnięcia erekcji lub utrzymania wzwodu przez odpowiednio wystarczający czas. Przyczyny impotencji mogą być związane ze zdrowiem psychicznym, a także mogą mieć związek ze stanem fizycznym.
Spis treści
Czym jest impotencja?
Impotencja jest dysfunkcją seksualną, która ma związek z problemem ze wzwodem. Mężczyzna ma problem z osiągnięciem wzwodu lub długość jego trwania nie umożliwia zrealizowania satysfakcjonującego stosunku seksualnego. Szacuje się, że z problemem zmaga się ponad 50% mężczyzn w wieku między 40 a 70 lat. Dla niektórych mężczyzn jest to wstydliwy problem i decydują się na wstrzemięźliwość seksualną.
Przyczyny impotencji
Wyróżnia się impotencje o podłożu psychicznym w której przyczyny są związane ze stanem zdrowia psychicznego. Warto wiedzieć, że stres, depresja oraz przemęczenie mogą powodować impotencje lub krótkotrwałe zaburzenia erekcji. Ponadto problem z osiągnięciem wzwodu może mieć związek z lękiem przed zapłodnieniem, kompleksami oraz traumą z przeszłości.
Przyczyną impotencji fizycznej są najczęściej związane z inną chorobą m.in. cukrzycą, chorobą serca, nerek lecz także ze stosowaniem narkotyków oraz nadużywaniem alkoholu. Wiek mężczyzny również ma znaczenie. Nie wolno zapomnieć także o niezdrowej diecie oraz zbyt małej aktywności fizycznej.
Impotencje mogą powodować schorzenia powodujące obniżenie jakości naczyń krwionośnych, a także wykonane procedury, które miały wpływ na nerwy oraz tętnice związane z narządami płciowymi. Warto wiedzieć, że niektóre leki także mogą powodować impotencje i należy do nich zaliczyć m.in. leki przeciwdepresyjne, obniżające ciśnienie tętnicze krwi oraz zmniejszające apetyt.
Diagnostyka
Diagnostyka impotencji ma na celu poznanie przyczyny, które powodują problemy ze wzwodem. Diagnostyką zajmuje się najczęściej urolog lub seksuolog (lekarz). Przede wszystkim lekarz zbierze szczegółowy wywiad oraz zaleci wykonanie dodatkowych badań.
W diagnostyce wykorzystuje się USG członka, badania urologiczne oraz proktologiczne, a także badania z krwi. Niekiedy lekarz także może zalecić wykonanie testów z użyciem aparatury, która oceni nocny wzwód.
Impotencja – leczenie
Leczenie jest uzależnione od przyczyny występowania impotencji. Najczęściej stosuje się środki farmakologiczne, a rzadziej zabiegi operacyjne. W przypadku impotencji związanej ze zdrowiem psychicznym, stosuje się psychoterapie.
W leczeniu farmakologicznym wykorzystuje się m.in. testosteron oraz leki, które mają wpływ na przewodnictwo nerwowe oraz na różne receptory. Ponadto można także zastosować leki w postaci iniekcji do ciał jamistych penisa.
Niektórzy mężczyźni decydują się na wykorzystanie aparatów próżniowych oraz wszczepienie hydraulicznej protezy prącia.
Materiały pomocnicze
R. Danej, Zaburzenia erekcji – fizjologia, epidemiologia, patofizjologia, diagnostyka i leczenie w: Przewodnik Lekarza 2001