Medspan

Jak poprawić apetyt u dzieci?

Zmniejszone łaknienie, wybiórczość pokarmowa oraz inne problemy związane z jedzeniem – zazwyczaj powodują niepokój wśród rodziców dziecka. Na co warto zwrócić uwagę? Co warto wiedzieć na temat łaknienia u dzieci?

Łaknienie u dzieci

Warto wiedzieć, że u dzieci, zmniejszony apetyt może towarzyszyć występującym infekcjom. Natomiast problem z brakiem (zmniejszeniem) apetytu lub wybiórczością pokarmową, towarzyszy często zdrowym dzieciom co wzbudza niepokój rodziców. Problem z jedzeniem jednego dziecka, zazwyczaj rzutuje na problemy rodzinne. Zbyt duże skoncentrowani się na tym problemie, może powodować nawet jego nasilenie oraz może utrwalać negatywne nawyki związane ze spożywaniem pokarmów.

W aptekach są dostępne bez recepty środki na poprawę apetytu, lecz także lekarz może przepisać leki dostępne na receptę. Nie należy samodzielnie wdrażać leczenia, ponieważ dziecko powinno być zdiagnozowane przez lekarza, celem wykluczenia innych chorób, które mogą przebiegać ze zmniejszonym apetytem.

Warto także, aby rodzice umówili się na konsultacje z dietetykiem i/lub neuropsychologiem, którzy mogą przekazać cenne wskazówki. Dietetyk będzie w stanie także ułożyć odpowiedni jadłospis, który być może zmniejszy problemy związane ze zmniejszonym apetytem.

Konsultacja psychologiczna dla dziecka też może być dobrym rozwiązaniem, ponieważ specjalista może przekazać istotne kwestie, które będą w stanie pomóc rodzicom w walce z problemami. W leczeniu stosuje się także psychoterapie poznawczo – behawioralną oraz wykorzystuje się pozytywne wzmacnianie (nagroda za zjedzenie posiłku).

Warto pamiętać o kilku zasadach, które mogą być pomocne w kwestiach problemów z jedzeniem. Posiłki nie powinny trwać dłużej niż 20-30 minut i powinny być podawane w równych odstępach czasowych. Napoje powinny być podane na końcu posiłku, a między posiłkami nie powinno się spożywać przekąsek. W trakcie posiłku, nie wolno przekazywać negatywnych komunikatów, lecz po posiłku warto nagrodzić dziecko. Posiłki powinny być spożywane w miejscu w którym jest niewielka ilość bodźców (wyłączony telewizor, tablet itp.). Ponadto należy unikać dawania słodyczy w ramach nagrody za spożycie posiłku.

U dzieci u których występuje problem z apetytem, należy systematycznie kontrolować przyrost masy ciała.

A. Krogulska, E. Gaweł, Zaburzenia karmienia u dzieci–codzienny problem każdego pediatry. Pediatria Polska, 2017
https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.2.5.8.
Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 20.01.2024