Medspan

Jak zamówić receptę przez internet? Podpowiadamy

Od kilku lat lekarz może przepisać leki bez osobistego kontaktu z pacjentem. Jednak jak zamówić receptę przez Internet podczas konsultacji lekarskiej? Sposobów jest kilka w zależności od tego, czy kontynuujesz kurację czy dopiero ją rozpoczynasz. Możesz zamówić receptę zarówno w swojej przychodni (jeśli udostępnia taką opcję), jak i na stronach internetowych, czyli placówkach medycznych online. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak zamówić e-receptę w ramach konsultacji.

Elektroniczna recepta — co to jest?

Zanim omówimy, jak wygląda zamawianie recept online, odpowiemy najpierw na pytanie, czym jest elektroniczna recepta. Nie należy jej mylić z e-receptą, czyli internetowym dokumentem, który zastąpił tradycyjne odręczne przepisywanie lekarstw. Elektroniczna recepta (nazywana też receptą zaoczną) to dokument wystawiany przez lekarza bez fizycznego badania kontrolnego. Mówiąc prostym językiem, lekarz może przepisać Ci lekarstwo, nawet jeśli nie byłeś/aś na kontroli w przychodni. Internetowe e-recepty online wprowadzono w 2014 roku i od tego czasu zyskują coraz większą popularność.

Jak działa elektroniczna e-Recepta?

Choć nie jest to zupełnie nowe rozwiązanie, część pacjentów wciąż nie wie, jak działa e-recepta. Wbrew pozorom nie jest to wcale skomplikowany proces. Lekarz specjalista zapisze leki przy pomocy internetowej platformy, a Ty otrzymasz SMS z czterocyfrowym kodem lub mail z informacjami na temat recepty.

Jak zamówić e-Receptę przez internet?

Elektroniczną e-receptę możesz zamówić w swojej przychodni. Dotyczy to jednak wyłącznie osób, które kontynuują terapię, a lekarz pierwszego kontaktu uzna, że kolejna wizyta kontrolna nie jest konieczna. Jeśli przychodnia, do której jesteś zapisany/a, nie udostępnia takiej formy, zamów receptę online w przychodni online. Poprosimy Cię o wypełnienie krótkiego formularza, w którym należy wskazać dane osobowe (konieczne do prowadzenia dokumentacji medycznej), opis objawów oraz informacje o historii choroby i ewentualnych uczuleniach. E-receptę możesz otrzymać SMS-em już w piętnaście minut, jeżeli nie będzie przeciwskazań.

Jak zrealizować receptę online?

Elektroniczną receptę możesz zrealizować w każdej aptece. Wystarczy, że przyjdziesz do najbliższego punktu i podasz pracownikowi numer, który otrzymałeś/aś SMS-em oraz swój PESEL. Co ważne, nie musisz odbierać lekarstw osobiście. Może to zrobić w Twoim imieniu każda bliska osoba, której podasz niezbędne dane i informacje. Możliwość realizacji elektronicznych recept udostępniają także apteki online, więc możesz zamówić leki nawet bez wychodzenia z domu.

Zalety i wady recepty elektronicznej

Elektroniczne recepty to świetne rozwiązanie w przypadku osób, które cierpią na choroby przewlekłe takie jak nadciśnienie. Pacjenci zazwyczaj muszą przyjmować te same lekarstwa miesiącami, a nawet latami bez zmiany dawki. W ich przypadku częste chodzenie do przychodni tylko po receptę jest bardzo uciążliwe. Wystawianie elektronicznych recept to bardzo wygodne rozwiązanie zarówno dla pacjenta, jak i lekarza. Taką formę wybierają często również kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną.

Tę procedurę polecamy przede wszystkim osobom, które kontynuują terapię. Jeżeli objawy danej dolegliwości pojawiły się niedawno, zdecydowanie potrzebujesz profesjonalnej diagnozy specjalisty. W tym przypadku lepszym rozwiązaniem będzie konsultacja lekarska online.

 Z jakimi dolegliwościami można iść po receptę online?

Zamawianie recept przez Internet stało się bardzo popularne w przypadku chorób wstydliwych, z którymi pacjenci z różnych względów wstydzą się pójść do lekarza. Możesz uzyskać również recepty na inne dolegliwości, takie jak m.in.:

 • grypa,
 • depresja,
 • dolegliwości dróg moczowych,
 • zaburzenia erekcji,
 • trądzik,
 • ból ucha,
 • bezsenność,
 • dolegliwości intymne,
 • migrena,
 • choroby oczu,
 • choroby serca.

Placówki oferują również wystawianie takich dokumentów jak e-recepta na tabletki antykoncepcyjne czy e-recepta na tabletki dzień po.

Podsumowanie

Elektroniczna recepta to dokument wystawiany zaocznie przez lekarza bez bezpośredniego kontaktu z pacjentem. Najczęściej jest wystawiany osobom zmagającym się z chorobami przewlekłymi lub kobietom przyjmującym tabletki antykoncepcyjne. Jak uzyskać e-receptę przez Internet? Polecamy skorzystać z konsultacji online — na realizację zamówienia możesz nawet czekać jedynie 15 minut. Jeśli jednak dopiero planujesz rozpoczęcie kuracji, skontaktuj się z lekarzem, który zdiagnozuje Twoje objawy.

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.