Medspan

Krążek dopochwowy – jak działa krążek antykoncepcyjny?

Krążek antykoncepcyjny to innowacyjna metoda antykoncepcji, która cieszy się coraz większą popularnością wśród kobiet. Jest to elastyczny, przezroczysty pierścień o średnicy około 5 cm i grubości mniejszej niż 5 mm, zawierający żeńskie hormony płciowe. Krążek ten ma za zadanie zapobiegać ciąży poprzez wywieranie miejscowego działania antykoncepcyjnego w pochwie. Przeczytaj, jak działa krążek dopochwowy, jakie są zalety stosowania pierścienia i co trzeba wiedzieć!

Krążek dopochwowy – co trzeba wiedzieć?

Jedną z kluczowych zalet krążka antykoncepcyjnego jest jego wygoda użytkowania. W przeciwieństwie do innych metod antykoncepcji hormonalnej, krążek jest zakładany jedynie raz w miesiącu. Ponadto, ze względu na to, że działa miejscowo, powoduje on mniej działań niepożądanych niż antykoncepcja doustna.

Jak działa krążek antykoncepcyjny? Zawiera on dwa żeńskie hormony płciowe: etonogestrel i etynyloestradiol. Dzięki temu, że działa miejscowo, możliwe jest stosowanie mniejszych dawek hormonów, co przyczynia się do zmniejszenia ryzyka działań niepożądanych. Najważniejszym mechanizmem działania krążka antykoncepcyjnego jest hamowanie owulacji.

Ważne jest jednak, żeby pamiętać, że krążek antykoncepcyjny chroni przed ciążą, ale nie zapewnia ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. W celu zapewnienia dodatkowej ochrony, zaleca się stosowanie mechanicznych metod antykoncepcji, takich jak prezerwatywy.

Jak założyć krążek dopochwowy?

Proces założenia krążka antykoncepcyjnego jest stosunkowo prosty i może być przeprowadzony samodzielnie przez kobietę. Przed założeniem należy jednak dokładnie umyć ręce. Po wyjęciu krążka z saszetki, należy go umieścić w pochwie zgodnie z instrukcją producenta. Zaleca się umieszczenie krążka w pierwszym dniu cyklu menstruacyjnego lub w 2. – 5. dniu cyklu, ale wówczas konieczne jest stosowanie dodatkowej metody antykoncepcji przez pierwsze 7 dni.

Krążek antykoncepcyjny pozostaje w pochwie przez 3 tygodnie. Po tym czasie, w tym samym dniu tygodnia, w którym został zaaplikowany, należy go usunąć i zrobić tygodniową przerwę, w której wystąpi krwawienie z odstawienia. Po tygodniowej przerwie, należy zaaplikować nowy krążek.

Choć stosowanie krążka antykoncepcyjnego może być bardzo skuteczne, istnieje możliwość jego wypadnięcia, zwłaszcza podczas stosunku lub podczas usuwania tamponu. Dlatego też zaleca się regularne sprawdzanie obecności krążka w pochwie. Jeśli jednak dojdzie do wypadnięcia krążka i nie minęło więcej niż 3 godziny, można go ponownie umieścić w pochwie, zachowując jego działanie antykoncepcyjne.

Warto pamiętać, że przed podjęciem decyzji o stosowaniu krążka antykoncepcyjnego, warto skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiednią metodę antykoncepcji dostosowaną do indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia pacjentki.

Jaka jest skuteczność krążka antykoncepcyjnego?

Krążek antykoncepcyjny jest równie skuteczny w zapobieganiu ciąży jak tabletki antykoncepcyjne – według wskaźnika Pearla wynosi ona 0,65. Oznacza to, że tylko 0,65 na 100 kobiet w ciągu roku zachodzi w ciążę przy stosowaniu krążka antykoncepcyjnego.

Jakie są skutki uboczne stosowania pierścienia dopochwowego?

Stosowanie krążków dopochwowych może prowadzić do wystąpienia różnorodnych skutków ubocznych. Najczęściej zgłaszanymi działaniami niepożądanymi są bóle brzucha, mdłości, infekcje pochwy spowodowane drożdżycą, odczucie dyskomfortu, swędzenie oraz obfitujące upławy. Ponadto mogą pojawić się także bóle głowy, obniżony nastrój, stany depresyjne, zmniejszone libido, bolesność piersi, trądzik oraz wzrost masy ciała.

Krążek antykoncepcyjny – zbiór informacji

Krążek antykoncepcyjny, inaczej nazywany pierścieniem antykoncepcyjnym, to nowoczesna metoda antykoncepcji, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród kobiet. Jest to elastyczny pierścień o średnicy około 5 cm i grubości mniejszej niż 4 mm, przezroczysty i bezbarwny, który umieszcza się dopochwowo. Jego działanie polega na stopniowym uwalnianiu hormonów, głównie estrogenów i progestagenów, bezpośrednio do nabłonka pochwy.

Skuteczność krążka antykoncepcyjnego cechuje się wysoką skutecznością w zapobieganiu ciąży, o czym świadczą badania naukowe oraz doświadczenia użytkowniczek. Jest to dobre rozwiązanie dla kobiet, które chcą unikać codziennego przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Krążek antykoncepcyjny działa miejscowo, co minimalizuje ryzyko wystąpienia działań niepożądanych związanych ze stosowaniem hormonalnych środków antykoncepcyjnych.

Podsumowując, stosowanie krążka antykoncepcyjnego to skuteczna i wygodna metoda antykoncepcji, która zapewnia wysoki poziom ochrony przed ciążą. Decyzję o jego zastosowaniu powinno się podjąć po konsultacji z lekarzem, który oceni czy ta metoda jest odpowiednia dla danej kobiety i jej stylu życia.

Dodatkowo, warto wspomnieć, że krążki dopochwowe są dostępne na e-receptę, co sprawia, że ich nabycie jest jeszcze bardziej wygodne dla pacjentek. Dzięki e-receptom kobiety mogą szybko i łatwo uzyskać dostęp do tego rodzaju antykoncepcji, bez konieczności wizyty u lekarza stacjonarnie w celu otrzymania tradycyjnej papierowej recepty. Jest to szczególnie istotne w kontekście oszczędności czasu pacjentek. E-recepty umożliwiają również szybką realizację recepty w aptece, co przyczynia się do wygody i komfortu kobiet korzystających z krążków dopochwowych jako metody antykoncepcji.

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 25.04.2024