Medspan

Lekarz od uszu, czyli kto?

Bolące ucho potrafi powodować ogromny dyskomfort, dlatego pacjenci poszukują konkretnej pomocy. Otolaryngolog, to lekarz, który zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem m.in. chorób uszu, lecz potocznie mówi się, że jest laryngolog.

Czym się zajmuje laryngolog?

Specjalista otolaryngologii jest lekarzem, który diagnozuje oraz leczy choroby w obrębie głowy oraz szyi. Głównie zajmuje się chorobami uszu, krtani oraz gardła. Zapewne wielu z Was korzystało z wizyty lekarskiej w stacjonarnym gabinecie, lecz otolaryngolog również przeprowadza różnego rodzaju zabiegi operacyjne.

Otolaryngolog w swoim gabinecie ma wiele przyrządów medyczny, które ułatwiają lub umożliwiają diagnostykę. Jednym z podstawowych narzędzi jest otoskop, czyli urządzenie przypominające wyglądem młotek. Otoskop służy do badania, a konkretnie wziernikowania przewodu słuchowego. Lekarz dzięki niemu może sprawdzić czy nie doszło do naruszenia błony bębenkowej.

Czym się różni otolaryngolog od laryngologa?

Nie ma żadnej różnicy, otolaryngolog to potoczenie laryngolog. W medycynie nie istnieje specjalizacja laryngologiczna, jest otolaryngologiczna, lecz często lekarze oraz pacjenci posługują się skróconą nazwą, która jest również prostsza do zapamiętania.

Kiedy udać się do laryngologa?

Każde objawy powinny być skonsultowane lekarzem, ponieważ niekiedy błahe symptomy mogą być oznaką poważnej choroby. Na pewno do laryngologa trzeba pójść w sytuacji w której boli ucho i wydziela się z niego ropna wydzielina. Może to świadczyć o perforacji błony bębenkowej, dlatego potrzebne jest przeprowadzenie badania przewodu słuchowego. Niedosłuch, który nie jest związany z ostrą infekcją dróg oddechowych jest również wskazaniem do wizyty w stacjonarnym gabinecie. Ponadto przewlekła chrypka lub problem z mówieniem wymagają przeprowadzenia diagnostyki.

Do laryngologa na NFZ czy prywatnie?

Należy pamiętać, że do laryngologa w ramach NFZ należy mieć skierowanie. Dokument można otrzymać od lekarza rodzinnego, jeżeli stwierdzi, że są wskazania do dalszej diagnostyki. Lekarz rodzinny może podjąć się leczenia bolącego ucha, jeżeli np. jest to w przebiegu choroby infekcyjnej, dlatego nie zawsze uzyskanie skierowania jest możliwe.

Skierowanie do specjalisty może wystawić każdy lekarz, lecz jeżeli pracuje w placówce medycznej, to skierowanie jest bezwartościowe, ponieważ pacjent mając dokument i tak będzie musiał zapłacić za wizytę prywatną. Skierowanie na NFZ może wystawić tylko lekarz, który świadczy usługi w ramach NFZ. Niestety czas oczekiwania na bezpłatną konsultacje laryngologiczną może wynosi kilka miesięcy, dlatego niekiedy pacjenci decydują się na wizytę prywatną, ponieważ terminy są zdecydowanie krótsze i zazwyczaj wynoszą kilka dni.

Kosz konsultacji zazwyczaj wynosi kilkaset złotych.

Jak długo jest ważne skierowanie do laryngologa?

Skierowanie nie ma daty ważności. Jest ważne do póki istnieją dolegliwości, a lekarz uzna jego zasadność. Może tak się zdarzyć, że pacjent dopiero po kilku miesiącach zgłosi się ze skierowaniem, a w międzyczasie okaże się, że proces diagnostyczny oraz terapeutyczny dobiegł końca – wtedy skierowanie jest nieważne.

Biorąc pod uwagę długi czas oczekiwania na wizyty w ramach NFZ, to nie należy odwlekać z rejestracją do lekarza specjalisty, ponieważ sam proces oczekiwania na wizytę zajmie trochę czasu. Warto pamiętać o tym, że skierowanie może być wystawione jako pilne, a więc czas oczekiwania będzie nieco krótszy, ponieważ są to konsultacje, które muszą zostać zrealizowane w trybie priorytetowym.

Pogotowie laryngologiczne – co to jest?

W sytuacji w której stan pacjenta wymaga hospitalizacji lub natychmiastowej interwencji, to należy zgłosić się do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego. Często z usług SORu korzystają rodzice dzieci, które włożyły przedmiot do ucha. Jest to stan, który wymaga pilnej reakcji, ponieważ przedmiot może się przemieścić wgłęb ucha i doprowadzić od perforacji błony bębenkowej lub innego urazu.

Laryngolog pomoże w przypadku problemów jak: zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok przynosowych, zapalenie ucha wewnętrznego oraz wykona badanie zewnętrzne ucha.

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.