Medspan

Nadciśnienie tętnicze krwi – leczenie, powody

Nadciśnienie tętnicze krwi jest chorobą układu krążenia krwi w wyniku której dochodzi do podwyższenia ciśnienia tętniczego krwi. Nieprawidłowe wartości ciśnienia mogą otrzymać się stale lub okresowo.

Jakie mogą być rodzaje nadciśnienie tętniczego?

Możemy wyróżnić nadciśnienie tętnicze pierwotne oraz wtórne. Oczywiście podział jest ze względu na przyczynę, która powoduje zwiększone wartości ciśnienia.

Nadciśnienie tętnicze pierwotne jest związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem nerek, które zatrzymują więcej sodu, co prowadzi do zwiększenia ilości krwi krążącej. Drugą teorią, która tłumaczy przyczynę nadciśnienia jest hipoteza mówiąca o predyspozycji genetycznej. Przebudowane ściany tętnic prowadzą do wzrostu oporu naczyniowego, zmuszając serce do wzmożonej pracy.

Zupełnie inaczej wygląda kwestia nadciśnienia wtórnego, którego przyczyny w wielu sytuacjach są jawne, ponieważ są powiązane z innymi chorobami.

Możemy wyróżnić kilka grup chorób, które powodują zwiększenie ciśnienia tętniczego:

  • nerek
  • gruczołu wydzielania wewnętrznego
  • układu krążenia
  • neurologiczne
  • bezdech senny
  • rozrost gruczołu krokowego

Ponadto również ciąża, a także leki oraz substancje toksyczne mogą powodować nadciśnienie.

Nadciśnienie tętnicze a antykoncepcja

Należy nadmienić, że w literaturze naukowej można znaleźć artykuły, które przedstawiają wyniki badań z których wynika, że nadciśnienie tętnicze częściej występuje u kobiet, które stosuje doustne środki antykoncepcyjne.  Dokładna przyczyna tego zjawiska nie została jeszcze poznana, lecz istnieje prawdopodobieństwo, że jest ona związana z genetyką.

Nadciśnienie tętnicze – zapobieganie

Niewątpliwie najważniejszym aspektem jest profilaktyka, ponieważ lepiej zapobiegać, niż leczyć. Istnieje wiele czynników, które mają wpływ na ciśnienie tętnicze, a jednym z nich jest waga.

Udowodniona, że utrata masy ciała jest skutecznym działaniem, które ma wpływ na obniżenie ciśnienia, lecz należy pamiętać, że odchudzać należy się pod kontrolą dietetyka oraz lekarza.

Ważnym aspektem jest również zmniejszenie podaży sodu, ponieważ sód zatrzymuje wodę w organizmie. Należy zmniejszyć ilość spożywanej soli, nie zapominając o soli, która jest ukrywa w produktach np. pieczywie, nabiale, czy kostkach rosołowych.

Ponadto należy ograniczyć ilość spożywanego alkoholu, ponieważ badania pokazały, że alkohol stosowany systemicznie ma wpływ na ciśnienie tętnicze krwi.

Nie możemy również zapomnieć o aktywności fizycznej, która nie tylko obniża ciśnienie, lecz także poprawia wydolność organizmu oraz ma wpływ na masę ciała.

Podsumowując należy odpowiednio odżywiać się, stosować aktywność fizyczna oraz znormalizować wagę ciała.

Oczywiście są też inne aspekty, które mają wpływ na ciśnienie, a których nie omówiliśmy, dlatego jeżeli osoba ma zdiagnozowane nadciśnienie, to warto, aby dokładnie zapytała lekarza o czynności, które może wykonać, celem normalizacji wartości ciśnienia.

Jak się leczy nadciśnienie tętnicze?

Głównie stosuje się farmakoterapię, która zawiera wiele grup leków. W zależności od pojawienia się badań naukowych, towarzystwa naukowe rekomendują różnego rodzaju algorytmy postępowania. Oczywiście one nigdy nie zastępują wiedzy oraz doświadczenia lekarza kardiologa.

Kiedy diagnozuje się nadciśnienie?

Bardzo często choroba jest zdiagnozowana przypadkowo np. podczas kontrolnej wizyty u lekarza. Inną grupą Pacjentów są osoby, które odczuwały dolegliwości np. ból głowy, który może wystąpić podczas wysokiego ciśnienia tętniczego krwi.

Ciśnienie warto kontrolować, dlatego w wielu miejscach można bezpłatnie dokonać pomiaru. Bardzo często w aptece jest dostępny samoobsługowy ciśnieniomierz.

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.