Medspan

Plastry antykoncepcyjne: Nowoczesna metoda planowania rodziny

Plastry antykoncepcyjne są jedną z metod antykoncepcji hormonalnej. Stanowią one skuteczną alternatywę dla tabletek antykoncepcyjnych i innych metod zapobiegania ciąży. Dzięki zawartym w nich hormonom, plastry zapewniają wysoki poziom skuteczności w zapobieganiu zajściu w ciążę. Dowiedz się więcej na temat tej metody antykoncepcyjnej!

Mechanizm działania plastra antykoncepcyjnego

Plastry antykoncepcyjne zawierają dwa rodzaje hormonów: etynyloestradiol oraz jeden z rodzajów progesteronu, co klasyfikuje je jako metodę antykoncepcji dwuskładnikową. Te substancje są uwalniane stopniowo przez plaster i wchłaniane przez skórę, dostarczając organizmowi odpowiednie dawki hormonów. Mechanizm działania plastra polega na hamowaniu owulacji (uwolnienia komórki jajowej z jajnika) oraz na zagęszczaniu śluzu szyjkowego, co utrudnia plemnikom przedostanie się do macicy. Dodatkowo, plastry antykoncepcyjne wpływają na błonę śluzową macicy, uniemożliwiając implantację zarodka. Wyjaśniając dokładniej, składnik estrogenowy hamuje produkcję hormonu folikulotropowego (FSH) oraz powstawanie dominującego pęcherzyka jajnikowego. Natomiast składnik progestagenny blokuje uwalnianie hormonu luteinizującego (LH). Dodatkowo, powoduje zagęszczenie śluzu szyjkowego, co uniemożliwia przenikanie plemników, a także wywołuje niekorzystne zmiany w endometrium, które utrudniają implantację zapłodnionej komórki jajowej.

Zalety stosowania plastra antykoncepcyjnego

  1. Skuteczność: Plastry antykoncepcyjne są jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcji, gdy stosowane zgodnie z zaleceniami.
  2. Wygodne stosowanie: Polega ono na przyklejeniu plastra na skórę, co eliminuje konieczność codziennego zażywania tabletek antykoncepcyjnych.
  3. Stabilizacja cyklu miesiączkowego: Plastry antykoncepcyjne mogą pomóc w regularnym regulowaniu cyklu miesiączkowego.
  4. Redukcja objawów menstruacyjnych: Dla niektórych kobiet stosowanie plastra antykoncepcyjnego może wiązać się z łagodzeniem objawów związanych z miesiączką, takich jak bóle brzucha czy napięcie piersi.

Przeciwwskazania i skutki uboczne dla plastrów antykoncepcyjnych

Choć plastry antykoncepcyjne są ogólnie bezpieczne i dobrze tolerowane, istnieją pewne przeciwwskazania oraz potencjalne skutki uboczne. Przeciwwskazania do stosowania plastra antykoncepcyjnego obejmują nadciśnienie tętnicze, udar mózgu, choroby serca, nowotwory zależne od hormonów oraz zakrzepicę. Skutki uboczne mogą obejmować zmiany nastroju, bóle głowy, nudności oraz wzrost masy ciała. Dlatego też przed rozpoczęciem stosowania plastra antykoncepcyjnego zawsze zaleca się konsultację z lekarzem.

Sposób stosowania i skuteczność plastrów antykoncepcyjnych

Plastry antykoncepcyjne powinny być naklejane na skórę zgodnie z zaleceniami lekarza, najczęściej na pośladek, brzuch, ramiona lub górną część pleców. Zazwyczaj każdy plaster należy nosić przez tydzień, po czym należy go wymienić na nowy. W danym momencie można stosować tylko jeden system transdermalny (plaster). Każdy plaster należy wymieniać dokładnie w tym samym dniu tygodnia – w ósmym i piętnastym dniu cyklu. Zmianę plastra można przeprowadzić o dowolnej godzinie w wyznaczonym dniu. Ostatni, czwarty tydzień, w którym nie nakleja się plastra, zaczyna się od dwudziestego drugiego dnia cyklu. Nowy cykl stosowania preparatu antykoncepcyjnego rozpoczyna się pierwszego dnia po zakończeniu tygodnia, w którym nie nakleja się systemu, plastra. Nawet jeśli nie wystąpiło krwawienie po przerwie lub jeszcze się nie zakończyło, pierwszy plaster z kolejnego opakowania należy nakleić. Przerwa między plastrami z kolejnych opakowań nie może być dłuższa niż 7 dni, ponieważ w takiej sytuacji skuteczność antykoncepcyjna może być obniżona. W takiej sytuacji konieczne jest również jednoczesne stosowanie niehormonalnej metody antykoncepcji przez 7 dni. Ryzyko zajścia w ciążę wzrasta z każdym dniem, w którym przerwa w stosowaniu plastra przekracza zalecane 7 dni. Jeśli stosunek płciowy ma miejsce po okresie dłuższym niż 7-dniowa przerwa w stosowaniu systemu transdermalnego, plastra, istnieje ryzyko zajścia w ciążę. Przed użyciem plastrów, koniecznie dokładnie zapoznaj się z ulotką i zaleceniami lekarza.

Czy plastry antykoncepcyjne są na receptę?

Tak, plastry antykoncepcyjne są na receptę. Ich uzyskanie wymaga konsultacji z lekarzem i wystawienia recepty, która uprawnia do zakupu w aptece. Jednakże istnieją możliwości skorzystania z konsultacji online oraz recepty online, co może ułatwić dostęp do tej metody antykoncepcji dla wielu osób. Konsultacje online umożliwiają rozmowę z lekarzem w formie zdalnej, dzięki czemu można uzyskać receptę na plastry antykoncepcyjne bez konieczności wizyty osobistej. Korzystanie z recepty online i konsultacji online może być szczególnie korzystne dla osób, które mają ograniczony dostęp do tradycyjnej opieki zdrowotnej, np. ze względu na odległość od placówki medycznej. Korzystanie z plastra antykoncepcyjnego, jak każdej innej metody antykoncepcji, wymaga przestrzegania zaleceń lekarza oraz regularnej kontroli swojego stanu zdrowia. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub pojawienia się skutków ubocznych, należy skonsultować się ze swoim lekarzem.
Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 18.02.2024