W Polsce dostępne są liczne tabletki przeciwbólowe. Część z nich jest w kategorii OTC, czyli leków bez recepty i można dokonać zakupu w różnych miejscach: stacja benzynowa, sklep, kiosk ruchu, a także w automatach vendingowych. Silniejsze leki przeciwbólowe dostępne wyłącznie na receptę. Ponadto leki opioidowe są dostępne na receptę tylko RPW. Obieg takich leków podlega ścisłej kontroli.
Polska należy do krajów w którym jest wysokie spożycie leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych. Badania z 2015 roku podają, że prawie 90% osób stosowało leki bez recepty oraz suplementy diety. Ponadto okazuje się, że ponad 40 procent Polaków nie czyta ulotki przed zastosowaniem leku, co może grozić konsekwencjami zdrowotnymi.
Silny lek przeciwbólowy na ból zęba
Leki przeciwbólowe są podzielone ze względu na tzw. drabinę analgetyczną.
I stopień – analgetyki nieopioidowe: paracetamol, niesteroidowe leki przeciwzapalne
II – słaby opioid: dihydrokodeina, etylomorfina, kodeina, tramadol
III – silny opioid: morfina, fentanyl, bupremorfina, oksykodon, metadon
Często wykorzystywane w bólu zęba są leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, lecz na rynku jest dostępny preparat z kodeiną oraz paracetamolem. Jest to jedyny lek z kodeiną, który jest dostępny bez recepty. W opakowaniu znajduje się tylko kilka tabletek, a lek jest często polecany przez stomatologów.
Ból zęba jest niewątpliwie bardzo dokuczliwym problemem, który nawet może uniemożliwić wykonywanie obowiązków służbowych z powodu silnych dolegliwości bólowych. W pierwszej kolejności należy skontaktować się ze stomatologiem, lecz często zdarza się tak, że na wizytę stacjonarną oczekuje się kilka dni, dlatego sięgamy po leki przeciwbólowe, które potrafią zniwelować dolegliwości bólowe.
Silne leki przeciwbólowe na kręgosłup
Dużo osób choruje na schorzenia kręgosłupa, które powodują dolegliwości bólowe, oraz mogą doprowadzić do drętwienia kończyn. Zazwyczaj zmiany są widoczne w RTG lub tomografii komputerowej, albo rezonansie magnetycznym. Oprócz rehabilitacji, leczenie jest wspomagane również farmakoterapią. Stosuje się leki przeciwzapalne oraz z II stopnia drabiny analgetycznej – często jest to tramadol. Zazwyczaj jest to leczenie długotrwałe, a niekiedy rekomendowane są zabiegi operacyjne, które mają na celu zminimalizowanie występujących objawów.
Ból kręgosłupa może się pojawić nawet w młodym wieku, ponieważ często jest spowodowany niewłaściwą postawą ciała. W późniejszym wieku, objawy mogą się pojawić z powodu niewłaściwej ergonomii pracy.
Recepta online na tabletki przeciwbólowe
E-receptę na tabletki przeciwbólowe można również otrzymać w ramach telekonsultacji, lecz należy pamiętać o tym, że muszą istnieć wskazania do stosowania wnioskowanego leku. Zazwyczaj nie ma możliwości otrzymania recepty online na leki z III stopnia drabiny analgetycznej, ponieważ te leki powinny być stosowane pod ścisłą kontrolą lekarza prowadzącego. Nadużywanie leków przeciwbólowych jest coraz większym problemem, a wielu pacjentów nie jest świadomych, że jest uzależnionych od tabletek przeciwbólowych. Leczenie uzależniania jest długotrwałym procesem, który początkowo może dawać wiele nieprzyjemnych objawów.
Recepta online jest dobrym rozwiązaniem w sytuacji w której dolegliwości bólowe pojawią się nagle, a ich przyczyna jest znana, a nam się skończyło opakowanie leku. Nie zaleca się korzystania z usług telemedycznym osobom, które stosują silne leki opioidowe, celem uzyskania e-recepty na te leki. Recepta powinna zostać wystawiona przez lekarza prowadzącego, w poradni leczenia bólu lub lekarza rodzinnego.
Polecane wpisy na blogu:
- co to jest anhedonia?