Medspan

Rybi zapach z pochwy – o czym może świadczyć?

Nieprzyjemny zapach z okolic intymnych w tym rybi zapach z pochwy może być związany z toczącą się infekcją. Może ona być na podłożu bakteryjnym lub grzybiczym. Do infekcji pochwy dochodzi w sytuacji w której doszło do zaburzenia równowagi flory bakteryjnej. Wiele czynników ma wpływ na florę i mogę one być związane z higieną, stylem życia, a także dietą. Zatem na wiele aspektów mamy wpływ, poprzez modyfikacje odpowiedniego zachowania. 

Jakie leki na rybi zapach z pochwy?

Rybi zapach z pochwy może sugerować zakażenie bakteryjne, które może być wywołane zmniejszoną ilością pałeczek kwasu mlekowego.  Oprócz nieprzyjemnego zapachu z pochwy mogą się pojawić dodatkowe objawy: zielona wydzielina, świąd okolic intymnych, zmęczenie, osłabienie, a także podwyższona temperatura ciała lub upławy o rybim zapachu. W leczeniu rybiego zapachu z pochwy zazwyczaj stosuje się miejscowe antybiotyki, które mają na celu zniwelowanie dolegliwości. Nie powinno się lekceważyć tej dolegliwości, ponieważ nieleczona waginoza bakteryjna można sprzyjać rozwojowi chorób przenoszonych drogą płciową. Ponadto u kobiet w ciąży może doprowadzić do przedwczesnego przerwania błon płodowych, a także poronienia lub rozwoju wad płodu.

Objawy waginozy bakteryjnej mogą się nasilić podczas trwania miesiączki.

Nieprzyjemny zapach z pochwy a domowe sposoby leczenia

Pojawienie się nieprzyjemnego zapachu z pochwy może świadczyć o infekcji, lecz może być związany z nieodpowiednią higieną okolic intymność. Dbałość o higieną intymną jest kluczowym aspektem, który może zapobiec rozwojowi infekcji. Domowym sposobem leczenie nieprzyjemnego zapachu może być stosowanie preparatów zawierających kwas mlekowy. Do diety można włączyć podaż orzechów i nasiona, zwłaszcza dyni, ponieważ zmniejszają świąd oraz zapobiegają suchości pochwy, która może doprowadzić do rozwoju infekcji. Dodatkowo warto pamiętać o czosnku, który ma wartości antybakteryjne oraz przeciwgrzybiczne. Natomiast zielone warzywa sprzyjają utrzymaniu odpowiedniego pH pochwy, zmniejszając ryzyko infekcji. Nie można też pominą, odpowiedniej podaży wody, która jest niezbędna do prawidłowej pracy naszego organizmu.

Jak usunąć nieprzyjemny zapach z pochwy?

Aby usunąć nieprzyjemny zapach z pochwy należy stosować odpowiednią dietę, a także zachować higienę okolic intymnych. Nie powinno się lekceważyć dolegliwości intymnych, dlatego wszelkie objawy powinny być skonsultowane z lekarzem, ponieważ w niektórych sytuacjach nieprzyjemnych zapach z okolic intymnych może być związany z infekcją bakteryjną lub grzybiczą. Lekarz w takiej sytuacji może zalecić leki na receptę, które stosuje się w leczeniu waginozy bakteryjnej lub zarekomendować inne preparaty – dostępne bez recepty.

Rybi zapach z pochwy a leki bez recepty

Dolegliwości związane z rybim zapachem z pochwy powinny być skonsultowane z lekarzem ginekologiem, który może zalecić wdrożenie odpowiedniego leczenia. Natomiast w aptece są dostępne preparaty bez recepty, które mogą zmniejszyć odczuwane dolegliwości. Należą do nich intymne płyny do higieny okolic intymnych, a także priobiotyki, które mają na celu odbudowę prawidłowej flory bakteryjnej. Tabletki mogą być w formie doustnej, lecz także występują jako globulki dopochwowe. Kobiety w ciąży nie powinny stosować żadnych preparatów bez konsultacji z lekarzem.

Leki stosowane w leczeniu rybiego zapachu pochwy często zawierają kwas mlekowy, witaminę E, kwas hialuronowych oraz substancje przeciwzapalne. Zazwyczaj preparaty są stosowane miejscowo i mogą przyjąć formę globulek, żelu lub płynu do irygacji.

Usunięcie nieprzyjemnego zapachu z pochwy środkami domowymi może być trudnym zadaniem, dlatego często jest niezbędna wizyta u lekarza, który przepisze odpowiednie leki na receptę.   

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.