Medspan

Zajady – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Zajady są uciążliwym problemem zdrowotnym, lecz w większości sytuacji nie są groźne dla zdrowia. Mogą pojawić się w każdym wieku oraz najczęściej w kącikach ust, co powoduje problem podczas spożywania posiłków. Mogą ustąpić samodzielnie, lecz czasami wymagają wdrożenia odpowiednie leczenia. Co należy wiedzieć na temat zajadów?

Spis treści

Czym są zajady?

Zajady to inaczej zapalenie kącików ust, które polega na pękaniu skóry wokół ust, a następnie tworzą się nadżerki. Zmiany mogą być związane z infekcją wywołaną m.in. drożdżakami lub bakteriami. Objawy mogą także powstać z powodu alergii.

Zajady częściej powstają u osób, które mają nawyk oblizywani warg, lecz czynnikami ryzyka jest również szerokie otwieranie ust, obniżenie odporność, niedobór witaminy z grupy B, protezy zębowe, nadmierne ślinienie się oraz niedobór kwasu foliowego i żelaza. Osoby chorujące na cukrzycę również są podatni na występowanie zajadów, lecz także mogą one się pojawić  u osób, które stosują leki zawierające izotretynoinę.

Zajady najczęściej powstają u osób, które noszą maseczki na twarzy oraz u małych dzieci, które ząbkują oraz używają smoczka.

Jak się objawiają zajady?

Najpierw skóra wokół ust jest zaczerwieniona oraz łuszcząca się, a następnie dochodzi do opuchnięcia oraz bolesnych pęknięć. Kolejnym etapem jest utworzenie się bąbli, które pękają i może pojawić się wyciek płynu lub krwi. Finalnie powstaje nadżerka, która jest bolesna oraz może się trudno goić.

Oprócz powstania zmiany skórnej, może także pojawić się uczucie suchości w ustach, pieczenia oraz mrowienie w kącikach ust.

Na czym polega leczenie zajadów?

Zajady powinny samoistnie ustąpić po tygodniu – dwóch tygodniach, jeżeli nie są one związane z infekcją. Celem przyspieszenia procesu gojenia się, można zastosować odpowiednie balsamy do ust oraz środki antyseptyczne. Warto też suplementować witaminę grupy B (po uzgodnieniu z lekarzem).

Leczenie zajadów jest uzależnione od przyczyny ich powstania. W leczeniu stosuje się m.in. miejscowe preparaty, które mają działanie przeciwdrobnoustrojowe. Jeżeli zajady nie chcą się goić lub często występują, to lekarz może zlecić wykonanie posiewu zmiany celem dobrania odpowiedniego leczenia.

Leczeniem zajmuje się lekarz rodzinny, lecz także stomatolog, jeżeli jest to związane np. z protezami zębowymi.

Warto pamiętać także o profilaktyce, która polega na zmniejszeniu ekspozycji na czynniki sprzyjające powstawaniu zajadów.

Domowe sposoby na zajady

Zajady można także leczyć domowymi sposobami. Jednym ze sposobów jest zrobienie samodzielnego kremu z witaminą B12. Pokruszoną tabletkę można wymieszać z kremem, a następie zaaplikować na noc. Kolejną metodą jest zastosowanie drożdży, które można wymieszać z wodą i nałożyć bezpośrednio na ranę.

Warto także zastosować czosnek, który ma działanie bakteriobójcze. Czosnek można przyłożyć bezpośrednio na ranę lub dodać do spożywanych pokarmów. Zastosowanie znajdzie także plasterek ogórka, który ma działanie kojące.

Jeżeli dolegliwości nie ustępują, mimo wykorzystywania domowych sposobów leczenia zajadów, to należy skorzystać z konsultacji lekarskiej.

Zajady – konsekwencje zdrowotne

Nieleczone i długotrwałe zajady mogą doprowadzić do wystąpienia zakażeń bakteryjnych lub grzybiczych, dlatego jeżeli zmiany nie ustępują samoistnie, to należy skonsultować się z lekarzem. Wdrożone leczenie nie tylko zmniejsza dolegliwości bólowe, lecz także może skrócić czas występowania dolegliwości.

https://www.mp.pl/pacjent/zapytajlekarza/lista/show.html?id=92349
https://dermnetnz.org/topics/angular-cheilitis
Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 26.05.2023