Libido określa siłę popędu seksualnego. Jest kwestią indywidualną na którą może mieć wpływ kilka czynników. Jakie są sposoby na niskie kobiece libido? Co warto rozważyć?
Spis treści
Czym jest kobiece libido?
Kobiece libido to popęd seksualny u kobiet, czyli m.in. ochota na seks. Szacuje się, że ponad jedna trzecia kobiet, skarży się na niskie libido.
Problemy w sferze seksualnej mają wpływ na relacje partnerskie oraz na sytuację życiową, dlatego istotne jest to, aby dbać o satysfakcje z życia intymnego.
Czym się objawia spadek libido u kobiet?
Kobiety z niskim libido, skarżą się na zmniejszenie fantazji seksualnych oraz na mniejszą ochotę na seks, a także na ograniczoną ilość podejmowanych kontaktów intymnych. Zmniejszają się także myśli dotyczące aktywności seksualnej. Kobieta także nie ma ochoty rozmawiać na tematy intymne.
Zmniejszona ochota na seks może doprowadzić do konfliktów z partnerem.
Przyczyny zmniejszonego libido
Jest wiele przyczyn, które mogą doprowadzić do zmniejszonego popędu seksualnego.
- Stres
- Zmęczenie
- Kompleksy związane z ciałem/wyglądem
- Problemy w związku
- Niedobór snu
- Czynniki religijne
- Niska satysfakcja z życia seksualne
- Depresja
- Zaburzenia hormonalne
- Stosowanie niektórych leków (m.in. przeciwdepresyjnych)
Warto wiedzieć, że na libido ma również wpływ komunikacja z partnerem. Niskie zaufanie może doprowadzić do niechętnej aktywności seksualnej. Naukowcy również twierdzą, że spadek libido zwiększa się wraz ze stażem – wiekiem związku.
Jak zwiększyć libido u kobiet?
Niskie libido może zmniejszać komfort życia oraz utrudniać tworzenie relacji, dlatego nie można lekceważyć tego problemu. Warto skorzystać z porady doświadczonych specjalistów, czyli seksuologów, którzy będą w stanie przekazać odpowiednie zalecenia.
Czynniki, które mogą mieć wpływ na zwiększenie libido, m.in:
- aktywność fizyczna,
- czas wolny dla siebie,
- techniki relaksacyjne,
- zbilansowana dieta,
- zmniejszenie otyłości/nadwagi,
- szczera rozmowa z partnerem,
- ćwiczenie mięśni Kegla.
Leczenie niskiego libido
W leczeniu stosuje się leki, lecz są one głównie zarezerwowane dla kobiet u których występują zdiagnozowane zaburzenia seksualne. Seksuolog może także zalecić wizytę u psychiatry lub psychoterapię.