Onychofagia to inaczej nawykowe obgryzanie paznokci i jest to zaburzenie. Najczęściej obgryzane są paznokcie u rąk. Jakie są przyczyny? Jak przebiega leczenie?
Spis treści
Obgryzanie paznokci – czym jest?
Jest to zaburzenie, które polega na obgryzaniu paznokci w różnym nasileniu. Osoby zmagające się z onychofagią bardzo często obgryzają wystającą część paznokcia, aż do całkowitego usunięcia. Niektóre osoby także gryzą naskórek, który jest wokół paznokci.
Zdarza się także, że są obgryzane paznokcie u stóp, a zaburzenie nie tylko dotyczy dzieci, lecz także osób dorosłych.
Onychofagia – przyczyny i leczenie
Obgryzanie paznokci najczęściej ma związek z objawami psychicznym. Zaburzenie może występować w sytuacjach stresujących, lękowych, a także może być związane z samotnością.
Warto wiedzieć, ze zaburzenia stężenia żelaza, witamin i miedzi we krwi, mogą także powodować obgryzanie paznokci. Ponadto konflikty interpersonalne także są jedną z przyczyn.
Leczenie może wymagać wizyty u dermatologa, a także psychiatry.
W leczeniu stosuje się farmakoterapie, lecz także może zostać zalecona psychoterapia poznawczo-behawioralna. W farmakoterapii najczęściej stosuje się leki przeciwdepresyjne.
Domowe sposoby
Leczenie można także wspomóc wykorzystując domowe sposoby. W sklepach oraz drogeriach można kupić specjalny lakier do paznokci. Lakier zazwyczaj ma gorzki smak, co powoduje, że można zniechęcić się do obgryzania paznokci. Można także zastosować wyciąg z aloesu na dłonie.
W sytuacji chęci obgryzania paznokci, można także sięgnąć po gadżety antystresowe, gumę do żucia lub inny produkt, który można spożyć. Należy pamiętać o tym, aby nie stosować produktów, które mają cukier, ponieważ może to pogorszyć stan uzębienia.
Warto także pamiętać o wykonaniu czynności, które relaksują, ponieważ obgryzanie paznokci często występuje w sytuacjach stresowych.
Konsekwencje obgryzania paznokci
Obgryzanie paznokci może się wiązać z przykrymi konsekwencjami związanymi ze stanem zdrowia. Mogą powstać infekcje oraz zakażenia skóry wokół obgryzanego paznokcia. Ponadto jest także uszkadzana płytka paznokcia.
Należy pamiętać o tym, że jeżeli zaburzenie trwa przez wiele lat i nie jest leczone, to może także prowadzić do amputacji paliczka. Onychofagia także wpływa niekorzystnie na uzębienie, a wkładanie brudnych rąk do ust, może także powodować infekcje ogólnoustrojowe.
Materiały pomocnicze
https://medycynapolska.pl/blog/artykul/onychofagia-czyli-nawykowe-obgryzanie-paznokci